„Сериозни компании с интерес да правят завод за коли у нас", пише в. „24 часа"
Това казва финансистът Владимир Каролев в интервю пред "24 часа". Той не посочи фирмите, според запознати една от тях била "Фолксваген"
Има няколко сериозни компании, които гледат към нас като към дестинация за построяване на завод за коли. Това заяви в интервю пред "24 часа" финансистът Владимир Каролев, който е и съветник на икономическия министър Божидар Лукарски. Каролев обаче не посочи имена на компании, тъй като разговорите били проучвателни.

Прочети още от в. „24 часа"

"Бонусите за чиновниците за четири месеца са над 155 млн. лв.", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Министерствата и агенциите не са намалили разходите си за персонал през първите четири месеца на годината, а точно обратното. През тази година те трябва да ги свият с 10% (каквито са изискванията на закона за бюджета), а от месечния бюлетин на финансовото министерство за изпълнението на бюджета се вижда, че разходите за възнаграждения и социални осигуровки не само не намаляват, но и се увеличават. Те са достигнали 1.275 млрд. лв. и в номинално изражение са нараснали с близо 160 млн. лв.

От Министерството на финансите уточниха за "Капитал", че данните за четирите месеца на двете години не могат да бъдат сравнявани по този начин, тъй като има разлика в обхвата на данните. Според експертите от финансовото ведомство разходите за възнаграждения и осигуровки за първите четири месеца на 2015 г. спрямо същия период на предходната година са само с 1 млн. лв. повече. Причината е, че от март към досегашните "възнаграждения и осигурителни вноски" вече се добавят и "други възнаграждения и плащания за персонал".
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Новите цени на тока ще струват на бизнеса над 250 млн. лв.", пише в. "Сега"
Предложените от енергийния регулатор нови цени на тока от 1 юли отново ще бъдат за сметка на бизнеса. Оказва се, че т.нар. добавка "задължения към обществото", която се плаща от дружествата, ще бъде увеличена със 112%. Преди 2 г. тя замени добавките за зелена и кафява енергия, както и за т.нар. невъзстановяеми разходи, с които се плаща скъпият ток по дългосрочните договори с американските тецове "Марица-изток" 1 и 3. Така вместо 18.93 лв. на мегаватчас, както е в момента, фирмите ще трябва да плащат по 40.21 лева. Това директно удря големите износители.

Драстичното увеличение ще се усети най-силно от клиентите, които се снабдяват с енергия на свободния пазар. Това са около 4500 български фирми, които произвеждат различни стоки и много от тях работят предимно за износ. На всички тях ще им се наложи да направят допълнителни разходи от над 250 млн. лв. само за година, показва анализ на енергийния портал energienpazar.bg.
Прочети още от в. "Сега"

"Гонят изборните парашутисти" е заглавиe от в. "Труд"
Кметове от Видинско започнаха да заличават изборни "парашутисти", които се заселиха шест месеца преди местния вот. Отписванията на хора, които могат да обърнат изборните резултати в малки населени места, са започнали след проверки на районните прокурори. Това съобщи зам. окръжният обвинител на Видин Владислав Влашев.
От списъците се отписват приселници, които са в явно нарушение - в къщи с две стаи са били вписани по настоящ адрес между 20 и 40 души. Според Закона за устройство на територията минималният размер на жилищната площ на един човек трябва да е 30 кв. м. Кметовете имат 7-дневен срок за изпълнят прокурорското разпореждане.
Прочети още от в. "Труд"

"Жесток недостиг на работна сила заплашва България след 10 г." е водещo заглавиe на в. "Сега"
Проблемите с пазара на труда скоро ще прераснат в същинска криза. Ако икономиката ни продължи да се развива с добри темпове, от 2025 г. нататък ще има жесток недостиг на работна ръка. Населението на България се топи и застарява с такива темпове, че дори максималната мобилизация на пенсионерите и безработните няма да задоволи нуждите на трудовия пазар. За това алармираха вчера от Института за икономически изследвания при БАН. "Сега говорим само за недостиг на квалифицирани кадри, а до десет години е твърде вероятно да има изобщо недостиг на предлагания труд", обясни Любомир Иванов от екипа на института.

