Макроикономистите изчислиха, че през идните шест месеца развитието на световното стопанство ще бъде позитивно. След спада на миналата година, барометърът на Ifo за климата на световната икономика се повиши до 106,5 пункта за първото тримесечие. Резултатите от изследването на мюнхенския изследователски институт са цитирани от Франкфуртер Алгемайне Цайтунг.

В сравнение с четвъртото тримесечие на 2006, индикаторът за стопанския климат се е подобрил с два пункта от 104,7. Все пак обаче стойностите от периода на предходната година са с цели три пункта по-високи от сегашните значения на важния показател.

Моментното икономическо състояние в 90 държави, които са обект на изследване, според експертите е толкова добро, каквото не е било от шест години насам. Частичният индикатор се е качил с два пункта спрямо четвърто тримесечие на 2006 и сега възлиза на 122,4 пункта.

Индикаторът на конюнктурните очаквания се е вдигнал спрямо предходния период с два пункта. Но по сравнение с най-високите стойности през първото тримесечие на 2004 (128,1 пункта), сегашните 91,2 пункта представляват значително отстъпление.

Шефът на института Ifo, Ханс-Вернер Зин е обяснил, че изследването сигнализира за изключително силна световна конюнктура през първото полугодие на 2007.

Индексът за климата в световната конюнктура се е засилил и в трите големи световни икономически зони - Северна Америка, Западна Европа и Азия. В Западна Европа по сравнение с предходното тримесечие индексът се е покачил с 2,6 пункта до ниво 102,4 и така е много над дългосрочната средна стойност от 91 пункта. Най-силно се оценява актуалното икономическо състояние в Белгия, ФРГ и Австрия.

В САЩ индексът се е увеличил с пет пункта спрямо предното тримесечие и въпреки това експертите преценяват бизнес климата там по-скоро резервирано.

С Азия всичко е наред, индексът продължава да нараства. Но в Япония и Корея сегашното икономическо състояние се оценява по-скоро като неизгодно, докато прогнозите за бъдещите шест месеца са увеличени.

Според експертите стойността на долара средно за различните страни съответства на реалистичната. За сметка на това евро и още повече британският паунд според експертите са надценени. Японската йена определено е подценена.

Европейската комисия подкрепя изследването на института Ifo, в което се допитват 1,030 експерта по конюнктурата от 90 държави. Съдействие оказва и Международната стопанска камара ICC в Париж.