Последно предупреждение към България отправя ЕК в последния си доклад, който ще бъде официално оповестен днес. Според евроексперти страната ни най-вероятно ще се размине с предпазните клаузи. Единствено заради страховете на комисарите да не бъдат обвинени, че не са водили преговорите по присъединяването както трябва. Едва ли обаче България ще се размине и с рестриктивните мерки, т.е. с орязването на европарите, ако продължава само да имитира реформи. Без необратим напредък в съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност, България рискува да не бъде в състояние да прилага коректно европейското законодателство, се предупреждава в увода на доклада. Вчера Портал ЕВРОПА публикува окончателния вариант на документа с уговорката, че не е изключено в последния момент някои от изводите да бъдат смекчени.
Докладите за България и Румъния съдържат изречението, че няма място за самодоволство, само че в румънския предупреждението е само за борбата срещу корупцията, а в доклада за България - и за корупцията, и за организираната престъпност, и за съдебната реформа.
Като цяло тонът към Румъния е по-мек, а напредъкът на България се отчита като по-неуверен, отколкото в предишни мониторингови доклади, твърди Портал Европа. За неуспехите на България на няколко места се посочва като причина слабата държавна администрация, както и вътрешнополитическите скандали в страната.
С оставка Георги Петканов изпревари критиките на ЕК за съдебната система.
КОРУПЦИЯТА
Постигнатият напредък в съдебните действия срещу "високата" корупция в България е все още недостатъчен, сочи докладът на ЕК. Според него в програмата за противодействие на корупцията липсва яснота за отговорностите, както и ефикасен координационен механизъм между трите комисии - в НС,МС и ВСС, което затруднява действията на администрацията и на изпълнителната власт.
ЕК счита, че проверката на имуществените декларации на висшите държавни служители е достатъчно ефективна. Аргументът е , че обвиненията в корупция на високо ниво са твърде малко. Все още не са честа практика финансови проверки на произход на капитали, пише още в доклада.
ПРЕСТЪПНОСТТА
Все още напредъкът в борбата срещу организираната престъпност е недостатъчен, подчертава ЕК.
За първи път Европа ни критикува, че и статистиката за престъпността е некоректна, тъй като общо се отчитат показните и битовите убийства.
Липсва информация за напредъка на разследванията по организираната престъпност.
Показните убийства остават голяма тревога, в частност последните убийства на местни политици от януари месец насам. Досега няма разследване и обвинения по тези случаи, сочи докладът.
СКАНДАЛИТЕ
Скорошните скандали за високопоставени фигури в изпълнителната и съдебната власт в България ще бъдат ключов тест за ефективността на създадените механизми за разследване и ефективно наказване на престъпленията, свързани с голямата корупция и организираната престъпност - пише в доклада на ЕК, в който се подчертава, че истинският измерител на успеха остава броят на успешните разследвания и повдигнатите обвинения.
През септември ни проверяват за безопасност на храните
Нихат Кабил ще трябва да стегне разплащателните си агенции и да засили контрола до есента.
Здравето на животните и безопасността на храните в страната ни ще бъдат проверени от през септември от ЕК. Тогава отново ще бъдат разгледани наложените преходни ограничения за болестите по свинете, пише в доклада. Припомня се, че има преходни мерки за износа на българско месо и мляко.
Основната тревога за земеделските фондове в доклада е свързана с интегрираната система за администрация и контрол за директните плащания за земеделските производители IACS: а именно, за връзката между земеделския регистър и идентификационната система на парцелите LPIS. Проблем е както качеството на вписаните данни, така и административният капацитет.
Експертна мисия през този месец е отчела напредък по IACS, но било необходимо спешно действие за осъществяване на ефективни проверки по места, пише в доклада, където също се отбелязва, че за последната юнска седмица е насрочена нова инспекционна мисия в България, която да установи дали разплащателната агенция функционира добре. Дали ще има предпазна клауза по земеделието ще се реши именно след тази мисия. Такава предпазна клауза потенциално може да намали средствата по IACS.
Наблюдават ни под лупа
Комисията ще актуализира доклада в началото на 2008 г., а в средата на 2008 г. ще подготви детайлен доклад за механизма на сътрудничество и оценка.
