„Полицаи и миньори се пердашиха на пътя", четем в „Стандарт"

Здрав бой си спретнаха вчера край Гълъбово протестиращите за по-големи заплати миньори от "Марица-изток" и полицията. Според стачниците униформените размахали палки, използвали и сълзотворен газ. Трима миньори са ранени, съобщи шефът на КНСБ в рудника Валентин Вълчев. Според него на един от протестиращите му била сцепена главата. Според МВР обаче двама полицаи били нападнати с дървените дръжки на знамена. И за да се защитят, извадили палките, а единият използвал и сълзотворен спрей.

Според очевидци екшънът станал заради издадената вчера заповед на кмета на Гълъбово Николай Тонев, че не разрешава блокирането на международния път Русе - Свиленград. Синдикатите обаче припомнят, че са уведомили още на 26 юни за протеста. Според тях полицаите търсели сблъсъка. Автобусите с миньори били спрени още пред рудниците под предлог, че са претоварени. Част от протестиращите били принудени да вървят пеш 5-6 км, което допълнително ги изнервило.

Още предната вечер предупредихме официално, че блокирането на пътя е незаконно, заяви шефът на ОДП в Стара Загора Тончо Михайлов. Той не скри, че е получил нареждане от министър Румен Петков да осигури придвижването по международното шосе заради многото основателни протести на фирми и граждани. Протестът започнал мирно, но в един момент миньорите опитали да разкъсат кордона и да излязат на пътя. На двама нервите не издържали и посегнали на полицаите, твърди Михайлов. Динко Динев от РПУ Раднево бил ударен в окото с дръжка от знаме. Извършителят Кольо Колев оказал яростна съпротива и няколко пъти опитал да се самонарани, като си удрял главата в асфалта. Друга дръжка от знаме пък била счупена в корема на полицая Васил Василев. За да се защити, той използвал сълзотворен спрей. Според Михайлов това е безобиден флакон, който носят дори дами. От него обаче са пострадали по-сериозно 4-ма души, а други десетина са леко обгазени. Четиримата са на лечение в Стара Загора. Михайлов бе категоричен, че ако полицаите са си превишили правата, ще отговарят по закона.

Когато моите служители изпълняват заповеди, аз съм с тях. Това заяви МВР шефът Румен Петков по повод сблъсъка в Гълъбово. Той бе категоричен, че е имало заповед на кмета, регламентираща мястото на протеста, и тази заповед е била нарушена от миньорите. Министърът подчерта, че има и двама пострадали служители на МВР. Всеки трябва да си дава сметка в каква държава живеем и трябва да се знае, че всеки има право да протестира, но в рамките на закона, посочи Петков.

„Кръв и сълзи при сблъсък на миньори с полиция", извежда на първа страница „Сега"

Четирима миньори и двама полицаи пострадаха при вчерашния протест на работниците от "Марица-изток". Според синдикатите трима от миньорите са обгазени, а единият е ударен с палка по главата. Старозагорската полиция обаче твърди, че сълзотворен газ не е използван и обгазени няма, но пък са ранени служители на реда.

Екшънът започва вчера сутринта, когато миньорите се отправят към кръстовището край град Гълъбово. От 2 дни между 9 и 10 ч. те блокират международния път Русе-Свиленград. Исканията им са да се отмени облагането на социалните придобивки, което беше въведено от началото на 2007 г., да се увеличат заплатите им с 30% и да се преразгледа наредбата за категоризация на труда при пенсиониране.

Първите два дни протестът е бил законен и е преминал мирно. Вчера обаче зам.-кметът Пламен Бараков го забранява. 34 полицаи са изпратени на място, за да предотвратят блокадата на кръстовището край Гълъбово. Те спират автобусите с близо 600 протестиращи 6 км преди мястото на блокадата. Миньорите обаче продължават пеш. За да ги спрат, полицаите ги обграждат, а протестиращите опитват да разкъсат кордона. Версиите на полицията и миньорите какво се е случило по-нататък се разминават.

