„Излишъкът чупи всички рекорди", отбелязва „Сега"

Излишъкът в хазната счупи всички рекорди, след като достигна 2.16 млрд. лв. само за шест месеца. Това показва бюлетинът на финансовото министерство към края на юни. "Плюсът" е с 54% по-голям в сравнение с преизпълнението за същия период на миналата година - 1.4 млрд. лв.
Само за юни нови 300 млн. лв. са се прибавили към излишъка. Всичко това позволи фискалният резерв към края на юни да прескочи психологическата граница от 7 млрд. лв. и да достигне 7.084 милиарда, сочат още данните на МФ.
Миналата година хазната се сдоби с извънредни 2.5 млрд. лв. за 11 месеца, а през декември част от парите бяха похарчени. В крайна сметка годината завърши с 1.8 млрд. излишък.
"Няма причина и тази година да не се случи същото - така че можем да очакваме излишъкът да продължава да расте. Дори увеличението на пенсиите и намалението на осигуровките няма да изяде твърде голяма част от него", коментира икономистът Георги Ангелов от Институт "Отворено общество". Според него състоянието на бюджета позволява правителството да намали данъчно-осигурителната тежест по-значително от обещаните 3% от 1 октомври.
Изоставането в събирането на ДДС през първите месеци на годината е преодоляно. Постъпленията от този налог са 2.9 млрд. лв., което е с близо 14% повече в сравнение с миналата година. Същевременно продължават проверките и ревизиите, предприети от данъчните, във връзка с разминаванията в отчетения ДДС от български фирми и техните европейски партньори. Засечките могат да се правят чрез електронната система VIES. "Въпреки намалението на цената на суровия петрол приходите от ДДС върху минералните горива не намаляват в сравнение с миналата година, тъй като се е увеличил обемът на внесените количества", съобщават от ведомството на Пламен Орешарски.
ПЕЧАЛБИ
Въпреки че от 1 януари данък печалба падна с 1/3 - от 15% на 10%, приходите от него за шестмесечието са с 45% повече, или общо 1.09 млрд. лв. Това е 83% от отчетеното за годината. Много от фирмите отчитат по-голяма печалба през миналата година в сравнение с 2005 г. В хазната са влезли около 760 млн. лв. от акцизи върху горива, 615 млн. лв. от акцизи върху цигари и 120 млн. лв. - от алкохол, кафе, ел. енергия, автомобили.

„Иде най-масовото поскъпване от Тато насам", съобщава „Монитор"

Тази есен ще станем свидетели на най-масовото поскъпване на хранителни стоки. Това съобщи специално за "Монитор" шефът на Софийска стокова борса Васил Симов вчера. Той допълни, че наблюдава стоковите борси и пазарите от 1989 г. и фактите показват, че това неминуемо ще се случи.

Когато борсовите стоки като жито, слънчоглед и царевица поскъпват не само у нас, но и по света, отражението им върху цените на хляба, млечните и месни продукти е неизбежно, добави той.Нито държавата може, нито вносителите имат интерес да внасят, за да се ограничи ценовия шок, каза още Симов.

Житната реколта е трагично ниска в целия свят. За първи път от много години цените на най-голямата зърнена борса в Чикаго за пшеницата са скочили два пъти. Докато в началото на реколтата миналата година тон пшеница се е разменял за 120-130 лв., то сега цената е 240-250 долара. Това е скъпа пшеница дори и за американските стандарти, коментира Симов. 

„Поскъпването на хляба стигна и до столицата", научаваме от „Сега"