България от своя страна следва до 31 март 2008 г. да докладва на ЕК за своя напредък в проблемните области.
До октомври страната ни трябва да осигури независим анализ, убедителна методология и достоверна и подробна статистика за оценка дали делата за "висша" корупция, за улични убийства и за организирана престъпност се разследват успешно, и дали се произнасят убедителни присъди.
Франко Фратини
Трима еврокомисари - българката Меглена Кунева, румънецът Леонард Орбан и италианецът Франко Фратини - изразили известни резерви към някои аспекти на доклада. Фратини се противопоставил на някои от критиките към България и поискал езикът на доклада за страната ни да бъде смекчен.
Мнозинството от еврокомисарите са подкрепили тона на доклада и са казали, че ЕК трябва да бъде твърда и непреклонна, за да насърчи доверието в политиката за разширяване на ЕС, предлагайки на новите две страни членки помощ, за да изпълнят изискванията. Източниците на Ройтерс добавят, че документът ще бъде леко преработен преди утрешното заседание в пълен състав на Комисията, но балансът няма да бъде променен.
Брюксел не повярва на хвалбите на София, отбелязва „Дневник"
Засега на България няма да бъде наложена предпазна клауза за "Правосъдие и вътрешен ред" и няма да й бъдат налагани финансови санкции. Това обаче са единствените положителни изводи от доклада на Европейската комисия, който трябва да бъде официално обявен в сряда. Тонът на документа е изключително строг и критичен и нито един от 6-те показателя, които бяха определени през септември от ЕК като критични, не е изпълнен напълно и страната ще бъде наблюдавана по всеки от тях. София не само е критикувана за недостатъчен напредък, но от нея се изискват "бързи мерки" в някои от областите. Критики, отправени от Брюксел, недвусмислено показват недоволството на комисията от властите в София за липсата на достатъчно сътрудничество и за неясната методология, по която се отчитат. Брюксел предупреждава София да не изпада в прекалено самодоволство.
В сряда сутринта еврокомисарите ще обсъдят доклада за България и за Румъния и е възможно в последния момент да нанесат малки корекции, но без те да нарушат общия баланс и тон на документите, които "Дневник" получи със съдействието на РФИ - Румъния. Очаква се румънският и българският еврокомисар Меглена Кунева и Виктор Орбан, подкрепени от комисаря по правосъдие и вътрешен ред Франко Фратини, да изразят недоволство от остротата на критиките и да се опитат да повлияят на колегите си, за да бъдат смекчени поне някои от заключенията. При неформалните обсъждания, които течаха и във вторник, обаче останалите комисари са показали, че са съгласни с изводите на документа и са застъпили позицията, че отношението към София и Букурещ трябва да остане твърдо, коментираха източници от Еврокомисията. При сравнението на докладите за България и Румъния се вижда, че макар Брюксел да не пести критиките си и към Букурещ, все пак оценява постигнатия там напредък като по-задоволителен.
При внимателен анализ на доклада за София прави впечатление, че на места Еврокомисията загърбва характерния за нея дипломатичен стил, с който бяха отправяни сериозни критики в мониторинговите доклади, които редовно се публикуваха, докато България беше страна кандидат. Сега експертите на Брюксел открито критикуват слабостите и дори предупреждават България, че "няма място за самодоволство при осъществяването на съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност". Макар и индиректно, София е критикувана и за липсата на сътрудничество от страна на българските власти, а на няколко места се отбелязва, че е необходима надеждна методология и по-ясна и будеща доверие система на отчетност на свършеното. В документа проличава недоволството на Брюксел от отчета, който МВР изпрати на Еврокомисията през март. Според евроекспертите "информацията, предоставена от българските власти за борбата с организираната престъпност, остава неточна".
Макар и да не се споменават конкретни имена, 11-ата бележка под линия в доклада показва разочарованието на Еврокомисията от начина, по който беше разрешен корупционният скандал в София, в който бяха намесени министър Румен Овчаров и шефът на следствието Ангел Александров, които подадоха оставки. Коментарът на ЕК по случая гласи: "В един скорошен случай, който можеше за първи път да доведе до съдебно преследване и предявяване на обвинение на политически фигури от много висок ранг в България, главният прокурор в крайна сметка обяви в края на май, че няма достатъчно доказателства, за да бъде започнато досъдебно разследване." ЕК предупреждава, че този скорошен скандал "ще бъде ключов тест за ефективността на установените механизми за разследване и ефективно наказание" на подобни корупционни и организирани престъпления.
