„Стажът за пенсия драстично ще се увеличи", прогнозира от първата си седмица „Сега"
Управляващите ще повишат рязко необходимия осигурителен стаж за пенсия. Така, без да се пипа пенсионната възраст, на практика ще стане почти невъзможно жените да продължат да се пенсионират на 60 г., а мъжете - на 63 г. Освен това минималната пенсия вече няма да е гарантирана от държавата. От фонд "Пенсии" на Държавното обществено осигуряване ще се изплаща само реалният й размер, а допълнението до минималната за България пенсия ще се дава от бюджета след подоходен тест.
Сериозните промени в пенсионната система ще влязат в сила през 2012 г., обяви социалният министър Тотю Младенов. Вчера той огласи предложенията на работната група, която беше натоварена да мисли над промени в пенсионния модел. Министърът обясни отсрочката с необходимостта сега да се съсредоточим върху излизането от кризата и стабилизирането на икономиката.
Повечето експерти в Консултативния съвет по пенсионната реформа са на мнение, че ще е по-безболезнено да се вдигне драстично осигурителният стаж вместо възрастта, призна зам. социалният министър Христина Митрева. Предложението е от 1 януари 2012 г. право на пенсия да се придобива при 40 г. осигурителен стаж за мъжете (сега 37 г.) и 37 г. за жените (сега 34 г.) От 1 януари 2015 г. стажът за жените трябва да започне да се увеличава с по 6 месеца всяка година, докато през 2020 г. се изравни с този на мъжете. В този вариант годините за пенсия остават без промяна, като се запазва и пределната възраст за пенсиониране от 65 г.
Идеята се родила след разчети от НОИ, според които средната продължителност на осигурителния стаж на хората, получили през 2008 г. право на пенсиониране за III категория труд, е 38.5 г. при мъжете и 35.8 г. при жените. "Разчетите показаха, че 57% от мъжете имат над 40 г. стаж. Това означава, че условието може да се изпълни", каза Митрева.
Експертите обмислят и да дадат възможност за хората, които са навършили пенсионна възраст от 60 или 63 г., но не им достигат до 3 години стаж. Те ще могат да се пенсионират, но ще получават с 2.5% по-ниска пенсия за всяка година стаж, която не им достига.
Още от статията на „Сега"
„Данък Бастун", обобщава „Стандарт"
Още един данък за старост ще плащаме от 2012 г. Налогът от 0,4 на сто от заплатата ще се дели между шефа и работника. Това е една от идеите на социалния министър Тотю Младенов за финансиране на пенсионната система. Парите от новата такса ще влизат във фонд към осигурителния институт. Той ще изплаща бонуси към пенсиите на хората, навършили 75 г.
С част от средствата ще се строят модерни старчески домове. Данъкът за старост ще влезе към здравните или пенсионните осигуровки. Възможно е той да бъде трупан и през частен фонд.
Два варианта за равно пенсиониране на мъжете и жените - на 63 и на 65 години, обмисля още социалното ведомство.
Експертите препоръчват първия. При него от 2012 г. дамите ще спират работа на 60 г., а от 2015 г. започва нарастването на осигурителния им стаж за още 3 г.
Още по темата от „Стандарт"
„Пенсионната дилема - до 63 или до 65 години", обобщава от първата си страница „Дневник"
Увеличаване на осигурителния стаж за пенсиониране с 3 години от началото на 2012 г. е едно от предложенията, които съветът по пенсионната реформа ще обсъжда, съобщи министърът на труда Тотю Младенов. Вчера той обобщи решенията и препоръките на експертите, които разработват реформата на пенсионната система от септември 2009 г. Идеите ще се обсъждат през следващите 2 години, след което ще бъдат избрани промените в модела на системата.
И двата представени вчера варианта предвиждат да се работи по-дълго, тъй като през последните години дефицитът в държавните фондове се увеличава.
Ако първото предложението бъде прието, мъжете ще се пенсионират, след като са се осигурявали 40 години и са поне на 63-годишна възраст, а жените - след 37 години стаж и при навършени минимум 60 години (според сега действащите разпоредби мъжете се пенсионират при 37 години стаж, а жените - при 34 години).
