
Почти половината от онези $57 млрд., които са събрани по света чрез ИПО за третото тримесечие, идват от т.нар. „Брик" - Бразилия, Русия, Индия и Китай. Броят на IPO в Брик също е рекорден - 118.
Седем от десетте най-големи първични публични предлагания за третото тримесечие идват от нововъзникващите пазари.
Лъвският дял както по брой, така и по обем на ИПО, се държи от Азиатско-тихоокеанския регион начело с Китай и Хонконг.
Според директорът на Ernst&Young по първичните публични предлагания, рекордният им брой за развиващите се пазари показва, че сега тези страни дърпат глобалния икономически ръст.
През последните седмици инвеститорският интерес към активи от нововъзникващи пазари се покачва, независимо от глобалната кредитна криза и несигурността на пазара. Покрай френетичната активност на основните пазари имаше резки ралита и на много пазари като Китай, Хонконг и Индия.
„Възможността за икономическо забавяне повиши интереса към компании, които имат превъзходни истории на ръст. Очаквам да видя тези тенденции на пазарите на нови емисии. Нововъзникващите пазари изглежда ще генерират значителни нови емисии", твърди анализатор от Мерил Линч.
Изминалите дни ще се запомнят с IPO на Petro-China в Шанхай, нови планове на редица руски компании да продават дялове в Лондон, определяне на ценови диапазон на акциите за IPO на турската Digiturk и събраните $532 млн. от аржентинската Grupo Clarin.
За разлика от нарастващата активност на нововъзникващите пазари, обемите на IPO в равитите пазари спадат. Може би причина за тази тенденция е несигурността, предизвикана от кредитната криза, считат от E&Y.
Глобалният обем на първичните публични предлагания е паднал с 36% до $57 млрд. за третото тримесечие, като през второто бяха събрани $89 млрд. Все пак трябва да се отчете, че през третото тримесечие на миналата година чрез IPO бяха набрани едва $45 млрд.