Според МВР един от миньорите - Колю Колев, започва да обижда полицай Васил Василев. Той дори удря служителя на реда с дръжка на знаме в корема, която се счупила. В схватката полицаите използвали спрей за самозащита. За да изведат най-буйния от групата, употребили и физическа сила. Миньорът пък се съпротивлявал, докато му поставяли белезници. Според МВР той дори неколкократно ударил главата си в асфалта, при което бликнала кръв. Междувременно друг полицай - Динко Йорданов, е ударен с дръжка на знаме в областта на окото. Всички ранени са получили медицинска помощ. Въпреки инцидента протестиращите останали на паркинга и провели протеста.
Синдикатите обаче обвиниха полицията в произвол и в преднамерено и ненужно използване на сила. КНСБ и "Подкрепа" поискаха оставката на вътрешния министър Румен Петков и разговор с премиера Сергей Станишев. Пострадалите миньори ще съдят полицията.

Цял ден вчера имаше пререкания законен ли е протестът на миньорите. Зам.-председателят на КНСБ Валентин Никифоров обясни пред "Сега", че още на 26 юни синдикатите са поискали разрешение да протестират всяка сутрин от 9 до 10 часа на международния път Русе-Свиленград до изпълнение на исканията им.

„МВР обгази миньори, за да спре протеста", информира „Новинар"

Протестиращите миньори от мини "Марица-изток" в град Раднево са били бити и тормозени от полицията. Това съобщи лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов. Миньорите стачкуват вече трети ден, като блокират пътя Русе-Свиленград. Вчера излезли 600 миньори на протест, но са били спрени от полицаи по нареждане на министъра на вътрешните работи Румен Петков. Въпреки това работниците продължили пеш до мястото, където са били насрочени протестните действия. След като не поискали да спрат, срещу тях била употребена сила, допълни Христов. Най-пострадалите миньори са четирима. Един от тях, който е с 25-годишен стаж, е бил бит по главата с палка и е отведен в участъка. Срещу другите трима е бил използван сълзотворен газ, който предварително МВР е раздало на полицаите. Вследствие на газа тримата работници са развили остър конюнктивит и са били откарани в болница. Работниците ми се обаждаха и пищяха от болки и парене по тялото, разказа лидерът на КНСБ. Според него деянието на полицаите е било жестоко и с възможни опасни последствия за здравето на работниците. Христов е разговарял с Петков за действията на служителите на реда. Малко след това работниците поискаха оставката на министъра. Миньорите казаха също, че ще заведат съдебни дела срещу полицаите, а КНСБ ще им предостави безплатно адвокати.

По време на разправата двама полицаи също пострадали, като били удряни в корема и главата, каза в защита на полицаите Йонка Георгиева, говорител на Областната дирекция на полицията в Стара Загора. Според комисар Тончо Михайлов, директор на ОДП, разправата са започнали миньорите, а помощните средства са използвани по предназначение. Ако полицаите са превишили правомощията си, те ще носят отговорност, допълни Михайлов.

Според Желязко Христов протестът на миньорите е абсолютно справедлив, защото властта е останала безмълвна за техните искания, които са основателни. Миньорите протестират за трети пореден ден, като блокират пътя в продължение на 1 час. Те заявиха твърдо, че ще продължат да го блокират всеки ден, докато не постигнат споразумение по техните желания. Исканията на работниците си остават същите. Те настояват да не се облагат социалните доходи с данък добавена стойност, да отпадне Наредбата за регулация на работната заплата в предприятия с над 50% държавно и общинско участие и да бъде променена Наредбата за категоризация на труда при пенсиониране. Миньорите от "Марица-изток" настояват и за увеличение на заплатите им от 1 юли тази година.

Окървавиха миньорски бунт", съобщава „24 часа"

Мирният протест на миньорите от трите рудника на "Мини Марица-изток" ЕАД вчера бе окървавен. На третия пореден ден от блокадата на пътя Русе - Свиленград полицията атакува работниците, хвърли сълзотворен газ, преби и арестува един от тях, твърдят синдикалисти. Трима бяха обгазени и откарани в болница.

Напрежението започна още от момента, в който нощната смяна излезе от рудника. Хората се качиха в автобусите и поеха към Гълъбово за мястото на митинга, но още в началото на пътя бяха спрени от полицията. В колоните на миньорите, изморени от нощния труд и принудени да вървят пеша 3-4 км под палещото слънце, за да протестират, забуча недоволство.

