
Изявлението на прокуратурата, направено през уикенда, последва продължил седмици натиск от страна на руската екологична инспекция „Росприроднадзор". Според екологичния контролиращ орган, проектът Сахалин - 2 не съответства на екологичните, икономическите и социалните изисквания и получените през 2003 г. разрешителни сертификати са съмнителни. Преразглеждането на екологичните удостоверения ще се състои на 21 септември.
Чуждестранните анализатори обаче считат, че целта на Русия не е да отнеме лицензите на Shell или да спре проекта Сахалин - 2, а по-скоро да подпомогне участието на държавния газов монополист „Газпром" в проекта.
„Газпром" се стреми да си осигури 25% от начинанието. Royal Dutch Shell има 55% дял в Сахалин - 2 като изпълнител на проекта. Другите акционери засега са японските корпорации Mitsui & Co. Ltd. с 25% дял и Mitsubishi Corp. с 20 %.
Сахалин - 2 вече произвежда повече от 70 000 барела петрол дневно, но плановете са за двукратно увеличаване и целогодишно производството, когато платформите и тръбопроводите бъдат изцяло завършени.
Shell изгражда на остров Сахалин също така и най-големия в света завод за втечнен природен газ с капацитет от 9.6 милиона метрични тона за година.
Министърът на природните ресурси на Русия Юри Трутнев заяви през миналата седмица, че натискът върху Shell е резултат от превишаването с 10 милиарда долара на първоначално планираните разходи, които разходи подтикнаха Shell да забави първите доставки на втечнен природен газ с близо шест месеца - за лятото на 2008 г., съобщава Reuters.
Не трябва обаче да се забравя, че остров Сахалин е стратегическа геополитическа позиция на Русия в Тихия океан. Островът притежава уникални природни ресурси и климат и лежи малко по-северно от най-гъсто населения район в света: Япония и Китай. Изгражданият от Shell тръбопровод вреди на релефа на острова и пречи на традиционно доходоносния риболов. Надали причината за натиска на Русия върху Shell са само икономическите интереси на „Газпром".