Вълната от поскъпване на хляба, която от месец насам вилнее из цялата страна, вчера достигна и до столицата. Поскъпването в София е с около 20 стотинки и хляб от 700 грама вече струва между 70 ст. и 90 ст. Това означава, че цената за килограм е вече 1.20 лв., или увеличението, което бе задържано досега е около 40%.
Цените обаче не навсякъде са ударили тавана от 1.20 лв. за килограм. От хлебозаводите на групата "Симид", които са най-големият производител в София, заявиха, че от вечерта в четвъртък предлагат в софийските магазини хляба си с близо 20 стотинки повече, т.е. разфасовката им от 830 грама от сегашните 50 ст. ще стигне до 70 ст. От Браншовата камара на индустриалните хлебозаводи обаче твърдят, че други, по-малки производители са увеличили незначително цените и те са близо до тези на "Симид".
В провинцията цената на килограм хляб на места вече е стигнала 1.40 лв. и вероятно скоро ще се изпълни прогнозата на земеделския министър Нихат Кабил за 1.60 лв. В Монтана например за последните 20 дни производители вдигнаха цената два пъти. Там 500 грама типов хляб е с цена 70 ст., хляб "Добруджа" от 500 гр. струва 77 ст. а килограм бял хляб струва 1.40 лв.
Междувременно прогнозата на птицевъдите, че от понеделник цената на пилешкото ще стане 5 лева за килограм, доведе до масова психоза и много столични магазини вчера бяха задръстени от възрастни хора, които се запасяваха с пилешко, струващо все още около 4 лева килото. Покрай това хората започнаха масово да купуват захар и олио.
Вчера се оказа, че едва 484 фермери, чиито ниви са напълно изгорели, ще вземат компенсации. Това реши вчера кабинетът, като помощите ще се дават от 13 август до края на месеца.
МОНИТОРИНГ
Въпреки опустошителната суша, сполетяла Източна Европа, реколтата от жито, царевица и картофи в ЕС като цяло е добра и дори превъзхожда миналогодишните добиви. Житото за 2007 г. в ЕС ще е около 276 млн. тона, което е само с 1.6% по-малко от средните количества за последната петилетка, твърди Центърът за съвместни изследвания (Joint Research Centre - JRC) към ЕК. Тази еврослужба прави редовни прогнози за основните култури - пшеница, царевица, слънчоглед, картофи, захарно цвекло, и анализира влиянието на климатичните капризи върху добивите, като използва сателитно наблюдение. Данните на JRC към края на юли показват, че на единния пазар на ЕС има достатъчно зърно за хляб и фуражи и внушенията за криза и глад са силно преувеличени.
Меката зима и топлата пролет бяха извънредно добри за целия ЕС, но последвалите суша, горещи вълни и проливни дъждове в отделни райони дадоха смесени резултати, сочи анализът на центъра. На север необичайните валежи през последните два месеца са засегнали нивите по на север - в Дания, Холандия, Белгия, Люксембург, Обединеното кралство и части от Франция, Германия и Полша. Жега и суша пък тормозят Източна Европа и най-вече Черноморския регион. В Румъния горещините, започнали от май, са намалили добивите на пшеница с 20% спрямо предните 5 години, а в България са поразени над 40% от царевичната реколта и около 14.6% от ечемика.
Според JRC страните от ЕС ще произведат общо 276 млн. тона зърнени култури. Това е с 10 млн. тона повече от добивите през 2006 г. и с 5 млн. тона по-малко от средното равнище за последните години.

„Еколози протестират пред екоминистерството заради Иракли", научаваме от „Дневник"

Чакъров подписа заповед, с която забрани строителството за още една година. Защитената зона обаче е с 1000 дка по-малка, защото общината в Несебър ги включила в устройствения си план

Еколози протестират пред екоминистерството на площад "Славейков" в защита на Иракли. Те поставиха плакати с хартиени цветя и надписи: "В Иракли бетонът няма да цъфне" върху конструкцията, с която е затворен фонтанът. Скандират "Мафия!" и "Министерство на околната среда и бедите".

По-рано днес бе съобщено, че министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров е подписал заповед, с която се продължава временната забрана за строителство и други дейности в района на Иракли-Емине с още една година или до издаването на заповед за обявяване на защитената зона по европейската екологична мрежа "Натура 2000".

Заповедта се отнася за площ от около 38 хиляди декара, което е с около 1000 декара по-малко от действащата до 4 август т.г. едногодишна заповед за забрана на строителство в района Иракли-Емине. От новия мораториум са изключени зони за застрояване, одобрените чрез териториалния устройствен план на община Несебър, съобщи Чакъров. Той твърди, че няма да се допусне извън обхвата на одобрения план да бъде изваден дори и един имот.

„Бизнесмен завлече Бургас с милиони", пише „Стандарт"

Върховната касационна прокуратура подхваща скандална приватизационна сделка в Бургас. Сигналът до магистратите е подаден от местни общински съветници. Става въпрос за огромна триетажна сграда на пъпа на Бургас, която е била продадена от общинска фирма "Хляб и хлебни изделия". Купувач е "Онтайм дистрибюшън енд лоджистикс", която пък е собственост на панамската офшорка "Ийст еуропиън дистрибютърс корп".

