Продажбите на нови жилища в САЩ за октомври отбелязаха спад-0.3% м./м. до 368 хил.броя жилища на година база (при прогнози за 390 хил.броя) след солидната низходяща ревизия на данните за септември до повишение с едва +0.8% м./м. до 369 хил.броя продадени нови жилища (спрямо предишната оценка за ръст с цели +5.7% м./м. до 389 хил.броя жилища). Тези по-слаби данни (особено силната низходяща ревизия за септември) сякаш са сигнал, че започналото от няколко месеца насам възстановяване на жилищния сектор остава неравномерно.
Средните цени на новите жилища в САЩ за октомври покачват с 5.7% г./г. до 237 хил.$.
Броят на новите жилища предложени за продажба в САЩ за октомври са в размер на 147 хил.броя, което означава, че ще отнеме 4.8 месеца за ликвидиране на тези запаси на нови жилища при настоящото темпо на техните продажби спрямо за 4.5 месеца през септември, което беше най-ниското ниво на запаси към продажби на нови жилища от октомври 2005г. насам.
Като цяло данните са по-слаби от очакванията и сигнал за неравномерното възстановяване на жилищния пазар в САЩ, който доста време беше "ахилесовата пета" за възстановяване на американската икономика от последната рецесия и кризата през 2008-2009г.
Тези данни остават далеч под пика на продажби на нови жилища от юли 2005г., когато бяха продадени близо 1.4 млн.броя нови жилища на годишна база, след което обаче последва и рязък срив в продажби по време на финансовата и икономическа криза, като миналата година беше ударено рекордното дъно от продажби на едва 306 хил. нови жилища.
Днешните слаби данни са допълнително негативен фактор за риск-апетита на финансовите пазари. След данните, трите основни фондови индекса на Wall Street (DJIA, S&P500 и Nasdaq) задълбочиха своя спад и вече са "на червено" с 0.70%-0.77%, а европейските борсови индекси също задълбочиха своя спад към края на европейската търговия (DAX пада с 0.87%, CAC40 с 0.24%, а FTSE10 с 0.75%). Това задълбочи и покачването на USD и JPY (валутите-убежище) на forex пазара, както и спада на пазарите на суровини, където фючърсите на Златото падат с 1.90% към 1709 $ за тройунция и американския лек суров петрол, който пада с 1.56% към 85.80$ за барел.