Щом работниците се опитаха да заемат място пред фабрика "Брикел", охраняващите полицаи им препречиха пътя. Тогава между тях започна схватка. В мелето главата на Кольо Колев (47 г.), електрошлосер с 25 г. стаж в мините, беше уцелен с палка и рукна кръв. Той беше повален на асфалта от полицаи, които му сложиха белезници, съобщи по-късно шефът на националния стачен комитет на КНСБ Валентин Никифоров.

За овладяване на ситуацията силите на реда, строени в двойна редица, настъпиха срещу работниците. Насочиха срещу тях сълзотворен спрей. Газът извади от строя няколко души, които се отделиха настрана с възпалени очи. "Питахме полицаите да ни кажат какъв газ са употребили, за да облекчим страданията на колегите си, но не ни казаха", обявиха след инцидента синдикалисти.

„Сълзотворен газ и палки за миньорите", четем в „Монитор"

Удари от полицейски палки и сълзотворен газ получиха вчера миньори от Мини "Марица Изток", излезли на протест срещу ниските си заплати. Работниците излязоха за трети ден на пътя Русе-Свиленград в участъка край град Гълъбово, Старозагорско.

Полицията е използвала сила срещу миньорите, а трима от тях са развили остър конюнктивит, вследствие на сълзотворния газ, заяви лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов, цитиран от Дарик радио. Той допълни, че разговарял с министъра на вътрешните работи Румен Петков за действията на подчинените му и настоява за разговор с премиера Сергей Станишев.

Отделни участници в протеста опитаха да разкъсат полицейския кордон, който им пречеше да блокират пътя, съобщиха пък от пресцентъра на МВР. От вътрешното ведомство обаче потвърждават, че срещу миньорите е използван сълзотворен газ.

Според версията на полицията за сблъсъка един от протестиращите - К.К. (46) от Млекарево, област Сливен започнал да обижда полицай Васил Василев и го ударил с дръжка на знаме в корема, при което тя се счупила.
"Използвани са физическа сила и помощни средства за извеждане на нарушителя от групата на протестиращите. При поставянето на белезници той е оказал съпротива и неколкократно ударил главата си в асфалта", твърдят от вътрешното министерство.

От Мини "Марица Изток" пък бяха категорични, че не могат да изпълнят исканията на миньорите, тъй като проблемите могат да се решат само от правителството.

Основно се протестира за данъците върху социалните плащания, обясни Янка Георгиева, шеф на пресцентъра на предприятието. Според нея преди два месеца в София имало среща с комисии на правителствено ниво и на синдикатите. Там на миньорите било обещано, че ще имат някакви решения по въпроса.

"Това са данъци върху социални плащания за храна, отпуски, Коледа, миньорския празник и други. Правим някакви вътрешни разрешения и измисляме система за облекчено прилагане на тези социални разходи, за да не се плащат данъци; има разработена система за ваучери и ще се работи по нея. Това е, което можем да направим и го правим - например работниците да почиват при облекчен режим в базите, парите, които им се полагат, да си ги използват в целия размер", поясни Янка Георгиева.

„БТК продадена 7 пъти по-евтино", научаваме от „Стандарт"

БТК е продадена 6-7 пъти по-евтино. Това прозряха най-сетне депутати от опозицията. Защо е направена приватизационната сделка при неизгодни за държавата параметри, кои са виновните лица и дали ще понесат отговорност. Тези въпроси постави депутатът от "Атака" Павел Шопов. Анкетна комисия в парламента да разследва раздържавяването на телекома, предложиха народни представители от 4 парламентарни групи - на "Атака", ОДС, ДСБ, БНС, както и независими депутати. Предлага се комисията да включва 7 членове.

Съществуват основателни съмнения, че продажбата е извършена многократно под пазарната цена, при пълно незачитане на българския национален интерес, се твърди в мотивите на вносителите.