Вторият вариант за промяна в условията за пенсиониране предвижда от 2012 г. възрастта за жените да се увеличава с по 4 месеца за всяка календарна година до 2019 г., когато ще се изравни с тази за мъжете - 63 години. Ако се прибегне до този вариант, от 2021 г. ще последва ново увеличение на пенсионната възраст, която през 2026 г. трябва да стане 65 години и за двата пола.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„Махат прогнозните сметки за парното", информира от първата си страница „Монитор"
Прогнозните сметки за парното отиват в историята. Благодарение на новите технологии, а не на топлинните счетоводители, и у нас започват да навлизат и да се монтират топломерите, които могат да се отчитат дистанционно.
Подмяната на старите уреди с по-модерни се налага, тъй като 10-годишният срок на живот на сегашните топломери вече изтича. Само през 2010 г. трябва да бъдат подменени около 100 хил. топломера в домовете на абонатите.
Пловдив вече предприе стъпки за поетапно преминаване към реални отчети. Това стана ясно вчера, след като пловдивската топлофикация подписа договор с една от фирмите за дялово разпределение за монтаж на нови уреди за дистанционно отчитане на топломерите.
От „Топлофикация София" казаха за „Монитор", че към момента не са получили конкретни оферти от фирмите за дялово разпределение, но са готови да обсъдят всичко приемливо за клиентите. От там съобщиха още, че заради студеното време консумацията на топлинна енергия в столицата се е повишила с 20 на сто. В комбинация с по-скъпото парно от Нова година с малко под 5% това със сигурност ще доведе до по-високи сметки през януари, смятат експерти. С колко точно ще са по-големи сметките за януари, зависи от индивидуалното потребление. В най-добрия случай повишението ще е с под 5%, а в най-лошия - с 20 на сто.
Още от статията на „Монитор"
„Имотният пазар е пред нов срив заради ипотекираните жилища", предупреждава „Класа"
Имотният пазар може да бъде залят от продажби на жилища, които са собственост вече на банките, а това може да доведе до спад на цените и нов срив на сектора. Това прогнозира Цветелина Тасева, изпълнителен директор на агенцията за недвижими имоти "Адрес". Тя обясни, че в момента кредитните институции все още не изземват драстично имотите на своите кредитополучатели, но предупреди, че това едва ли ще се задържи дълго. По думите й в момента трезорите са третият сериозен играч на пазара и бъдещото развитие на сектора зависи почти изцяло от тяхното поведение.
Ако обаче банките не изкарат масово ипотекирани имоти за продан, от компанията очакват през първите месеци на годината цените да се запазят на нивата от началото на декември и е възможен спад от около 10% на стойностите след договаряне. При този сценарий годината може да приключи дори с ръст, смята Тасева. Данните на агенцията сочат, че около 37% от продавачите на жилища през 2009 г. са имали финансови затруднения, но те не са с изплащане на ипотека.
Според Татяна Емилова, мениджър жилищни имоти в Colliers International, през втората половина на 2009 г. предлагането на жилища на пазара е продължило да нараства с умерени темпове. Все пак тя потвърди, че в този период е имало ръст на предлагането на ипотекирани жилища, но не смята, че предлагането на този тип имоти ще е толкова значително, че да промени сегмента.
Според експерти в бранша все повече банки у нас създават или обмислят регистрирането на собствени търговски дружества, чрез които да продават иззети ипотекирани имоти. Илиян Николов, регионален мениджър на ReMax Bulgaria Real Estate, също потвърди тази теза. Но допълни, че засега не очаква сериозна експанзия от страна на трезорите заради слабата активност на купувачите.
Още то статията на „Класа"
„Още 3 министерства ще плащат на фирмите само с отстъпка от 10%", информира „Сега"
Строителните фирми преговарят с държавата да им бъдат признати и разплатени още 137 млн. лв. вземания. Това съобщи пред "Сега" Иван Бойков, председател на Българската строителна камара. Дълговете са на министерствата на екологията, на транспорта и на социалната политика. Те също както регионалното министерство ще платят по-бързо за вече свършената от фирмите работа само ако те се съгласят да направят 10% отстъпка от стойността на договора. Чрез договора с регионалното министерство държавата се ангажира да изплати по този начин 200 млн. лв. на близо 180 фирми до края на март. Миналата седмица премиерът Бойко Борисов постави ултиматум на всички компании, които чакат пари от държавата, да намалят сумите с 10%, които и без това били калкулираните комисиони.
