Доларът пропадна до рекордно ниско дъно по време на азиатската търговия в понеделник, след като на срещата на Г7 във Вашингтон този уикенд не беше коментирана темата с прекалено ниската стойност на щатската валута. Слабото представяне на американския капиталов пазар в петък, днес дава негативно отражение върху азиатските борси.

Петролът продължи отстъплението си в началото на днешната търговия, последван и от котировката на златото, в следствие на активното прибиране на печалбите от страна на спекулантите. В момента щатската валута се търгува на ниво $1.4320 за евро, след като достигна дъно на рекордните $1.4350 тази нощ.

Азиатските капиталови пазари, включително и този в Токио, последваха петъчното фиаско на Wall Street и отбелязаха понижения от над 2%. Инвеститорите разпродаваха най-вече акциите на големите японски износители като Canon Inc., заради опасенията от забавящата се икономика на САЩ и прекалено евтиния долар.

Най-предпочитани днес бяха финансовите инструменти-убежища като държавните ценни книжа, което доведе до спад в доходността на сравнителните 10-годишни японски JGB. Цената и доходността на облигациите се движи обратнопропорционално.

Инвеститорите са притеснени от продължаващата слабост в имотния сектор на САЩ, който може да пренесе смущения и в други части на най-голямата световна икономика и най-важен търговски партньор на азиатските износители.  

Търговците на валутните пазари, започнаха да закриват доларовите си позиции, след слабото представяне на Wall Street в петък и силно изразеното безразличие на финансовите министри от Г7 по въпроса с прекалено ниската цена на „зелените пари". Доларът отбеляза и шест-седмично дъно към японската валута до 113.20 йени.

Ниско-лихвената йена има свойството да поскъпва в момент, в който падне изложеността на риск от страна на спекулантите в световен мащаб. Тогава се забелязва преустановяване на carry-trade търговските практики, които са свързани с финансиране на финансови активи и по-високо доходни валути от кредити взети в йени. Когато процесът се обърне, инвеститорите започват да изкупуват йени, за да върнат заема и така подкрепят цената на японската валутата.