Вестник "Стандарт" многократно е алармирал, че приватизацията на телекома ощетява държавата. БТК бе продадена през 2004 г. на "Вива Венчърс" - създадено специално за целта дружество, собственост на американския фонд "Адвент". Цената бе 230 млн. евро. Две години по-късно правата да купи "Вива" получи исландският милиардер Тор Бьорголфсон. Той се договори да прехвърли компанията на американския гигант "Ей Ай Джи" в сделка за над 2 млрд. лева. Препродажбата показва, че приватизацията на БТК е най-големият и скандален случай на корупция по високите етажи на властта, заяви депутатът от ДСБ Иван Иванов. Симеон Сакскобургготски и част от неговите министри, от една страна, бяха в тази сделка продавач, а от друга - бяха и купувач, което се разбра в рамките на трите години, заяви Иванов.

София се кани да подари 16 дка до "Цариградско шосе", е другото заглавие на първа страница на „Сега"

Столичният общински съвет е на път да подбие в пъти пазарните цени с поредната спорна сделка с общински имот. СОС се кани да продаде 16 декара земя до ключовия булевард "Цариградско шосе" на рекордно ниска цена от 64 евро на кв. м. По-голямата част от общинската земя досега е била предназначена за озеленяване.

Теренът е в съседство със строящия се в момента търговски и жилищен комплекс "Цариградски", в близост до кв. "Дружба". Фирмата инвеститор първи клас "София Билдинг Ентърпрайз" поискала да купи имота с аргумента, че няма да строи на него, а само ще го използва за укрепителни мероприятия на съседния терен заради опасност от свлачища, обясниха от общината. Средната цена на земята по "Цариградско шосе" върви стабилно около 900 евро на кв. м. Според архитекти инвеститорът има право да извърши укрепителни дейности и на общински терен, без да го купува, ако спази съответния регламент.

„Европа ни забрани захарта във виното", съобщава „Новинар"

Европейският съюз ще забрани използването на захар във виното, стана ясно вчера, след като еврокомисарят по земеделието Мариан Фишер Боел обяви широка реформа в лозаро-винарския сектор на съюза.

Тази мярка се предприема, за да се повиши качеството на европейските вина, тъй като производителите трябва да гарантират, че тяхното вино е без добавки. В момента захарта се използва за обогатяване и за повишаване на алкохолното съдържание на виното. Брюксел предлага да се прилагат еднакви правила за етикиране на произведените в ЕС вина, върху които да е указан сортът на гроздето и годината на реколтата.

Контролът върху качеството на виното ще бъде затегнат. Предвиждат се и мерки, които да ограничат свръхпроизводството и увеличаването на запасите от вино. Затова лозарските насаждения през следващите години трябва да бъдат намалени"на доброволен принцип" с около 200 хиляди хектара.

ЕС ще отдели повече пари за реклама и за налагане на доброто реноме на европейските вина по света. Според данни на комисията най-големи производители на вино в ЕС са Франция - 28,6 % от всичкото произведено вино, Италия - 27,2 %, и Испания - 24,7 %. По този показател България е наредена много назад - с 1,1 на сто от общото количество.

„Гонят неграмотните дипломати", четем в „Монитор"

Неграмотните дипломати ще бъдат освободени от длъжност, тъй като в Закона за дипломатическата служба, който е внесен от МС и днес се гласува от депутатите на първо четене към служителите в българските посолства е залегнал образователен ценз. До 3 г. след приемането на закона дипломати, които нямат магистърска степен по специалността и не владеят поне два западни езика, единият от които официален на ООН ще трябва да си стегнат куфарите за България.

Консулските работници, които държат на своята политическа принадлежност също ще сдадат своите постове, посочи външният министър Ивайло Калфин по време на вчерашните парламентарни дебати във връзка с дипломатическия закон. По думите му същото се отнася за притежаващите чуждо гражданство от държава извън ЕС.

За различните длъжности в посолствата ни се въвеждат и големи изисквания за трудов стаж по специалността. За трети секретар ще се искат минимум 2 г. опит като аташе, за втори секретар 3 г. като трети секретар, за първи секретар 4 г. като втори секретар, за съветник 5 г. като първи секретар или общ стаж в предходните длъжности най-малко 12 г.

След приемането на закона външният министър ще може да определя временен дипломатически ранг като за аташе изискването е 1 г. стаж, за трети секретар 3 г. стаж, за втори секретар 6 г. стаж, за първи секретар 10 г. стаж и за съветник 15 г. стаж. При необходимост дипломат №1 ще може да назначи и пълномощен министър при наличието на най-малко 20 г. опит в задграничната политика.