Най-големият длъжник на бизнеса след строителното министерство е това на екологията, показват данни на строителната камара. Вземанията на фирмите от него са за близо 97 млн. лв. Оттам са поели ангажимент да платят 53 млн. лв. до края на годината. Социалното министерство дължи 32 млн. лв., като значителна част от сумата е за проекти по програмата "Красива България". Според информация на строителната камара Министерство на транспорта дължи на строителния бизнес около 8 млн. лв. Тепърва обаче ще има разговори с ръководствата на двете държавни жп фирми за уточняване на цялата сума, каза Бойков.
Още от статията на „Сега"
„Рудозем сменя цинка с диаманти", разкрива „Стандарт"
Завод за диаманти ще смени оловно-цинковите мини край Рудозем. Това обещава кметът на града Николай Бояджиев. Проектът може да стартира, ако завършат успешно преговорите с потенциалните международни инвеститори. Сред тях има представители на САЩ, Южна Корея и Русия, които имат фабрични производства на нанодиаманти. Партньор в преговорите от българска страна е проф. Ставри Ставрев. Той има 6 патентовани в САЩ открития в нанотехнологиите, както и 32 практически разработки за приложението на най-твърдия в света материал, получен по синтетичен път. След запознанството си с проф. Ставрев кметът Бояджиев активно лобира за мегапроекта. Оптимистичната перспектива е реалното строителство на завода да започне след около 2 години. Проф. Ставрев е ръководил екип към секцията по Космическо материалознание и нанотехнологии към БАН, която има партньори от Русия, САЩ, ЕС и НАТО. Първите резултати от биомедицинските приложения на нанодиаманта са в областта на изследването и лечението на рака, както и в изграждането на изкуствени тъкани. Използването на миниатюрни "заводски" диамантчета в производството на гуми например увеличава издръжливостта им с около 30-40%.
Още от статията на „Стандарт"
„С 19% намаляха товарите по въздух", съобщава „Монитор"
Пътуванията със самолет по вътрешни линии през 2009 г. са отбелязали ръст от 23% спрямо предходната година, а бизнес полетите са нараснали с 14%, съобщават от летище София. На годишна база спадът на превозените пътници е с 3% спрямо 2008 г. и се запазват над 3 млн. Излитането и кацането на самолети е намаляло с 6%, а най-сериозен е спадът в обема на превозените товари, които са намалели с 19%.
Над 70% от полетите на софийското летище са били по редовни международни линии, а вътрешните полети съставляват 5% от общия трафик.
През 2009 г. туроператорите са предпочели българските авиокомпании, което е довело до увеличение на техните чартърни полети с 44% на годишна база. От София с директни полети са обслужвани 65 дестинации, като по 20 от тях рейсовете са ежедневни.
Още от статията на „Монитор"
„Писмото го няма, парите - също", анализира „Сега" обвинението на управляващите, че предишния кабинет е скрил кореспонденция с Брюксел
"Бойко, имаш писмо от Брюксел - ето ти плика", рекло старото правителство на новото и скрило, че става дума за пари. Половин година премиерът Борисов се чудил защо Еврокомисията (ЕК) му праща празен плик и сега схванал: защото му взема 20% от парите по Оперативна програма "Околна среда". "Саботаж на Станишев!", изрева той завчера.
Всъщност Брюксел не си взема 20%, а предупреждава Борисов, че ще му даде не повече от 20% авансови плащания, които се отпускат без големи формалности. Останалите 80% от 1.8 млрд. евро по ОП "Околна среда", полагащи се до 2013 г. като междинни и окончателни плащания, ще бъдат задържани, докато държавата не докаже, че има функциониращ контролен механизъм, който изключва кражби от еврофондовете. Поради пословичната обаче лоша комуникация Еврокомисията добавя, че ако България продължи дори да не си прави труда да отговаря на предупредителните й писма, ще задраска цялата оперативна програма. 99% от нея лежат непокътнати в бюджета на ЕС, защото България бе уличена в крадливост още докато пробваше да усвои първия 1%.
