За нов и справедлив начин за определяне и заплащане на такса битови отпадъци (такса смет) се обявиха от Българската стопанска камара (БСК) по време на пресконференция провела се в централата на организацията. Изпълнителният председател на БСК Божидар Данев заяви, че начинът по който сега се определя таксата е незаконен и противоконституционен. В момента таксата се събира на базата на данъчната оценка на имотите и на активите на предприятията, а не въз основа на количеството, което бива изхвърляно от гражданите и стопанските субекти.
Председателят на работодателската организация цитира Закона за опазване на околната среда, според който причинените вреди се заплащат от замърсителя. В закона за местните данъци и такси обаче е записано, че в случай, че не може да се установи количеството на изхвърлените битови отпадъци, тогава таксата се събира въз основа, посочена от общинския съвет. Всички общински съвети в България са взели за такава основа данъчната оценка на имотите и активите, защото абдикират от това да следят кой колко отпадъци изхвърля.
Според Данев, количеството на битовите отпадъци, изхвърляно от домакинствата може да се определи поне по 10 начина, които се прилагат в цяла Европа. Защо една Албания, едно Косово, една Румъния да могат да направят такива системи, а у нас да не може, запита риторично Божидар Данев.
Той обясни, че има вариант това да се случи с различни по цветове торбички в зависимост от отпадъка, които се раздават на семействата или всяка една жилищна кооперация. Защо се увеличава бюджета на МВР с цел да има надзор над домоуправителите, попита реторично Бранков, като допълни че именно те могат да помогнат след като последните законови промени разрешават временно събиране на отпадъците в самите кооперации.
Божидар Данев посочи още, че Комисията за защита от дискриминация вече се е произнесла по отношение на поставения казус с положително за БСК решение.
Омбудсманът, който също е бил сезиран, е препоръчал на Народното събрание да се промени нормативната рамка в това отношение. Самият президент, когато е правил своята предизборна кампания, е обещал да сезира Конституционния съд, спомена Данев след като официално закри пресконференцията.
Зам.- председателят на БСК Димитър Бранков заяви, че има куриозни случаи по отношение на това какви такси се събират от общините, кактот и за контейнери, използвани от фирми. В ЗММ Нова Загора например, за един контейнер с капацитет от 250 кг. се заплащат 8000 хил. лв. на година, а за всичките разположени на територията на компанията - около 80 хил. лв. Сметнете с част от тези пари колко работни места могат да се открият, попита Бранков. Той посочи, че по тази точка имат подкрепата и на синдикатите.
Друг куриозен случай е в община Лом. Там са определили, че годишно се събират от гражданите по 7 кг отпадъци. В Несебър например този показател достига почти 3 тона.
В тази връзка Божидар Данев призова всички представители на бизнеса по места да атакуват пред съответните административни съдилища наредбите, с които се определя начина за събиране на данъци и отпадъци, защото те са незаконни, тъй като само в закон може да се регламентира това.