Ексвъншният министър Надежда Михайлова обвини Калфин, че 20-годишното изискване е ход за реанимиране политици, действали преди промените.

„Правната комисия отхвърли задължителното гласуване", разбираме от „Сега"

Правната комисия на НС отхвърли вчера идеите за въвеждане на задължително гласуване за местните избори. Депутатите обсъдиха на първо четене 8 проекта за промени в закона за местните избори и един изцяло нов законопроект, внесен от Надежда Михайлова (СДС).

Идеята за задължително гласуване бе залегнала в проектите на ВМРО и НДСВ, но и двата бяха отхвърлени. Воеводите искат и въвеждане на образователен ценз. НДСВ предлагат наказания от 10 до 50 лв. при първо неявяване пред урните и от 50 до 100 лв. при второ. Другите им идеи за санкции бяха ограничаване с разпореждането на банковите сметки, както и лишаване от право на глас за 10 години, ако в продължение на 15 години избирателят не е гласувал 4 или повече пъти. От БСП и ДПС заявиха, че са против задължителното гласуване. Според шефа на лявата ПГ Михаил Миков сравненията с други страни, в които има задължително гласуване, са неуместни, тъй като там условията и времената, в които то е въведено, са различни от тези у нас. Не може едно конституционно право да се трансформира в задължение, коментира и Четин Казак (ДПС). По конституция единственото право, за което изрично е записано, че не може да се трансформира в задължение, е правото на труд, възрази Минчо Спасов (НДСВ). Според него най-големият проблем е, че икономически активното население и етническите българи са най-пасивни на избори. За задължителното гласуване бяха само част от десницата и "Атака".

Най-много гласове събра законопроектът на Мая Манолова и група депутати от БСП. С него се въвежда пряк избор на районни кметове, както и изборност на кметове в населените места с над 100 жители. Според законопроекта ще може да се гласува и по постоянен, и по настоящ адрес, като във втория случай се изисква най-малко 10 месеца регистрация в съответната община. Целта е да се неутрализира влиянието на сезонните работници по Черноморието. За турските изселници обаче няма никакви ограничения. Тези, които имат постоянен адрес в България, ще могат да гласуват безпрепятствено. Уседналост от 8 месеца има в проекта на СДС, който също бе одобрен.

ДПС подкрепя законопроекта на БСП, но с някои забележки, каза депутатът Ремзи Осман. Според него е редно, ако районните кметове ще се избират, да имат и повече права.

КАРЕ
ПРЕФЕРЕНЦИИ
Проектът на БСП предвижда преференциално гласуване, но прагът за размествания ще се равнява на общинската избирателна квота. А тя се формира, като се разделят получените гласове на мандатите в общинския съвет. За средно големите градове това е около 7% от гласовете, поясни Манолова. Предвижда се и праг за разпределението на мандатите в общинския съвет, който също ще се равнява на общинската избирателна квота.

„500 лева заплата спира стачките" е водещо заглавие в „Стандарт"

500 лева заплата е мечтата на две трети от българите. Ако властта осигури тези пари, стачките в страната ще спрат. Това сочи проучване на НЦИОМ за доходите на българите.

Хората от малките градове са сигурни, че с пет стотака ще живеят добре. В столицата обаче искат поне 820 лева месечно. Образованите българи между 30 и 50 години вече търсят европейски стандарт. Те не харесват работа, която им носи по-малко от хилядарка.

Чиновниците се примиряват с около 50-100 лева по-ниски заплати в сравнение със служителите в частни фирми. 1620 лева е средното възнаграждение на мениджърите в столицата, докато в областните градове същите специалисти работят за 1300. Най-високо си оценяват труда жените шефове, които са с най-големи изисквания.

„Оставят на длъжника храна за един месец", четем в „Труд"

Никой не може да вземе на длъжник храната му за един месец. Бирници или кредитори няма да могат да посегнат на горивото му за следващите 90 дни, както и на кравата му, ако е земеделски стопанин. Това реши вчера парламентът, гласувайки на второ четене текстове от новия Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК).