Държавата играе маскарад пред Европа, сякаш за да я накара да вярва, че всички са маскари - и стари, и нови управляващи. Ето някои факти, които карат еврочиновниците да си скубят косите, че са се захванали да общуват с българската администрация. На 23 февруари 2009 г. директорът за България, Кипър, Гърция и Румъния по програма ИСПА в Главна дирекция "Регионална политика" на ЕК Жан-Мари Селер изпраща писмо до Райка Онцова, уволнената вече директорка на звеното "Одит на фондове на ЕС" в Министерството на финансите. Заглавието му е повече от ясно: "Злоупотреби при договорени процедури в сектор околна среда". В него се казва, че България самоволно е преминала от конкурси към пряко възлагане на обществени поръчки по проекти за опазване на околната среда, което е нарушение на базовия европейски принцип за прозрачност на поръчките и за ефективно използване на парите на данъкоплатците. На разбираем български език това означава, че личи как властта насочва еврофондовете към свои хора. Нещо като "Батко за Братко" в пътния фонд или като обръчите от фирми според откровенията на Ахмед Доган.
Вместо да се разтревожи, че далаверата е осветена, тогавашната власт бутва писмото в тъмно чекмедже и решава, че всичко е скрито-покрито. Само че копие от него е пратено и до шефа на Жан-Мари Селер - директора на ГД "Регионална политика" Дирк Анер. Така единият еврочиновник докладва на другия как си върши работата, защото в крайна сметка и двамата носят финансова отговорност пред ЕС. Писмото остава без отговор четири месеца. Дирк Анер решава да поеме нещата в свои ръце, за да не остави отиващото си правителство на Сергей Станишев да се измъкне. На 26 юни 2009 г. той праща още по-строго писмо - вече не до чиновник от втория ешелон, а пряко до тогавашния министър на околната среда Джевдет Чакъров. Който обаче също е пас, защото знае, че си отива. Така лошата комуникация, с която се оправдаваше правителството на Станишев като причина за неразбирането му от Брюксел, се потвърждава и в края на мандата му.
Борисов дойде да тегли чертата и да обещае, че България става друга. Получи гратис 6 месеца доверие от председателя на ЕК Жозе Барозу. Оказа се, че под негова власт времето тече по-бързо, защото още на четвъртия месец търпението на ЕК се изчерпа отново.
Още от статията на „Сега"
„Шефове на пощите живели като шейхове", установява разследване на „Стандарт"
Разсипия, злоупотреби и ощетяване на държавната компания "Български пощи". Това е разкрила пълната ревизия в пловдивското поделение на дружеството. В петък проверяващият екип се завърнал и вчера докладът с резултатите от проверката е представен на изпълнителния директор Милен Керемедчиев.
Злоупотребите са доста сериозни, ще проверим всичките поделения на пощите едно по едно, каза Керемедчиев.
Служителите на пощите са си живели райски, е показала проверката. Бившето ръководство на дружеството е раздавало апартаменти под наем на свои хора, които плащали между 50 ст. и левче за кв. м. Така сметката за жилище от 50 квадрата излиза по 25 лева на месец. Не е имало определени критерии как и на кого да се предоставят апартаменти, жилищният фонд на компанията се е ползвал по доста необичаен начин, коментира Милен Керемедчиев.
Пощите притежават 46 апартамента с размер от 50 до 170 кв. м площ, пръснати из цялата страна. Най-големият - с площ 170 кв. м, на ул. "Раковски" в центъра на столицата - близо до площад "Славейков", е бил обитаван от бившия шеф на пощите Енцислав Харманджиев. Той плащал за символичен наем - по-малко от 200 лв. на месец. 12 години не е правена експертна оценка на жилищата, наемът не е променян и няма обосновка как е определен размерът му.
В момента се прави нова оценка от експертите и ще бъде оценен от експерт оценители и определена пазарна цена за жилищата. Служителите на "Български пощи" ще ползват отстъпка от 20-30-50%, но ще се знае на каква база е определена цената, обясни Керемедчиев. Досега самият начин на разпределяне на тези апартаменти не е бил ясен. Ставал е със заповед на директора на съответното регионално поделение на пощите. Заедно с пълната оценка на жилищния фонд ще бъдат изработени и критерии.
Освен с апартаменти пощите са били ощетявани и с договор за доставка на резервни части за автомобилите, за която държавната компания е плащала на раздути цени. В конкурса за поръчката участвали две фирми, едната от които бил официалният вносител на автомобилите и частите. Старото ръководство на пощите избрало другата фирма, която поискала със 70% по-висока цена, и то за неоригинални резервни части. Така автомобилните части излизат на "Български пощи" 10 пъти по-скъпо, отколкото тези, които се предлагат в момента на пазара.
