Рисковете за енергийната сигурност на България са едни от сравнително най-високите в международно сравнение. Сравнението се прави между страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Това обяви пред БНР Руслан Стефанов, директор на Центъра за изследване на демокрацията. Центърът ще представи днес индекс на рисковете за енергийната сигурност на България. Индексът е на годишна база, като изследването обхваща периода от 1980-а година досега и е по 28 показатели на рисковете на енергийната сигурност на страните.

„България има една от най-ниските цени на електроенергията. Това се разглежда като конкурентно предимство. Поради изключително ниското ниво на доходите едно увеличение на цените, което е съизмеримо с това, което се случва в Европа през последните 5-10 години, доведе до много по-сериозни социални сътресения в България и съответно до политическа нестабилност. От една страна това е предимство, но от друга страна едни такива събития показват, че промяна в обстановката може да доведе до това един фактор, който се разглежда като позитивен, да се превърне в негативен. Има други показатели, които показват възможност и изходи от подобна ситуация. В момента България се е фокусирала изключително много върху цената на електроенергията и начините да я намали, а там има един естествен капан - от една страна сме се задължили в дългосрочни договори за възстановяването на „двете марици" и при зелените източници на енергия, а от друга страна искаме цената да бъде ниска и да не расте, а в същото време и да има обновяване на енергийната инфраструктура", каза Стефанов.

Според Руслан Стефанов в България не се обръща внимание на алтернативните решения, едно от които е понижаването на цената на газа чрез алтернативни доставки или чрез местно производство.

България заема 70-о място от общо 129 страни

Швейцария, Дания и Швеция се представят най-добре в света в индекса за енергийната устойчивост според списъка, публикуван на сайта на Световния енергиен съвет. България заема 70-о място от общо 129 страни съобщава БТА.

Индексът включва енергийна ефективност, влияние на енергийните източници върху околната среда, цена и достъп до енергия. Съветът има за основна цел да насърчава използването на устойчиви енергийни източници.

По критерия енергийна сигурност България заема 26-о място, по критерия достъп до енергия и нейната цена за населението страната е на 77-о място, а по критерия за енергийна ефективност и производство на енергия от възобновяеми и нисковъглеродни източници България е на 108-о място.

Австрия и Великобритания заемат съответно четвърто и пето място в общия индекс на енергийната устойчивост, Франция е на 10-о място, Германия на 11-о, САЩ са на 15-о място, а назад е Китай - 78-о място. В дъното на класацията са Зимбабве (129-о място), Бенин (128) и Йемен (127).

Докладът е изготвен въз основа на интервюта на над 50 правителствени представители, експерти от банки за развитие и международни специалисти от над 25 страни.

Те настояват за по-активна енергийна политика и за по-голям ангажимент на частния сектор, който да помогне на развитите страни да напреднат повече по пътя към възобновяемата енергия.