Забраните са идентични на сега действащите, но може би са позабравени, тъй като действат от доста дълго време.

Текстовете важат за всички длъжници, подгонени от Агенцията за държавни вземания, както и за тези, които се преследват от частни съдебни изпълнители, които събират борчове на банки, частни дружества и др.

"Пирогов" ще има ново ръководство в петък, информира „Новинар"

В петък ще бъдат ясни имената на всички нови членове в борда на директорите на "Пирогов". Това съобщи вчера говорителят на стачния комитет в болницата д-р Светлозар Сардовски. Разбрали сме се да не обявяваме публично техните имена, защото не това е същественото, допълни Сардовски. Той увери, че в списъка с предложенията са включени лекари с дългогодишна практика в болницата, утвърдени специалисти, които имат опит и в здравния мениджмънт.

Представителите на комитета в "Пирогов" категоричино отрекоха обвиненията, че са изместили целите на докторските протести. За да бъдат изпълнени исканията ни обаче, възникна спешна необходимост от промяна и в самото ръководство на болницата, обясни Сардовски. Той допълни още, че лекарите не са във възторг от посочения за временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор на "Пирогов" д-р Владислав Христов. Той е член на борда на директорите, който бе подменен преди близо месец от здравния министър Радослав Гайдарски. Самият министър посочи Христов за заместник на подалия оставка доц. Спас Спасков. Все пак ще се съобразим с този избор, допълниха лекарите. Те очакват и обявяването на конкурс за изпълнителен директор на болницата. До 11 юли ще продължат преговорите със здравното министерство и по въпроса за финансирането на лечебното заведение.

Прокуратурата се намеси в скандала за "Странджа", отбелязва „Сега"

Върховната административна прокуратура атакува решението на ВАС за заличаването на природен парк "Странджа" и поиска отмяната му вчера. Според прокурорите ВАС неправилно и в нарушение на закона е решил, че заповедта на екоминистъра от 1995 г. за обявяване на природен парк "Странджа" е нищожна.

Основанието за отмяната на заповедта бе, че границите на парка не са определени. Според прокуратурата обаче това не е така. По онова време не се е изисквало такова нещо, обясниха от ВАП пред "Сега". Тогава точни граници все още е нямало, както и карта на възстановената собственост в община Царево, тъй като реституцията е последвала обявяването на парка. "Заповедта на министъра може и да има дефект, но това не я прави нищожна", категорични са висши прокурори. Тепърва делото ще се гледа от 5-членен състав на ВАС.

Разочаровани от поведението на ВАС, екоорганизациите пък започват мащабна информационна кампания по случая пред всички европейски институции. "Ще се постараем всеки депутат в Европарламента да научи за казуса "Странджа", заяви Андрей Ковачев от сдружение "Балкани", което работи по екомрежата "Натура 2000" у нас. 7 международни организации, между които WWF и Birdlife International, вече работят по това. Случаи като този със "Странджа" са показателни, че евроекспертите, писали благосклонния доклад от юни за корупцията в България, са се объркали, смятат еколозите.

На същото основание - неясни граници, миналата година ВАС заличи защитената местност "Камчийски пясъци" до с. Шкорпиловци. На този принцип беззащитни пред съда са и още около 400 защитени кътчета в страната, обявени преди 1989 г. Затова след делото за Камчия екоорганизациите предложиха законодателни промени за валидиране на уязвимите места, но депутатите не им обърнаха внимание. Преди 3 седмици еколозите отново са пожелали среща по въпроса с парламентарната екокомисия, но никой от депутатите не се е отзовал.

До дни екоминистерството също ще обжалва решението на ВАС за "Странджа". Междувременно кметът на Царево Петко Арнаудов, който е един от ищците срещу заповедта за "Странджа", поиска земеделска земя на община Царево в настоящия парк, която е 6032 ха, да бъде изключена в новата заповед. Това е най-апетитната за инвеститори част от парка. МОСВ обаче държат и тези земи да са в защитената територия.

Строежът на курорта Златна перла е причината за атаката срещу парк "Странджа", смятат екоорганизациите.