Напредъкът по повечето от шестте показателя, които ЕК наблюдава, е окачествен като недостатъчен или се отбелязва, че е невъзможно да се потвърди, че приоритетите са постигнати. Единствено в борбата с корупцията по границите и местната власт България е отбелязала "значителен напредък". Като друг позитивен момент се оценява "стабилната тенденция" към намаляване на престъпленията срещу обикновените граждани. Поръчковите убийства и в частност на местни политици обаче продължават да будят "огромно безпокойство", се казва в доклада.
Като пояснение към шестте показателя, по които София трябва да продължи да работи, Брюксел формулира 6 направления, по които властите трябва да концентрират усилията си (виж карето). За първи път толкова конкретно са дадени указания на София. До октомври България ще трябва да излезе с екшън план за критичните области, а до края на март 2008 г. да се отчете пред Брюксел за извършеното. Еврокомисията ще даде оценката си на реформите в средата на следващата година в нов доклад.
Забележките за земеделието и безопасността на храните
също са отчетени в доклада, въпреки че той е посветен на напредъка в областта "Правосъдие и вътрешен ред". Притесненията на ЕК са свързани с действието на Интегрираната система за администрация и контрол (ИСАК) към разплащателната агенция, през която ще минават директните плащания и средствата от европейския фонд за развитие на селските райони. Проверките, които са били осъществени от евроексперти, са установили липсващи връзки между информационната система за идентификацията на парцелите на земеделското министерство с ИСАК, което може да попречи на цялостния контрол при изплащането на европейските средства. Неизпълнението на системата може да принуди Европейската комисия да въведе заложените в преговорите защитни механизми, които предвиждат редуциране на директните плащания с 25%, предупреждава докладът.
Оценката за Букурещ е по-добра, акцентира деловият вестник на България
Макар и изпъстрен с критики, докладът за Румъния е по-позитивен, отколкото този за България. За разлика от София, от която се изисква съществен напредък в борбата с корупцията, организираната престъпност и реформите в съдебната система, Букурещ все още има сериозни проблеми, но само с корупцията. Също така за разлика от България на Румъния е признат "значителният законодателен напредък", който е осъществила.
Румъния също се спасява от активирането на по-сериозни санкции и на страната няма да бъдат наложени предпазни клаузи в нито една от областите, предвидени по договора за присъединяване. Букурещ обаче не покрива напълно нито един от четирите показатели, които бяха очертани в последния мониторингов доклад на Европейската комисия от септември миналата година, и затова наблюдението по тях ще продължи.
Четирите критични области, посочени от ЕК, са:
- осигуряване на по-прозрачен и ефективен съдебен процес
- изграждане на Националната агенция за интегритет, която ще може да проверява данъчните декларации на депутатите и да следи за възникването на конфликт на интереси
- разследване на корупцията по високите етажи на властта
- предприемане на още мерки за предотвратяване на корупцията в местната власт.
Най-сериозен успех е отбелязан по втория показател, като комисията определя постигнатото като "съществен напредък". Известен напредък Букурещ е постигнал в гарантирането на по-прозрачна и ефективна съдебна система и борбата с корупцията в местната власт. Най-слаби са постиженията в борбата с корупцията по високите етажи на властта. Там напредъкът е определен като "недостатъчен". В заключението на доклада си ЕК отбелязва, че е необходимо повече време, за да може законодателният напредък, осъществен от страната, да бъде приложен на практика.
Румъния също ще трябва да изготви до октомври "екшън план", в който да бъдат описани подробно конкретните мерки, които правителството възнамерява да предприеме в четирите критични области. Брюксел очаква най-вече конкретна стратегия за борбата с корупцията по високите етажи на властта и план за засилване на независимостта и ресурсите на съдебната система. До края на март пък ще трябва да бъде изготвен и подробен план-отчет за осъществените реформи. ЕК на свой ред ще преразгледа своя доклад в началото на следващата година, а в средата на 2008 г. ще излезе с нов, подробен доклад за напредъка на Букурещ.
