През януари 1999 единната европейска валута наречена евро започва официално да се търгува на международните валутни пазари. Разменният й курс е фиксиран на 1.95583 DM, което е и левовата му равностойност до днес. На 4 януари същата година се изчислява първия му валутен курс към долара, който за момента е бил $1,1747 за 1 евро. В определен период след началото на търговията, валутния курс се е движил без резки промени, като еврото достига връх при $1.19
По време и след войната в Косово и американските бомбардировки над Югославия, започва бавната но продължителна обезценка на новата европейска валута. През декември 1999 г. еврото се изравнява за първи път с американската валута.
В периода септември-октомври 2000 г. курсът на валутната двойка е вече $0.85 за 1 евро, а спекулациите, че прекалено слабата европейска валута може да навреди на икономиката, кара Европейската централна банка да направи валутна интервенция на пазара. В този момент централните банки на САЩ и Япония също се включват към инициативата на ЕЦБ за закрепяне на курса на новата валута.
В момента, в който мерките взети от банкерите започват да действат, еврото се срива дори до $0.8225, което е около 30% спад от първоначалната му стойност. Допълнителните усилия на финансистите водят до скорошно покачване на еврото до ниво $0.86.
След януари 2001 г., когато ФЕД започна да намалява лихвеното ниво в САЩ, еврото бързо успява да си поеме въздух и да покачи над $0.95.
Девет месеца по късно, по време на най-големите терористични атентати в историята на САЩ, доларът бързо започва да губи тежест. Малко по-късно през януари 2002 г., еврото става и физически монетарен инструмент в Еврозоната, когато всеки гражданин на обединена Европа припознава еврото като родна валута. Замяната на старите монетарни системи с новата обща такава, минава без особени сътресения, а единната валута продължава да напредва спрямо долара.
През юли 2002 г., курсът евро-долар за втори път в историята си се изравнява. 1 Евро се разменя точно за 1 долар.
През март 2003 г. започва тежката военна кампания на САЩ срещу режима на Садам Хюсеин в Ирак. Геополитическата криза, в която е намесен и доларът, бързо дава преднина на еврото като по-сигурен паричен инструмент за момента, а стойността му бързо достига $1.10.
През май 2003 г. еврото за първи път от създаването си започва да се търгува над $1.1747. По онова време, доларът понася негативи не само от затормозяването на щатската икономика с войната в Ирак, но и от невиждано ниските лихвени нива на ФЕД, установени на 1.00%.
През септември 2003 г., финансовите министри и управителите на централни банки от 7-те на развити страни в света се събират на съвещание в Дубай. Тогава те се споразумяват да работят заедно към по-голяма гъвкавост на международните валути и свободното им определяне от пазара. На борсите това моментално бива интерпретирано като сигнал за по-слаб долар.
На 28 ноември 2003 г. Еврото за първи път покачва над $1.20 и продължава бавното си, но сигурно завладяване на все по-високи нива. През юни 2004 г., започва дългоочакваната от пазара рестриктивна кампания на Федералния резерв на САЩ, който покачва основния лихвен процент с 25 базисни пункта до 1.25%.
През месец ноември 2004 г. преизбирането на американския президент Джордж Буш, кара много пазарни участници да разпродават доларовите си активи от страх, че военната кампания в Ирак и неодобрението към политиката на президента ще отдръпнат инвеститорите от американския пазар. На 10 ноември 2004 г. еврото за пръв път в историята си преминава кота $1.30.
Един ден преди новата 2005 г., а именно на 30 декември 2004 г. европейската валута удря вечния си рекорд, непреодолим и до момента от $1.3667 (централният курс на БНБ за деня беше фиксиран на 1.43 лв. за долар).
Само месец по-късно, стремглавото прибиране на печалбите от инвеститорите купували евро до момента, връщат единната валута до нива от $1.30. Към края на ноември 2005 г., Федералният резерв на САЩ вече е покачил лихвата си до 4.00%, а еврото успява да се понижи до $1.1638. Месец по-късно през декември и ЕЦБ започна политиката си по покачване на лихвеното ниво, като само за няколко дни европейската валута отново преминава над $1.20 нивото.
През март 2006 г., ЕЦБ покачва основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 2.50%, а американската лихва вече е на сериозните 4.75%. В този момент все повече започваха да се чуват коментари на икономисти и инвеститори, че ФЕД и Бернанке вече са към края на покачване на лихвеното ниво. Тези изказвания в допълнение с току-що започналата рестриктивна политика на ЕЦБ, дадоха свежи сили на еврото.
На 22 април 2006 г., финансовите министри и шефовете на централни банки от Г7 отново се събраха на съвещание, като заедно порицаха Китай и останалите азиатски страни за не прилагане на гъвкавост по отношение на валутните им политики. Еврото естествено продължи да се покачва, отново предпочетено от инвеститорите като по-сигурна валута.
Така стигаме и до днешния петъчен ден-24 ноември 2006 г., когато единната европейска валута достигна отново високото ниво $1.3000, не виждано от април 2005 г. Валутните търговци обясниха днешното стремглаво разпродаване на американските пари, с очакванията на пазара за подновяване на възходящото движение на лихвеното ниво на ЕЦБ през следващата година. Всеобщо известно е вече, че Европейската банка ще вдигне лихвата с 25 базисни пункта до ниво 3.50% през декември.
Какво ще се случва на валутните пазари идните месеци, само времето ще покаже. Едно е сигурно, сагата евро-долар продължава, а световната икономика е по-непредвидима от всякога.
Статията е изготвена съвместно с любезното съдействие на екипа на finance.news.bg