Върху общинска сграда дори са сложени транспaранти с партията на Стойновски

Сделката е сключена в средата на месец август миналата година след публичен търг, проведен от шефката на "Хляб и хлебни изделия" Пенка Филева. Това обясни пред "Стандарт" общинският съветник Георги Манев, който подал сигнал до прокуратурата. Съгласно условията по прехвърляне на собствеността купувачът е трябвало да плати в тридневен срок продажната цена от 2 072 000 лв .

„1200 под угрозата да останат безработни", алармира „Дума"

Скандалът между кмета на община Гълъбово Николай Тонев и италианската фирма "Енел", мажоритарен собственик на "ТЕЦ Енел Марица изток -3" придоби неочаквани измерения, след като стана ясно, че градоначалникът е поискал от МВР да отнеме лиценза на най-голямата охранителна фирма в Югоизточна България "Кремък" ЕООД. Нейният управител Митко Йорданов разбрал за искането в края на юли, когато от МВР дошли на поредна проверка по сигнал на градоначалника. До момента той не разполага със становището на вътрешното ведомство. Междувременно министър Румен Петков е отговорил на питане в парламента, отправено от депутата от БНС Евгений Жеков, който пък задал въпроса си по молба на гълъбовския кмет.
Дружеството е създадено през 1992 г., сертифицирано е по ISO 9001:2000, а всички служители са наети по трудови договори. До началото на годината то е охранявало всички обекти на община Гълъбово, като средствата са били осигурявани от италианската "Енел", съобщи Йорданов.
Според него от пролетта фирмата му е подложена на непрекъснат тормоз. Нейни служители са провокирани и възпрепятствувани да работят, а дейността й е обект на множество проверки по сигнали и жалби на градоначалника и негови подчинени.
"Въвлечени сме в конфликт с предизборни цели и неясни икономически интереси, след като кметът Тонев започна война с италианците, подготвяме открито писмо до премиера, президента и главния прокурор, в което настояваме за тяхната спешна намеса !", заяви Митко Йорданов.
На свой ред Николай Тонев е категоричен, че не води предизборна битка, а настоява за отстраняването на "Кремък" защото охранителите пречат на жителите от селата в района да отидат до собствените си земи и дори възпрепятствува него и служителите му да си изпълняват задълженията
От началото на годината общината е създала към своя фирма охранително звено, което е поело обслужването на общински и други обекти, които преди това са били обслужвани от "Кремък".
Конфликтът между община Гълъбово и италианската компания "Енел" набра скорост през пролетта, когато кметът издаде заповед за затварянето на депо, където се съхраняват големи количества азбест и по този начин създаде предпоставки за проваляне на ремонтните работи в "ТЕЦ Марица-изток 3". Конфликтът стигна до ВАС, на свой ред италианците алармираха правителството. Готови сме чрез Националната асоциация на фирмите, охраняващи с технически средства да отнесем проблема и до европейската асоциация на охранителните фирми, обясни още Йорданов. Той отхвърли като злонамерени инсинуации твърденията, че в "Кремък" има голямо текучество и че служителите й получават ниски възнаграждения. Заради предизборни страсти стотици хора ще останат без препитание, заяви Йорданов.

„Отпускат субсидии за производителите на зеленчуци", пише „Новинар"

Субсидия от 24 лева на декар ще получат производителите на домати. Тези, които отглеждат пипер, също ще получат помощи в размер на 29 лв. на декар.
Общо 900 хил. лв. са отпуснатите средства за подпомагане на зеленчукопроизводството. За да получат субсидията, кандидатите трябва да обработват не по малко от 10 дка и не повече от 200 дка за пипер и 240 дка за домати. Ако искат да кандидатстват за помощите, фермерите трябва да подадат документите си в областните центрове на фонд "Земеделие" от 13 август до 30 октомври.