Още от статията на „Стандарт"
„ЕК: Новият кабинет знаеше за проблемите с европарите", разкрива „Дневник"
Българските власти отдавна знаят за проблемите във водния сектор, а последното писмо на Дирк Анер, шеф на дирекция "Регионална политика" в Европейската комисия, само напомня за тях. Това каза говорителят на дирекцията Денис Абът пред "Дневник" по повод изявленията на премиера Бойко Борисов в неделя, че предишното правителство е крило писма от Брюксел, предупреждаващи за проблеми с еврофондовете във водния сектор. "Всички факти в писмото са известни, тъй като са били многократно обсъждани на срещи между новата българската администрация и експертите на комисията", посочи Абът.
Според говорителя на техническо ниво всичко е било ясно, дори аевко проблемите с бавното усвояване на евросредствата по оперативните програми не са били поставяни на политическо ниво. В неделя Борисов обяви, че е правителството "Станишев" е саботирало страната, криейки писмата, които предупреждават, че може да бъдат загубени милиони евро.
"Новото правителство знаеше за проблемите, дори да не е знаело за писмата", каза Абът. Той припомни, че комисарят по регионалното развитие Павел Самецки се е срещал с Борисов и няколко български министри още през септември. "Той остана с впечатлението, че те искат да се хванат на работа. Очакванията бяха повишени, но най-вече очакванията за резултати", заяви говорителят. Абът посочи, че Европейската комисия няма интерес да спира достъпа на България до европейските пари, но е длъжна да защитава интересите на европейските данъкоплатци. "Ние сме честни, но бяхме и доста търпеливи", каза говорителят.
Междувременно вчера министерството на околната среда публикува две от "скритите" писма. От ведомството обясниха, че правят това в отговор на изказванията на бившия екоминистър Джевдет Чакъров, че е пуснал съобщение за писмото от Брюксел от миналия февруари на сайта на ведомството още тогава. Писмото, визирано от Чакъров, е препоръката на ЕК за нуждата от законодателни промени, без които ВиК дружествата не могат да бъдат бенефициенти по оперативната програма "Околна среда", и то е публикувано.
Пак през февруари 2009 г. обаче комисията е изпратила второ писмо до финансовото министерство за злоупотреби по ИСПА. Екоминистерството е договаряло парите по тези проекти, а Министерството на финансите не е отговорило нищо на критиките на Брюксел. Преди дни министърът на околната среда Нона Караджова обясни, че става дума за 10 проекта за депа и пречиствателни станции. Те са на няколко общини, сред които Смолян, Кюстендил, Варна и Кърджали.
Още от статията на „Дневник"
„Над 80 млн. лв. станаха щетите за нашите фирми", информира „Класа"
Загубите за българските фирми растат заради блокираната от протестиращи гръцки фермери българо-гръцка граница, съобщиха от кризисния щаб, който събира информация от компаниите. Най-вероятно щетите вече са надхвърлили 80 млн. лв.
77.5 млн. лв. бяха загубите към 21 януари от нереализирани договори, по данни на браншовите организации. В рамките на тази сума конкретни фирми са подали 42 сигнала за щети над 1 млн. лв. Фирмите да събират документите за загубите, посъветваха от щаба.
Докато блокадите по границата продължават, температурите падат и шофьорите на камиони мръзнат по граничните пунктове, заради упорито протестиращите гръцки фермери, които са затворили с тракторите си ГКПП-та и магистрали. Доброволци от БЧК Благоевград раздаваха вчера топъл чай и храна.
„Ситуацията на границата между България и Гърция става все по-сложна. Вървим към сериозна хуманитарна криза", предупреди председателят на БЧК Христо Григоров, цитиран от „Фокус".
„Метеорологичната обстановка е голям проблем", отбеляза и земеделският министър Мирослав Найденов.
Фермерските протести в Северна Гърция се засилват, а правителството не може да удовлетвори икономическите искания на протестиращите. В Гърция са затворени магистралите Егнатия, Солун-Серес, Солун-Атина, старият аутобан Серес-Кавала.
„Българското правителство е готово да оттегли иска за компенсации в Европейския съд в Люксембург и жалбата в ЕК срещу Гърция", каза премиерът Бойко Борисов пред БНТ. Условието е земеделците незабавно да отпушат ГКПП-тата и да гарантират, че повече никога няма да блокират нашите граници.