Решението за "Странджа"- незаконно", извежда на първа страница „Монитор"

Върховната административна прокуратура оспори вчера решението на Върховния административен съд, с което преди седмица бе отменен статута на Странджа като природен парк. На практика с това свое решение магистратите дадоха карт бланш на хора, които вдигат строежи на територията на парка. Това буквално взриви общественото мнение, а от три дни насам стотици млади хора и граждани протестират срещу позицията на съда.

Решението на съда е неправилно, а при постановяването му са допуснати редица нарушения на закона, съобщиха от прокуратурата вчера.Според тях то трябва да бъде отменено от по-горната съдебна инстанция. Тя обаче е от същия съд и съставите на различните инстанции на практика имат един и същ шеф. Какво ще решат висшестоящите магистрати предстои да се види.
Обвинителите са разпоредили да бъдат протестирани пред съда в Бургас и издадените от главния архитект на община Царево 10 разрешения за строеж на вилни сгради, панорамен бар и хотел, включени във Ваканционното селище "Златна перла".

РДНСК Бургас уважи протестите и отмени издадените незаконосъобразни разрешения за строеж. В момента се изчаква решението на Окръжния съд Бургас по жалбите на фирмата собственик на Ваканционното селище "Краш-2000" срещу заповедите на РДНСК Бургас, съобщиха още от прокуратурата.
Обвинителите започват и още една проверка тя е за фалшифициране на подписа на разрешителното за строителство на ваканционно селище "Златна перла". Според данните парафът трябва да е поставен от зам.-министъра на МОСВ Йордан Дардов. Графологична експертиза обаче е установила, че положеният отдолу подпис не е негов. Заради това ще започне наказателно дело, чиято задача е да установи кой е "играл" Дардов и е сложил подпис.
Според данните в момента заради решение на Върховния административен съд строителството на "Златна перла" е спряно. В обектите били спрени токът и водата. Източници на "Монитор" обаче твърдят, че това не е вярно.

"Кремиковци" спира да дими през 2012 г., разкрива „Труд"

До 2012 г. металургичният комбинат "Кремиковци" се очаква да покрие всички европейски екологични изисквания. Това можело да стане и по-рано, ако държавата и общината съдействат на предприятието за реализация на мащабната му екологична програма чрез гъвкаво усвояване на пари от еврофондовете, каза изпълнителният директор на дружеството Александър Томов.

Той посочи, че очаква програмата да бъде одобрена от МОСВ и комбинатът да получи комплексно разрешително за дейността си. Би било лудост да затворят "Кремиковци" заради липсата на този документ, бе категоричен Томов.

Общият размер на инвестиции в екопроекти до 2012 г. е 311 млн. лв. Над 60 на сто от тях ще бъдат вложени в добивната част. Горещите точки, в които вече се работи, са т.нар. стари производства - агломерация, коксохимия, доменни пещи, където се намират най-големите замърсители. Те ще бъдат основно модернизирани, за да не бълват отрови. Всички съоръжения обаче са изключително скъпи. Само филтърът, който ще бъде инсталиран на най-високия комин на комбината например, струва 3 млн. евро. Благодарение на него обаче жълтият пушек, който се стеле над околните села, ще изчезне.

„Не пускат старите джипове в центъра", научаваме от „Стандарт"

Край на тежките джипове в центъра на София. Старите модели от тях и най-вече тежките бронирани коли няма да спират вече на пъпа на столицата. Според новата наредба за паркиране превозни средства над 2,5 т не могат да стоят в синята зона през деня. Те ще могат да паркират само в гаражи или специализирани паркинги. В този тонаж се включват всички масивни черокита и лендроувъри. Толкова тежат и някои лимузини.
Наредбата не засяга повечето джипове, защото новите модели са олекотени, коментира кметът Бойко Борисов. Според него машините, които се движат из града, са до 2 т.

В наредбата се визирали предимно автомобилите, с които се превозват стоки и материали. Тези, които не отговарят на изискването, но държат да спират в синята зона, могат да си сменят колите, каза кметът.

20% от автомобилите в София са джипове, сочи статистиката на "Паркинги и гаражи". Доскоро паяците не можеха да ги вдигат, защото бяха прекалено тежки за тях.