По данни на НСИ до 2030 г. населението на възраст между 20 и 64 г. ще намалее до 3.77-3.78 млн. души. Така, ако заетостта се качи до 75%, а безработицата се смали на 5%, работещите българи ще са с около 440 хиляди по-малко, отколкото през 2008 г., сочи анализът на БАН.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Варна с проекти за 60 млн. само за месец", пише в. "Стандарт"
От началото на април във Варна са стартирали проекти за 60 млн. лв., съобщи кметът Иван Портних. Повечето от вложенията са в строителство и търговия, но заради подобрения бизнес климат се надяваме скоро да има и инвестиции в производство, уточни градоначалникът. Сред големите проекти, на които наскоро беше даден старт, е строежът на първия жилищен комплекс от затворен тип в градска среда "Варна сити парк" на "Интерсервиз Узунови". Осемте луксозни кооперации с 250 апартамента ще бъдат заобиколени от 6000 кв. м парк. В същата част на града зад "Технополис" започна и строежът на нов хипермаркет "Практикер", в който инвестицията само в сградата е над 6 млн. лв. и тя ще е готова след 150 дни. Поредния си обект в града откри и "Билла".
"Стараем се да облекчаваме максимално всички инвеститори и работата ни дава резултат - Варна се превръща в предпочитано място за реализация на нови проекти", коментира Портних.
Прочети още от в. "Стандарт"

„"Калинел" - Троян, инвестира 6 млн. лв в разширение на производството", пише в. "Капитал Daily"
"Калинел" - един от основните доставчици на текстил за дома за магазините на IKEA в цял свят, ще инвестира 6 милиона лева в нова производствена база в Троян. Увеличеният капацитет ще даде възможност на предприятието да отговори на нарасналия брой поръчки и да покрие високите изисквания както на шведската мебелна верига, така и на други задгранични партньори, съобщиха от компанията.
Прочети още от в " Капитал Daily"

"Килограм българско розово масло достигна цена от 7000 евро" пише в. „Труд"
Розите се отглеждат от векове в България, а цената на килограм розово масло тази година достигна 7000 евро, пише "Ал Джазира Балканс" в материал за Карловската област в Централна България.
Българите в продължение на векове култивират рози, които са специална част от фолклора на народа.
"В момента сме свидетели на възраждането на производството, тъй като, след демократичните промени в България през 1989 г производството на рози и розово масло намалява. "Пазарът е фактор, който влияе на увеличението на производството", казва Стойо Карагенски от общината в Карлово. Козметичната индустрия се снабдява с розово масло от България и Турция. Тези две страни заедно осигуряват 90% от розите за нуждите на света.
Прочети още от в. „Труд"

„Ниските лихви по депозитите вдигат потреблението", пише в. „24 часа"
ИМА един принцип, известен като "Бръснача на Окам" - ако нещо има просто обяснение, не му търси сложно. По тази логика отговорът на въпроса защо има осезателно забавяне при растежа на депозитите в банките през април (32 милиона лева увеличение, за сравнение - 226 милиона лева през февруари и 194 милиона лева през март) е: падат лихвите.
Тази зависимост между лихвите и склонността към спестяване впрочем е изведена от Кейнс през 1936 г.
Спестителите нямат същия мотив като досега веднага да депозират в банките всички възможни спестявания. При ниското лихвено ниво вероятно те предпочитат повече да харчат, отколкото да спестяват. Нямат мотив да отлагат потреблението. Това е една разпространена логика, а като гледам и данните за ръста на потреблението, сигурно все по-голяма част от текущия доход се насочва натам.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"Удължават живота на V и VI блок с 360 млн.", пише в. "Стандарт"
Срокът на експлоатация на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде продължен, а 360 милиона евро ще струва увеличаването живота на реакторите и на тяхната мощност. Това заявиха в Москва изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Жаклен Коен и директорът на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов. Двамата участваха в VII международен форум "Атомекспо 2015".
"Разходите за удължаване на срока за експлоатация на пети и шести блок ще бъдат около 360 млн. евро", каза още директорът на ядрената ни централа, цитиран от БГНЕС. Ангелов посочи, че има разминаване с разчетите на Министерството на енергетиката, които очакват проектите да костват около 240 млн. евро. А като причина за това изтъкна допълнителните мерки за повишаване на мощността на пети блок до 104% от първоначалния му капацитет.
Прочети още от в. "Стандарт"