Още от статията на „Класа"
„Правителството вече допуска двойно по-голям дефицит", обобщава „Дневник"
По-малко от месец след като започна да изпълнява бюджет 2010, правителството вече допуска двойно по-голям от заложения дефицит. Според два независими източника на "Дневник" от изпълнителната власт, пожелали да останат анонимни, отрицателното салдо може да се увеличи от 0.7%, колкото гласува парламентът, до 1.7% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП), или 1.130 млрд. лв. Окончателното решение за промяна на фискалната цел и увеличение на разходите с 660 млн. лв. ще се вземе, след като станат ясно резултатите за първото полугодие на 2010 г.
Пръв за намерението на правителството да увеличи разходната част намекна в края на миналата седмица премиерът Бойко Борисов. На форум в петък президентът Георги Първанов препоръча на кабинета да не преследва на всяка цена голямата цел - България да влезе в чакалнята на еврозоната и след това и във валутния съюз, както и да допусне дефицит до 1.5-2% от БВП, за да стимулира икономиката.
В отговор премиерът Борисов заяви, че дефицитът би могъл да стигне до 1%. Според представители на Министерския съвет обаче уговорката на премиера била за националния бюджет, който в момента е балансиран. Отделно са заложените 0.7% (или 470 млн. лв.) още с гласуването на консолидирания бюджет за тази година заради плащанията по европрограмите.
Според методологията на ЕС новият дефицит може да се окаже над 2% от БВП (при максимално допустими за еврозоната 3%), защото Евростат обхваща и операции, които българската статистика не отчита.
Единствената цел на увеличението на разходите била да се изплатят натрупаните безспорни задължения на министерства, общини и държавни предприятия към частни доставчици или собствен персонал (в случая с БДЖ), твърдят източниците на "Дневник". Най-вероятно дефицитът ще се финансира със средства от фискалния резерв, който в момента е с 1.5 млрд. лв. над задължителния минимум.
Решението за промяната на бюджетните параметри ще трябва да се гласува от парламента. Подобна корекция на бюджета правителството Борисов прокара и в края на миналата година, за да узакони натрупания дефицит от 500 млн. лв.
Още от статията на „Дневник"
„Отваряме 17 нови забавачки до края на тази година", казва в интервю за „Монитор" Ирина Савина, зам.-кмет по строителството на София
Госпожо Савина, определяте изграждането на канализация като един от приоритетите на бюджет 2010 на Столичната община. Къде предстои прокарването на колектори и тръби?
- В някои от районите на Столичната община предстои да бъде изградена канализация, а в други ще се работи по довършването на техническите проекти. Финансирането за канализация е от няколко направления: от Приватизационния фонд на Столичната община, по оперативна програма "Околна среда" и по ПУДООС, както и със средства на концесионера "Софийска вода". През 2010 г. в капиталовата програма на общината за реализиране са заложени 10 канализационни проекта, които са на стойност над 25 млн. лв. С 1,6 млн. лв. от приватизационния фонд ще построим колектор 2 в район "Искър", който е ключов за столицата. През април и май ще подадем и апликационни форми в Брюксел, с които ще кандидатстваме за финансиране на проекти за колектори в Суходол, "Надежда 4", местност Сливница - Люлин и Кръстова вада - Изток. Последният от тях е изключително важен и ще подпомогне изграждането на бъдещата канализация в квартал Драгалевци. Очакваме да получим финансиране до края на годината и ако това стане факт, строителството може да започне още през януари 2011 г. През тази година ще работим усилено за завършването на канализацията в Горубляне и "Модерно предградие". Челно място в инвестиционната програма на общината имат и проектите, които ще бъдат реализирани по програма ИСПА. По някои от колекторите, които ще бъдат изградени със спечелените 58,5 млн. евро, вече започна работа. Сред тях са и левият владайски колектор, колектор "Банкя", помпената станция на Нови Искър и пречиствателната станция в Кубратово. В момента се финализира конкурсът за избор на изпълнител за десния перловски и десния слатински колектор и предстои и тяхната първа копка.
В капиталовата програма за 2010 г. общината планира да усвои 15-16 млн. лв. по ИСПА. Няма ли опасност да загубите останалите средства, тъй като ИСПА изтича на 31 декември тази година?