Фирмата обаче има вече суперпаяк, който ще вдига и тежките машини. Той ще изнася и паркирали неправилно бусове.
Според новата наредба бусовете и камионите, които зареждат търговски и други обекти в синята зона, могат да спират там само от 18 до 8 ч сутринта.

„Внасяме инженери от Китай и Индия", научаваме от „Стандарт"

Азиатци напират за работа у нас, откакто станахме член на ЕС. От 1 януари 2007 г. масов наплив на китайци, индийци и украинци залива България, съобщиха от Агенцията по заетостта. Азиатците търсят препитание, тъй като се надяват на европейско заплащане.

Справката показва, че най-интересни кандидатури има от Индия. 35 души са поискали разрешение да превиват гръб в България. Сред тях има компютърни специалисти, учители по йога и езици, както и бизнесмени. Само седем индийци пък се изхранват у нас като градинари, строители и общи работници.
От Китай пък сме внесли 22-ма души, от които 12 циркови артисти. Другите 10 човека се трудят като инженери и продавач-консултанти.

55 украинци са получили право на работа у нас като съветници, продавачи и консултанти. Има и един регистриран актьор.

Най-малък е броят на хората от ЮАР. Едва двама африканци работят у нас, и то като спортисти.

Агенцията по заетостта е издала общо 308 разрешителни за работа на чужденци извън ЕС през първите пет месеца на годината.

Африканци запълват празнините на трудовия ни пазар край морето и внасят повече екзотика през летните жеги, установи проверка на "Стандарт".

Цветнокожите са сред най-желаните от работодателите заради необичайния си вид и познанията им по няколко езика, включително и български. Мнозина от тях са студенти от Нигерия, Судан и Южна Африка, които учат във варненските университети и ползват лятната ваканция, за да заработят допълнителни средства под формата на студентски стаж, казаха специалисти в туризма.

Рускините и украинките отстъпват на наплива от румънки, които са желани кадри за работа в хотели и ресторанти в морските ни курорти, където има многобройна клиентела от северната ни съседка.

„Бизнесмен отпада в битката за лидер на СДС", информира „Новинар"

Шефът на "Спетема кафе" Пламен Юруков вероятно ще отпадне служебно от битката за председател на СДС на 15 юли. Причината е внесена поправка в устава на партията, според която лидерът трябва да е членувал в СДС поне през последните пет години. Юруков е член на партията от 2003 г., но си е плащал членския внос само за два месеца. След като получил предложение от Пламен Радонов и Васил Камберов да се кандидатира за лидер, Юруков си платил членския внос за последните три години. Другите две номинации за председател на седесарите са шефът на общинарите в СОС Стефан Иванов, издигнат от СДС-София, и депутатът Йордан Бакалов, издигнат от СДС-Пловдив.

„БСП хареса и Стефан Данаилов за кмет на София", разбираме от „Сега"

Министърът на културата и член на Изпълнителното бюро на БСП Стефан Данаилов е предложен за кандидат-кмет на София от основната партийна организация във "Възраждане", съобщи пред "Сега" зам.-председателят на градската организация Илияна Йотова. Според нея Данаилов не е строго партийна кандидатура, тъй като е харесван и извън средите на БСП.

Като потенциални кандидати за София се обсъждат и Румен Овчаров, Костадин Паскалев и Георги Кадиев. Паскалев бил съгласен, но може да отпадне заради условието да има адресна регистрация в столицата от 10 месеца.

Началникът на президентския кабинет ген. Никола Колев отказал да се кандидатира за кмет от БСП, въпреки че е издигнат от район "Слатина". Има вероятност обаче той да се яви като независим по примера на Първанов. Пред в. "Труд" генералът допуска такъв вариант, но само ако има широка обществена подкрепа.

Националният инициативен комитет "Съзидание", създаден под егидата на президента за местния вот, отказа да коментира дали би подкрепил кандидатурата му. "Не знаем дали той изобщо има подобни намерения", усъмни се Иван Гранитски. Комитетът от интелектуалци за подкрепа на успешните кметове вече е внесъл документи за регистрация в съда.

Другата седмица изтича срокът, в който районните съвети на БСП в София трябва да предложат кандидати за кмет и общински съветници. На 12 юли градската организация ще подреди листата на съветниците, кандидат-кметовете ще се гласуват на пленум на 16 юли.