Свръх-капацитет на морските контейнерни превози
16.10.2006 17:46:04

Това нарастване се дължи най-вече на икономиките във възход като Китайската, която бележи годишен икономически ръст от 10-12% и осъществява износа си предимно по море. Три от петте най-големи контейнерни пристанища в света са в Китай, а контейнерната китайска спедиция съставлява до 25% от световната. Индия в най-скоро време ще се присъедини към водещите контейнеропревозвачи.
Корабният транспорт по света през последните години бележи сериозно увеличение - както в общ тонаж, така и по отношение размерите на корабите. Негласно правило гласи: колкото по-голям е корабът, толкова по-нов е флотът, тъй като новите кораби се строят все по-големи.
И въпреки всичко това в бъдеще се очаква леко понижение. На първо място то ще се изразява в намаляване наемите за корабите и тарифите за превоз.
Причината: от корабостроителниците сега излизат кораби, поръчани преди 2 до 3 години. В средата на 2003 г. поръчките за нови контейнерни кораби са били около 400. Две години по-късно това число е трикратно по-голямо. Тоест световният корабен флот вече разполага със свръх-капацитет, което сваля наемите и цените на превозите на товарите надолу, а се очаква действителните измерения на тази тенденция да се проявят към 2009 г.
Голяма част от корабите трябва да бъдат предадени за старо желязо - 12,1% от тонажа на корабите е по-стар от 20 години, а 4,3% от капацитета е по-стар от 25 години. Това обаче не става, тъй като приходите от пренос на товари дори и със стари кораби са твърде съществени. Компанните превозвачи предпочитат да плащат по-големи застрахователни премии, отколкото да изтеглят корабите от употреба.
Германските инвеститори проявяват подчертан интерес към контейнерните превози по света - вероятно поради данъчните облекчения за този вид кораби. От близо 3,700 контейнерни кораби по света, 1,250 са германска собственост. Делът е още по-голям, ако се вземе под внимание TEU - от близо 8 милиона TEU, 3 милиона са германски.
ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО
Още по темата
Водещото днес
Истории
Новини
Борси и финанси