- Заедно с Министерството на околната среда и водите се опитваме да направим всичко възможно до края на програма ИСПА да бъдат усвоени всички отпуснати средства. Откакто правителството, съставено от бившия кмет на София г-н Бойко Борисов, е на власт, и на държавно, и на общинско ниво се прави всичко възможно парите да не бъдат загубени. Имаме избрани изпълнители, започната е работа почти по всички проекти, така че искрено се надявам да успеем да усвоим средствата максимално. Защото в година на финансова криза наш приоритет е да успеем да финансираме максимално много проекти с пари от Европейския съюз. Освен това искам да подчертая, че част от инвестиционните проекти се финансират от концесионера "Софийска вода" и през тази година ще бъдат изградени четири важни колектора. Сред тях е и проект за "Модерно предградие", работата по който започна още миналата година. В квартала не е имало канализация около 50 години. През тази година концесионерът ще започне работа и по един уличен водопровод в квартал Драгалевци, което е първа стъпка за изграждане на канализационна мрежа там.
Кога ще бъде готова канализацията в т. нар. тузарски квартали?
- Имаме работеща стратегия за изграждане на канализация, в която сме заложили всичко по години. Работните проекти за изграждане на няколко ключови колектора в Драгалевци са пред финализиране и с колегите сме си поставили амбициозната задача до средата на годината да подадем апликационните форми в Брюксел, с които да се борим за финансиране по оперативна програма "Околна среда". Мисля, че през 2011 г. спокойно можем да започнем работа там и след година и малко колекторите да бъдат готови. През тези месеци трябва да довършим общо 28 идейни проекта за канализация, сред които за районите Кремиковци, Орландовци и Бенковски. В момента преработваме проекта за дубльор на левия владайски колектор, който отпадна от ИСПА. При представянето на добър проект в министерството на екологията ще можем да водим разговори за получаване на национално финансиране за реализацията му. Работим и по проекти за пречиствателни станции за отпадни води в Нови Искър и Банкя, тъй като според европейските директиви до края на 2010 г. местностите трябва да имат такива.
Още от интервюто на „Монитор"
„Следващите 6 месеца са решаващи да се усети ефект от европарите", казва в интервю за „Класа" Георги Прохаски, председател на Центъра за икономическо развитие
Г-н Прохаски, каква е вашата оценка за икономическата ситуация в България днес?
- Очевидно е, че в момента сме в най-трудния период на икономическата криза. Върху фирмите вече са се натрупали доста негативни ефекти, породени от свиването на износа, от ограничаването на вътрешното потребление и намалението на чуждестранните инвестиции. Сериозно се усеща натискът на по-високите банкови лихви и свитото кредитиране. Всичко това в момента се е изсипало върху предприемачите. Като се прибавят забавените плащания от държавния бюджет и все още трудното усвояване на еврофондовете, може да се прогнозира, че това тримесечие ще е най-трудното за българския бизнес. Поради намаляване на обема на дейността си някои от фирмите са принудени да уволняват работници. Други пък търсят нови посоки в кризата, преструктурират се, което предизвиква размествания на персонал, включително на доста квалифициран. Безспорно всичко това ще доведе до увеличаване на безработицата. Ние сме далече от мисълта да предричаме значителна двуцифрена безработица. Нашите предишни прогнози бяха за около 9,5%, в следващия ни доклад вероятно ще вдигнем негативната прогноза до около 10% . Но не значително над това равнище, защото смятаме, че особено през третото тримесечие на годината ще се почувства облекчение, което ще се отрази благоприятно върху бизнеса и съответно върху всички други икономически показатели.
Колкото до брутния вътрешен продукт, при всички случаи първото тримесечие ще е с негативен резултат спрямо същия период на миналата година, но не толкова висок, колкото видяхме през последните тримесечия на 2009 г.
Как разбирате често използваното напоследък понятие „дъното на кризата" и кога България ще се озове в този момент? По правило след най-ниската точка започва изкачване.
- Дъното на кризата в България не може да се определи точно, защото нашата статистика не дава съотношенията на БВП всяко едно тримесечие спрямо предходното. В другите страни по този показател се определя краят на кризата - когато в сравнение с предишното тримесечие се наблюдава растеж. В България се публикуват данни, които сравняват показателите със същите тримесечия на предходната година. В този смисъл казвам, че първото тримесечие ще е най-тежкото, но намалението на БВП спрямо първото тримесечие на м.г. ще е по-малко. През второто тримесечие вероятно ще наблюдаваме още по-малък спад и след това на годишна база вече ще видим малък растеж.