„Парното не може да си събере борчовете", научаваме от „Дума"

Столичната Топлофикация удължи до 25 август срока, в който приема заявления за плащането на равни вноски

Абонатите на "Топлофикация-София" дължат в момента на дружеството 190 млн. лева, като събираемостта е около 38 на сто. Това обяви вчера изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски. Топлофикационното дружество пък дължи на "Булгаргаз" общо около 150 млн. лева за доставеното гориво.
От "Топлофикация" коментираха, че сравнително ниският процент на събираемост на задълженията е свързан с все още неполучените изравнителните сметки за изтеклия отоплителен сезон. По думите на Милевски, по-голямата част от тези сметки ще бъдат получени през септември. Технологичните загуби на дружеството са 17 на сто, което е близо процент повече от миналата година. Причината е в аварията през пролетта, при която заради прекъснат газопровод се наложи няколко столични квартала да бъдат топлоснабдявани от по-далечни централи.
Вчера столичната "Топлофикация" удължи срока за заявления за плащане на равни вноски до 25 август, съобщиха още от дружеството. През юни всички клиенти са получили заедно с месечните си сметки писма с обяснение какво представлява услугата плащане на равни вноски, както и персонална бланка-заявление за преминаване към този вид плащане, се посочва в съобщението.
Ако клиентът има желание да ползва услугата, трябва да пусне заявлението в кутиите, поставени във всички каси на дружеството. До момента 20 000 клиенти са пожелали да ползват услугата.

Слънчев бряг не бил презастроен" , научаваме от страниците на „Новинар"

Комплекс "Слънчев бряг" не е презастроен, заяви вчера Малина Стратиева, изпълнителният директор на дружеството. Хората оставали с това впечетление заради огромния брой временни обекти, които собствениците изградили върху територията на парцелите си.
Според Стратиева търговците имали икономически причини, заради които изградили множеството павилиони и базарчета. Единственият начин, по който можело да се привлекат и по-богати туристи у нас, било превръщането на временните обекти в зелени площи. По думите й всички такива постройки би могло да бъдат премахнати, включително и тези в терените на собствениците и по плажната ивица.
За момента само пясъчните дюни в курорта, които попадат в картата със защитени територии в "Натура 2000", са сред малкото незастроени площи в морския комплекс, коментираха от бранша.

„Рейтинг ще показва колко добро е едно училище", съобщава Сега

За първи път в България всички училища ще имат рейтинг и ще влязат в обща класация. Тя ще служи като основен ориентир за родителите доколко качествено е образованието в съответното школо. Оценката на всяко заведение ще се определя от знанията на децата, материалната база и оборудването, квалификацията на учителите, както и как протича учебният процес.

Това става ясно от промените в националната програма за диференцирано заплащане на учителите, приета вчера от правителството.

Рейтингът трябва да е готов до 2 години. Той ще влияе и върху заплатата на педагозите, които работят в него.

„Влагат 770 хил. лв. във ВиК мрежата на кв. Горубляне", информира „Новинар"

770 хил. лв. ще инвестира "Софийска вода" в реконструкцията на част от водопроводната и канализационната мрежа в столичния кв. Горубляне, съобщиха от дружеството. Общо 751 метра стари тръби, голяма част от които са положени през 60-те години на миналия век, ще бъдат подменени с висококачествени полиетиленови тръби, обясниха от столичния ВиК оператор. Ремонтите ще обхванат улиците "Васил Пешев", "Младен Карадашев" и по тях ще бъдат изградени и над 800 метра канали.

„3% бонус при покупка са кредитна карта на ОББ", отбелязва „Монитор"

ОББ стартира лятна бонус програма за своите клиенти, притежатели на кредитни карти. Клиентите ще получават обратно 3% от стойността на всички покупки, извършени с кредитни карти на ОББ в страната и чужбина. Това съобщиха от трезора, ръководен от Стилиян Вътев.
Програмата е валидна за периода от 06 август до 17 септември 2007 г. След края на периода картите ще бъдат захранени с натрупания от клиентите бонус. Общият му размер ще се отрази като отстъпка от размера на задължението  в следващото извлечение по кредитна карта, обясниха от финансовата институция.
Бонусът се формира като 3% от всички транзакции при търговци, осчетоводени в системата на банката до 17 септември 2007 г. включително. Бонус програмата е валидна за всички кредитни карти на ОББ - Visa Classic, Visa Electron, MasterCard, Globul-ОББ MasterCard и Visa Gold.
За да участват в програмата, картодържателите не трябва да имат просрочени задължения по кредитната си карта.