Основните критики на Брюксел
- Въпреки демонстрираните добри намерения от страна на българските власти за съдебна реформа и изкореняване на корупцията и организираната престъпност все още има ясно изразени слабости в превръщането на тези намерения в резултати.
- Дълбоко вкоренените проблеми, най-вече организираната престъпност и корупцията, изискват много повече работа, отколкото самото изпълнение на критериите. Те се нуждаят от дългосрочен ангажимент, ясно разделение на властите и стабилни политически условия и воля.
- Настоящият проектозакон за съдебната власт няма да може да завърши успешно съдебната реформа и изисква още внимание, ако има за цел да усили правовия ред и отчетността на съдебната система.
- Етичният кодекс на магистратите е кратък документ от четири листа и седем точки. Той не е бил преразглеждан от създаването му през 2003 г. и не може да се прецени дали отговаря адекватно на възникващите етични проблеми.
- Въпреки системата за доказване на имуществото на високопоставените служители все още има малко доказателства за систематични съдебни разследвания на заподозрени в корупция.
- Трите антикорупционни комисии създават неяснота кой носи крайната оперативна отговорност за резултатите от борбата с корупцията.
- Оценка на стратегията за борба с организираната престъпност не може да бъде направена, тъй като липсва методология и надеждна статистика. Информацията, предоставяна от българските власти, макар и увеличаваща се, остава непрецизна.
Допълващи мерки в механизма за наблюдение
- Разширяване на наблюдението за прилагането на Закона за съдебната власт и на Гражданскопроцесуалния кодекс след приемането им и регулярно докладване на резултатите.
- Гаранции за: правилното функциониране на Инспектората към Висшия съдебен съвет, действието на компютризираната система за случайно разпределение на делата, последващи мерки за оценяване и обучение на магистратите в етично поведение.
- Демонстриране на резултати в антикорупционната рамка. България трябва да увеличи напредъка в разследващата част и да удвои усилията си за повишаване на разбирането сред съдиите за необходимостта от безкомпромисна юрисдикция в случаите на корупция по високите етажи, в случаи с влиятелни и известни личности.
- Предоставяне на независим анализ, убедителна методология и надеждни и целеви статистики, за да се оцени дали случаите на корупция по високите етажи, уличните убийства и делата за организираната престъпност са надлежно разследвани и завършват с присъди. Напредъкът трябва да е наблюдаван и докладван в изчерпателен вид.
- Увеличаване на усилията и на политическата воля за изпълнение на плана за действие срещу организираната престъпност, като се докладва прозрачно за предприетите действия.
- За да се постигнат горните цели, трябва да се засили капацитетът на съдебната власт на всички нива, включително нейната независимост.
„Бойкот на маргарина", зове „Стандарт"
Бойкот на олиото и маргарина "Калиакра" обявиха българите. Народът масово отказва да купува продуктите с популярната марка, след като стана ясно, че заводът от Добрич се мести в Румъния.
За първи път хората скочиха в защита на родното производство и националния интерес. "Да си го ядат мамалигарите", "Научете как е "Кажи, баба, тенкю" на румънски", написаха в интернет разгневени нашенци.
Преди около месец международната компания "Бунге" обяви, че спира производството у нас. "Нямаме пари за инвестиции, а без нови технологии и машини не можем да сме конкурентни на пазара", обявиха вчера собствениците.
Освен това те отказват европейски обезщетения на уволнените работници.
"Калиакра" АД е приватизиран през август 1996 г. За 55% РМД-то "МК Оливия" плаща 282 млн. лв. По-късно собственици на предприятието са последователно предприемачи от Полша и Турция. В началото на 2002 г. турският инвеститор го препродаде на регистрираната в Холандия "Сереол", която сваля дружеството от борсова търговия. Малко след това "Сереол" е погълната от "Бунге" със седалище в Женева. Тогава от швейцарската компания обявиха, че продават в над 60 държави и имат представителства в 30 страни. В "Бунге" работят 24 хил. души.