Има ли някаква опасност приходната част на бюджета да бъде компрометирана?
- Не, бюджетът е направен силно консервативно на базата на общ годишен спад на БВП от 2%, а нашето мнение е, че вероятно ще завършим годината с лек растеж спрямо цялата 2009 г. Не мисля, че ще има проблем да бъде изпълнена приходната част на бюджета, дори е твърде вероятно да има излишъци, особено през втората половина на годината.
На какво се базира вашата прогноза, че от средата на годината българската икономика би могла леко да нараства? Външните или вътрешните фактори ще са определящи?
- Главно външните, тъй като вече се забелязва смекчаване на обстановката в много от европейските страни, а редица от тях са наши традиционни партньори. Ако тази тенденция се запази, в средата на годината ще се почувства раздвижване и у нас. Смятам, че има възможности да се увеличи туристическият поток например. Очаквам и нови проекти в областта на чуждестранните инвестиции. Но ефекта от тях ще го видим през 2011 г., защото подобни проекти толкова бързо не могат да бъдат стартирани. Ако правителството заработи още по-добре, трябва да се почуства засилване на притока на ресурси от европейските фондове. Виждаме, че усилията са точно в това направление - чрез подобряване на диалога с браншовите организации и с Брюксел да се ускори усвояването на европейските средства. Това би дало допълнителен тласък на икономиката.
Последните дни у нас станаха известни поредните критики на Брюксел, отправени в писмото на Дирк Анер, генерален директор на Главна дирекция „Регионална политика". Защо не успяваме да постигнем напредък в усвояването на еврофондовете?
- При нас усвояването е толкова ниско, че и едно малко подобрение на работата ще се отрази съществено. За подобряване на процеса обаче е необходимо време около година. Много се надявам, а имам и известни наблюдения, че през последните месеци се води активна подготвителна работа вътрешно във ведомствата за отваряне на нови линии по отделните оперативни програми, за пускане на нови конкурси. Ефектът би трябвало да се почувства през втората част от годината. Следващите шест месеца са решаващи, за да се видят реални резултати в тази област. Ако обаче резултати няма, това ще е огромен удар върху авторитета и амбициите на правителството.
Още от статията на „Класа"
rumen221s
на 26.01.2010 в 10:32:32 #1Приятели, Всички социални министри от 20 години насам, се характеризират с „Особена дързост и наглост и дебелоочие”… - Не могат да се приемат закони противоречащи на Конституцията, а в нея няма текстове за пенсиониране… НЯМА!!! - Пенсийте в България са форма на ВЗАИМНООСИГУРЯВАНЕ, на вече неработещите от работещите… и покриват 100% от изплащаните пенсий…!!! - За разлика от това, майчинството, инвалидността и изпадането н немощ (социални пенсий) са регламентирани в ЧЛ47(2) и ЧЛ.51 и са ЗАДЪЛЖЕНЕ НА ДЪРЖАВАТА, а не на работещите… Накратко казано Кодекса за социално осигуряване е противоконституционен…!!! Защото смесва задълженията на Държавата и Взаимноосигуряването на работещите…, които далеч не са цялата държава…!!! КСО-„Чл. 2. (1) Държавното обществено осигуряване предоставя обезщетения, помощи и пенсии при: 1. временна неработоспособност; 2. временна намалена работоспособност; 3. инвалидност; 4. майчинство; 5. безработица; 6. старост; (моя заб. за възраст над 75г.) 7. смърт. (2) Лицата, които подлежат на държавно обществено осигуряване, се осигуряват във: 1. фонд "Общо заболяване и майчинство" 2. фонд "Пенсии" за инвалидност 3. фонд "Трудова злополука и професионална болест" 4. фонд "Безработица".” Както виждате, в "КОДЕКСА" ИЗОБЩО НЕ СТАВА ДУМА ЗА ПЕНСИЙ ЗА ТРУД..., а всичко изброено е ЗАДЪЛЖЕНИЕ НА ДЪРЖАВАТА ПО КОНСТИТУЦИЯ…!!!