Когато италианският екоминистър Алфонсо Сканио от кабинета на премиера Романо Проди  говори за престъпната организация Камора, понякога използва термина „подземен свят". В началото на седмицата Сканио от Рим съобщи за планината боклук в Неапол с думите: „Държавата не се плаши от арогантността на мафията". Освен това екоминистърът е настоял за „силова акция на държавата срещу Камора" - т.е. срещу неаполитанския вариант на мафията.

Само да беше само толкова просто - коментира Frankfurter Allgemeine Zeitung. Нещо съвсем обичайно и не будещо учудване е поданиците на подземния свят да сключват съюзи с представители от света на политиката и икономиката в Южна Италия.

Клановете не се нуждаят да скрепят с кръв съюзите си с политиците и политическите партии - обяснява Роберто Савиано. Писателят е роден през 1979 в Неапол. Тъй като книгата му от 2006 г. „Гомор" е посветена на Камора (игра на думи: Gomorrha - Camorra) и завършва с дълга последна глава, посветена на боклука, през последните дни за италианските вестници Савиано е нещо като специалист по мафията.

Според Савиано т.нар. стейкхолдъри са най-важните колелца на извозването на боклука в Италия. За да бъде всичко в политиката и икономиката дискретно, те фигурират като посредници в индустриалните предприятия и им предлагат ценовите си листи. Те бягат от образа на криминални типове - дори и да работят за Камора. Те създават контакт с предприятията за извозване на боклука срещу процент от договора.

Цените на тези стейкхолдъри, които работят съвместно с някой престъпен клан, са най-изгодните в сектора на транспортирането на боклука в цяла Италия. От десетилетия е така - на дъмпингови цени „боклукчийските предприятия" напълниха депата на Кампания с отпадъци от цялата страна.

Сега депата са затворени, а пък планираната с години инсталация за изгаряне не е завършена. Това не зависи толкова от Камора, колкото от блокажа на италианската политика, като политиците не са единни дали виновниците седят в Неапол или в Рим. От кмета на Неапол Роза Йерволино многократно е искана оставка заради кризата. Тя обаче обвинява Проди, че от цяла година  знае за затрудненото положение и въпреки това не е сторил нищо.

Камора извлича облаги и от новата ситуация, при която войници вместо боклукчии извозват торбите с боклука, тъй като кризисната ситуация е търсеният от Камора ефект. „Където има остра нужда, там е и организираната престъпност" - счита Франко Роберти от групата „Anticamorra" на държавната прокуратура в Неапол. За Камора сделките с боклука били по-малко рискови и особено доходоносни, тъй като „боклукът е продължително състояние на необходимост".

В неаполското предградие Пианура, където полицията разпръсна демонстрантите, се говори, че Камора се радва на барикадите на озлобените граждани и насърчава или принуждава собствениците на магазини да затварят по време на демонстрациите. Прокурор Роберти казва: „Камора има интерес да раздухва протестите и да поддържа кризисната ситуация, която й осигурява продажби".

В нелегалния бизнес с боклука се печелели „огромни суми", твърди прокурорът. Той не иска да посочва точни цифри. Споменава имена, отдавна известни в Италия. В гешефта с боклука в Кампания е замесен на първо място кланът Касалеси, в Неапол работят също и клановете на Рионе Траяно и Пианура.

Сега италианските вестници често цитират чутото през 2003 г. изречение на нелегален търговец с боклук: „В нашата търговия боклукът става чисто злато". За да влезе толкова много боклук, тоест злато, в ръцете на Камора, до голяма степен виновна е и Северна Италия. Роберто Калдероли от дясно - популистката Lega Nord тези дни каза, че „Неапол не е Италия", а „република на банановите обелки".

Той няма никакво основание - правосъдният министър Клементе Мастелла в понеделник разясни, че „Северът е използвал Кампания като боклукчийска кофа". Авторът на бестселъра Савиано го е описал така: „Голяма част от отровния боклук се пренася в една посока - от север към юг". Според него от края на 90-те години досега18 000 тона отровни отпадъци от северно италианската Бреша са превозени в областта между Неапол и Касерта. „Боклукът от съоръженията за сортиране в Милано, Павия и Пиза се прехвърляше в Кампания".

Там управлението на отпадъците е значително по-евтино, отколкото на север. Това се обуславя не само от цените на депонирането на Камора, а и от самото третиране на отпадъците. Миланският Corriere della Sera информира, че през 2007 г. в Неапол само 13% от отпадъците се събират разделно - в Бреша процентът е 39%. Само 145 от над 450 общини третират отпадъците по надлежния начин.

Не само клановете са виновни за планините боклук в Неапол - дори и да са натрупали нещичко и от себе си отгоре. Италианската екологична организация Legambiente разкрива виновните за ситуацията в Неапол с думите: „Кризисната ситуация с боклука в Кампания не бе неизбежна съдба, а плод на неспособността на политиката и управлението". По-различен виновник от „подземния свят" в речите на министъра на екологията.