Това лято, когато индустриалният борсов индекс Dow Jones премина над нивото 14,000 за първи път в историята си, анализаторите правиха съпоставка на 2007 г. с отминалата 1998 г. И в двете години пазарът първо направи спад, след което консолидира и накрая последва нов низходящ удар надминаващ 10% .
Колкото повече навлизаме в същината на проблема около кредитната криза в САЩ, толкова повече се правят аналогии с проблемната 1987 г. Паралели се правят също и с водената тогава и днес американска политика, войната и цената на долара. Може би този анализ може да ни даде идея какво ще се случи в близко бъдеще.
След утихване на разразилата се през август криза във вторичния ипотечен пазар, започнаха да се забелязват първите по-оптимистични настроения на пазара. В допълнение ФЕД понижи лихвеното ниво шоково с 50 базисни пункта, което окончателно ориентира краткосрочния и дългосрочен тренд на американската борса към възход. Все пак, анализаторите предупреждават да не се радваме толкова скоро след августовската криза и дават аналогии с 20 години по-рано.
И тогава и днес следните фактори са налице:
- Новобранец на поста шеф на Федералния резерв
- Президент републиканец към края на мандата си
- Привидно силен капиталов пазар
- Обезценен долар
- Галопиращи цени на петрола
- Геополитически проблеми в Близкия Изток и Иран
- Слаб пазар на недвижимите имоти
- Кредитни проблеми - депозити и потребителски кредити (1987 г.), ипотечни заеми (2007 г.)
Миналият месец, анализатор от Marketwatch сподели мнението си, че „нещо в цялата картинка не му харесва". Ставаше въпрос за установения 20-годишен цикъл на фондовата борса, според който дъното трябваше да бъде достигнато именно сега, а не както се получи тази година през юли. Все пак, циклите са тенденции, а не точни закони, пък и какво са два месеца на фона на цикъл продължаващ две десетилетия.
През далечната 1986 г., капиталовият пазар в САЩ също направи дъно, което спокойно беше отдадено на 20-годишния цикъл на развитие. Нямаше как да се предположи, че наблюдаваното дъно през 1986 г. е било просто корекция, в сравнение с „изсипването" на пазара през 1987 г. Опасенията на икономистите се въртят около идеята, че може би сега 20 години по-късно нещата отново са тръгнали натам. Първо (на пръв поглед) силно понижение на индексите, след което начало на възход (привидно) и когато най-малко е очакван-срив на борсата.
Октомври винаги е имал репутация на най-страховития месец за борсовите инвеститори в САЩ и това не е заради празника на Вси Светии (Halloween). Значимите пазарни кризи от 1929 г. и 1987 г., както и по-малките от 1989, 2000 и 2002 г. са се случили все през октомври, така че не е чудно защо днес инвеститорите са необичайно изнервени. Докато септември остава в историята като месецът с най-слабо представяне като цяло, октомври е месецът на кризите развиващи се ударно за един ден. Дали 2007 г. ще е годината с нова тежка борсова криза?
Въпреки че има много сходни фактори между сега и 20 години по-рано, има едно сериозно условие, което е коренно различно. Федералната лихва остава в близост до най-ниските си нива в историята, инфлацията също е овладяна, или поне така изглежда като изключим силно волатилните хранителни стоки и горива. Според статистиката икономиката на САЩ в момента изостава, но все пак е на стабилно ниво, а корпоративният сектор отбелязва отлични резултати.
Дали обаче това е достатъчно да предпази най-големия капиталов пазар на света от тежки „октомврийски проблеми"? Дали глобализацията на пазарите е достигнала вече онзи момент, в който има натрупана критична маса пари и когато на едно място има криза, останалите участници бързо се възползват от нея, за да закупят активи на ниска цена, които в бъдеще да продадат по-скъпо. Ако това е вярно, значи за пазара все по-трудно ще бъде да изпада в големи затруднения.
Никой не знае със сигурност. Тъй като не можем да контролираме пазарните тенденции, трябва да се научим да контролираме действията си, което означава да се съобразяваме с възможността ни да поемаме риск. Китайските акции може да изглеждат изключително апетитни, но не изглеждаха ли така и „дот-ком" акциите през 1999, които бяха също толкова неясни и неизвестни.
Проблемът в момента е именно риска. Решението е да се придържаме към движението на общия тренд и да следим настроенията на пазара. Нужно е да разработим и работещи стратегии, които да влязат в действие при непредвиден развой на събитията, като поставяне на стопове, диверсификация, поставяне на адекватни лимити (позиции прибиращи автоматично печалбите). Не забравяйте, че всички големи кризи се предвещават от по-малки такива.
MIC
на 02.10.2007 в 02:06:25 #2Статията е хубава, но през 1987 петрола трагва застрашително надолу преди да се стабилизира и тръгне нагоре след като позакърпят ОПЕК. Сега проблема, е че петрола непрекъснато върви нагоре.
Неделчо Съботинов
на 01.10.2007 в 17:15:38 #1Много хубава статия, сега ми стана много интересно как ще се движе NYSE през тази седмица