"Мобилтел" ще ни подсказва кога да се обаждаме", пише „Сега"

От понеделник "Мобилтел" пуска уникална за българския пазар услуга. Операторът ще уведомява клиентите си, че търсеният, но неоткрит от тях абонат вече се намира в обхвата на мрежата или си е включил телефона. Информирането ще става с получаване на безплатен SMS. Услугата се нарича "Възможни обаждания" и от понеделник операторът я активира за всички свои клиенти, независимо дали са на договор или с предплатени карти, като удобството ще може да се ползва и в роуминг. Услугата е безплатна както за викащия, така и за търсения абонат и при желание може да се деактивира. Тя обаче важи само когато абонат на "Мобилтел" търси друг абонат на оператора.
От 6 август "Мобилтел" променя и начина, по който уведомяваше своите клиенти за пропуснати обаждания. Досега те получаваха само съобщение със списъка от номера, които са ги търсили, а когато това е ставало от аналогов телефон или от "скрит" номер, получават само известие, че някой ги е търсил. От понеделник онези номера, които фигурират в адресната книга на телефона, ще се появяват в съобщението с името на абоната, а не с номера му.

„Хранителните добавки дърпат пазара на лекарствата", отбелязва „Дневник"

През второто тримесечие на 2007 г. фармацевтичният пазар в България регистрира най-големия си ръст от 2003 г. насам - от 9.1% спрямо същия период на миналата година. Най-много са нараснали продажбите на хранителни добавки, витамини и минерали - за последните шест месеца те са стигнали 150 млн. лв. Това показват данните на световната анализаторска компания IMS Health. Причините за доброто развитие на сектора са увеличеният пазар на лекарствата без рецепта, купуването на допълнителни медикаменти при лечение в болница и повишената покупателна способност.

За шестте месеца на тази година са продадени продукти за 700 млн. лв. Ръстът на продажбите в болничния сектор се е забавил леко, въпреки че е по-добре от 2006 г. Това се дължи най-вече на намаляването на сезонните заболявания като грип и настинки. Според анализа на IMS Health е трудно да се оцени актуалният болничен пазар, защото много лекарства се купуват на дребно от пациентите, които искат да си осигурят по-добро лечение. Освен това има традиция при доставката на медикаменти за болниците търговете да се печелят от привилегировани компании със силна политическа подкрепа и невинаги на най-добрата цена, пише в анализа. Според авторите му влияние върху пазара оказва и постоянният натиск на Министерството на здравеопазването да се намаляват разходите за лекарства, за да могат болниците да се вместят в определения годишен бюджет.

Прогнозата е, че успешната търговия с лекарствата без рецепта, т.нар. ОТС продукти (в които влизат и добиващите все по-голяма популярност хранителни добавки), ще продължи заради силните рекламни кампании. Пазарните лидери в този сегмент остават двата фармацевтични гиганта "Актавис" и "Софарма". Някои от производителите на оригинални лекарства като "Байер-Шеринг", Boehringer Ingelheim и MSD също разширяват позициите си на пазара. Водещи в тази група са специализираните в производството на хранителни добавки компании като "Валмарк" и "Буутс", установи IMS Health.

В аптеките най-добре се продават генеричните продукти, които са по-евтини.

Според Кунчо Трифонов, регионален директор на IMS Health, очакванията са до края на 2007 г. растежът на пазара в България да бъде между 11-13%. За аптеките прогнозите са по-скромни, тъй като е възможно негативно влияние от здравната каса поради новото договаряне на лекарства, при което институцията се стреми да намали цените. В болничния пазар е възможна стагнация заради натиска от здравното министерство, предвижда Трифонов. По думите му пазарът на хранителни добавки ще продължи да се развива отлично.

През първата половина на 2007 г. се затвърждава тенденцията от изминалите две години, а именно ръст на свободния пазар и намаляване на ангажимента на държавата и на касата към лекарственото лечение, коментира Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България. Според него публичните средства за лекарства остават на същите нива от предходните години, което не отговаря на нарастващите нужди на населението от по-добра лекарствена терапия. Като резултат пациентите плащат все повече "от джоба си", обясни Денев. Докладът на IMS Health също отчита, че често се налага пациентите и техните близки сами да купуват лекарствата за болнично лечение.

Силният натиск върху цените на лекарствата от страна на държавата през последните години доведе до едни от най-ниските цени в Европа. Според проучване на Евростат в България крайните продажни цени на лекарствата са с 30% по-ниски от средните в Европа, при по-голям ДДС. Същевременно публичните средства за медикаменти остават 4-5 пъти по-малко, отколкото в другите източноевропейски държави, смятат от IMS Health.

Според Деян Денев натискът върху цените на лекарствата, особено тези, които не се плащат с публични средства, ще доведе до засилване на паралелния износ от България към други членки на ЕС и е възможно да се появи липса на някои не толкова масови медикаменти на пазара у нас.