След продължило повече от два часа заседание на Парламентарната комисия за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не бе постигнат сериозен напредък по отношение на казуса с въведените цени за достъп, които ВЕИ производителите трябва да плащат за присъединяване към електропреносната мрежа. На първото заседание на новосформираната комисията, която обсъжда по-сериозна тема, беше поканен председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев и представители на засегнатия ВЕИ сектор. Сред гостите имаше експерти и представители на бизнеса.

Позициите си сблъскаха представителите на енергийния регулатор от една страна и на ВЕИ сектора от друга, след като на 14 септември ДКЕВР определи цени за достъп до електроразпределителната мрежа на ВЕИ производителите, които достигат до 40% от приходите, които те получават от продажбите си.

Припомняме, че след въвеждането на тази такса ВЕИ секторът реагира остро и в пет последователни седмици протестираше пред сградата на ДКЕВР, където производителите не бяха приети, заради което се стигна до днешната среща н Народното събрание.

Основните обвинения на ВЕИ производителите са, че със сумите, които се събират от тях, ще се финансират не само разходите, които те предизвикват, а и дефицити в електроразпределителните дружества.

Депутатът от БСП Петър Димитров, който е член на комисията и бивш енергиен министър, заяви, че конкретното заседание на парламентарната комисия няма да доведе до положителен край, защото не е ясно колко са разходите, които правят ВЕИ производителите за присъединяване на техните съоръжения към електропреносната мрежа. Той обяви, че на следващите заседания именно този въпрос трябва да бъде разяснен от „господин ДКЕВР", за да може работата по казуса да продължи. Позицията на Петър Димитров бе подкрепена и от председателя на комисията Димитър Главчев от ГЕРБ

На свой ред Ангел Семерджиев заяви, че пред парламентарната комисия наистина предстои работа, която да отсее истинските разходи на ЕРП-тата за присъединяването на ВЕИ мощности.

Семерджиев уточни, че таксата за достъп е временна, точно защото трябва да се оценят тези разходи, за което е необходим по-дълъг период от време. След установяването на този размер, шефът на ДКЕВР заяви, че енергийният регулатор ще е склонен да коригира тези временни такси за достъп. В тази връзка ВЕИ производителите заявиха, че ако наистина бъдат уточнени истинските разходи, ще са склонни да заплаща една справедлива такса за достъп.

Предстои на следващите заседания на Парламентарната комисия за наблюдение на дейността на ДКЕВР казусът да бъде разгледан, като целта е да бъде постигнато едно положително разрешаване на проблема.