Завод "Калиакра" в Добрич ще бъде затворен, защото собственикът няма пари за инвестиции. Това обявиха официално от международната компания за растителни масла и хранителни продукти "Бунге", която е собственик на фирмата. Преди около месец стана ясно, че производството на олиото и маргарина от прочутата марка ще бъде изнесено в Румъния или Украйна. Според "Бунге" разходите за завода, който е строен през 1973 г., са прекалено високи. Това не позволява да сме конкурентни в Европа, обявиха от фирмата. Според шефовете, ако се направят необходимите инвестиции, за да стане производството конкурентно и в съответствие с новите изисквания, това щяло да повлияе негативно върху бъдещето на завода.
"Решението не беше лесно. България остава за нас ключов пазар", заяви главният изпълнителен директор на "Бунге" за Европа Жан-Луи Горбен.
"Бунге" не са пипнали нищо в предприятието от 2002 г., когато купиха "Калиакра". Това коментира пред "Стандарт" 53-годишният Мариян Мирчев, бивш работник от рафинерията. "Правени са само козметични ремонти, дори са пренарязвани болтове и гайки, за да бъдат ремонтирани линиите за производство, когато се е налагало", допълни той.
Освен че отказват да направят нужните вложения, инвеститорите не искат да изплатят и европейски обезщетения на уволнените работници. Те настояват да получат накуп по 24 заплати, собственикът обаче е предвидил само по шест.
И вчера продължиха протестите пред завода. Хората са блокирали всички портали, като не допускат никакво движение.
Стефан Романов дава пример със завод за олио в Румъния, закрит преди 2 години, още преди румънците да са били страна членка на ЕС. Но хората получили по 10 работни заплати обезщетение при средна заплата 400 евро. "Нашите средни заплати тука са 320 лв. в производството", обясни той.
Тримата големи ще ремонтират кабинета, отбелязва „Дума"
Следващата седмица се очаква заседание на Политическия съвет на тройната коалиция. След него ще бъдат обявени наследниците на министрите в оставка. Това заяви вчера премиерът Сергей Станишев по време на заключителната национална конференция на кампания "Бъдете активни".
Все още изчаквам дали няма да има и други оставки на зам.-министри след тази на Георги Кадиев, допълни Станишев.
Премиерът обяви още, че вчера е разговарял с представители на трите парламентарни групи от тройната коалиция по въпроса за Търговския регистър и лично е поел ангажимент старта му да е не на 1 юли 2007 г., а на 1 януари 2008 г. По-добре да ни критикуват, отколкото да има сътресения и хаос сред българските търговски дружества, аргументира се Станишев.
От своя страна финансовият министър Пламен Орешарски бе категоричен, че въпреки добрата събираемост, рисковете за бюджета ще бъдат актуални до края на годината. Той посочи личните си очаквания, че дефицитът по текущата сметка е възможно да стигне 18% и призна, че притесненията - неговите и на правителството - засягат преди всичко България да не падне под средното европейското равнище по събираемост от ДДС.
Еврофондовете създават тежка корупционна среда и тъй като корупцията у нас е сериозен проблем, много често се казва, че процедурата по усвояване на еврофондовете в България ще бъде непрозрачна. Това обаче не е така, заяви министър -председателят на форума. Премиерът бе категоричен, че правителството ще търси максимална прозрачност при процедурите за усвояване на средствата от еврофондовете, като самите процедури ще бъдат качвани в интернет портала на Министерството на финансите.
Сергей Станишев изрази мнение, че колкото и да се говори за еврофондовете в България, за тях се знае много малко. Именно поради тази причина кампанията "Бъдете активни" през последните два- три месеца е имала за цел да бъдат разяснени всички възможности за усвояване на европарите.
Правителството има една настойчива молба - бъдете активни, за да може максимален брой проекти да бъдат договорени. Тези средства ще влязат в България, за да гарантират икономическото развитие и по-доброто качество на живот за българските граждани, каза Станишев.
Промените в кабинета ще са ясни най-рано след седмица, прогнозира „Сега"
Промените в кабинета ще станат факт след заседанието на политическия съвет на управляващата коалиция, който по всяка вероятност ще се събере другата седмица. Това обяви премиерът Сергей Станишев. Рокадите ще бъдат оповестени, след като Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган "намерят подходящо време" за разговора, както се изрази премиерът.
Двама министри са в оставка до момента - правосъдният Георги Петканов и колегата му, който управлява икономиката и енергетиката, Румен Овчаров. За подмяна са и трима заместници. Заместничката на Овчаров Корнелия Нинова (БСП) и замът на Емел Етем Делян Пеевски (ДПС) бяха отстранени покрай корупционния скандал. Третото вакантно място е във ведомството на Пламен Орешарски, след като Георги Кадиев (БСП) обяви, че напуска поста заради противоречия с шефа си.
На практика срещата на върха ще се осъществи след червения пленум, на който трябва да се избере ново изпълнително бюро на БСП. Старото подаде оставка след слабия резултат на евровота. Заради разразилия се скандал в НДСВ пък няма яснота за кандидатурата, която царят ще предложи за мястото на напусналия Петканов. За министерския пост се спрягат Антон Станков и Даниел Вълчев, който ще бъде пренасочен от МОН. В БСП пък се коментират няколко имена за мястото на Овчаров - на шефа на бюджетната комисия в НС Петър Димитров и на депутата Петър Кънев. Най-вероятно мегаминистерството няма да се разделя, твърдят социалисти.
За новата агенция по горите усилено се спряга името на Васил Калинов, шеф на парламентарната комисия по земеделие от квотата на БСП. Напоследък в обръщение влезе и заместникът на Нихат Кабил Стефан Юруков, чийто ресор в момента са именно горите.
МЪМРЕНЕ
Градската организация на БСП в София смъмри трима от своите членове, които по време на кампанията за евроизборите и скандала около Румен Овчаров са работили срещу организацията и срещу самия Овчаров като неин председател. Градският съвет оцени като необективни, необосновани и погазващи партийната етика публичните изяви на Божидар Димитров, Димитър Иванов и Илия Божинов.
Божидар Димитров заслужи критика заради работата си за ГЕРБ, а Илия Божинов, защото обвини Овчаров в корупция. Това е първата стъпка от партийното наказание. Втората е сваляне на политическото доверие, а третата е изключване от партията. Това обаче може да направи само основната партийна организация, в която социалистът членува. Градският съвет даде мандат на ръководството да преговаря за коалиция за местните избори с НДСВ и ДПС, партиите от Коалиция за България, както и други леви центристки партии, патриотични, природозащитни и др. граждански организации.
Пленумът на софийските социалисти извади от изпълнителното бюро Деница Златева, която беше кандидат за евродепутат. На нейно място влезе зам. главният редактор на в. "Дума" Александър Перпелиев.
Токов рекорд заради климатиците, отбелязва „24 часа"
Летен рекорд с тока бе ударен вчера в 13,30 ч, когато живакът в термометрите в Плевен стигна 41°.
4750 мегавата мощност бяха натоварени, за да се задоволи потреблението. Работеше всичко, що може, без блокове в ремонт и в резерв. Бяха включени и вецове. После потреблението започна да пада.
Очакваше се и още един рекорд - за първи път дневният пик да надвиши вечерния, който е между 22 и 23 ч.
Тези два летни рекорда с тока са заради климатиците. Миналата година всеки градус жега е ангажирал 27 мегавата мощност отгоре. Тази година 1 градус повече ангажира 50 мегавата. От 70 до 100% са се увеличили климатиците, казва Божидар Павлов, зам.-шеф на Централното диспечерско управление. В най-студения зимен ден натоварването било 6900 мегавата.
Брюксел плаши да ни спре свинското, отбелязва „Труд"
България е на път да изпадне в абсурдната ситуация да не може да консумира своето прясно свинско месо.
Това ще стане, ако в края на септември Еврокомисията реши, че ветеринарната ни служба не се е справила с ликвидирането на чумата по прасетата, коментираха пред "Труд" ветеринарни доктори, запознати с констатациите на мисията от Брюксел, завършила миналия петък.
Нищо чудно родните луканки и сушеници да се правят само с месо, доставено от ЕС. А свиневъдството ни да бъде ликвидирано.
Заради чумата от 1 януари 2007 г. ЕС наложи 9-месечна забрана за продажба на продукти от и с българско свинско на европазара, ако не е термично обработено.
След последната проверка е възможно да бъде наложена същата мярка и за вътрешния пазар, показва анализ, с който "Труд" разполага.