Социалният министър Тотю Младенов поиска да се увеличи бонусът от 3 на 4 процента, който се дава за всяка прослужена година. Това според него е необходимо, за да може хората, които вече са навършили пенсионна възраст да бъдат стимулирани да останат на работа. Тотю Младенов днес участва в конференция - Демографски предизвикателства и пазарът на труда в контекста на стратегията Европа 2020. Той заяви още пред журналисти, че на този етап не се предвижда увеличаване на пенсионната възраст.

В момента българите се пенсионират при 63 г. за мъжете и 60 г. при жените, като правителството се отказа да повишава годините за пенсиониране. За сметка на това обаче бе договорено повишаване на осигурителния стаж на 37 години за мъжете и 34 години за жените.

Работещите в частния сектор, които са постигнали изискванията за пенсиониране, но въпреки това са решили да останат на работните си места, трябва да получат защита от закона. Те не трябва бъдат съкращавани или уволнявани от работодателя, ако желаят да продължат да работят, е второто предложение на Тотю Младенов за защита на "работещите пенсионери".

Социалният министър подчерта, че и в бюджета за следващата година ще бъде предвидена безработица от 9,4 процента. Миналата седмица от НСИ отчетоха 11.2% безработица, докато според социалното министерство тя е 9.5%. Разликата идва от това, че НСИ отчита вноските за пенсия, а министерството отчита заявените социални помощи за безработни.

Комисията към тристранния съвет ще разглежда днес въпроса за минималните осигурителни прагове за дейностите, в които те все още не са договорени. Ще търсим до последно консенсус между работодатели и синдикати по този въпрос, каза още Младенов.

Идеята на социалния министър за въвеждането на бонуси за възрастните хора, които са решили да останат на работа, както и тяхната защита от съкращения не бе възприета от председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев. Според него с подобна идея държавата пряко ще се намеси на пазара на труда в частния сектор. Данев коментира пред журналисти, че работодателите обикновено съкращават нискоквалифицираните си служители. "Никой няма да тръгне да съкращава или уволнява добрия си служител", заяви председателят на БСК.

В момента 23 милиона души в ЕС са без работа, което представлява 10% от населението в трудоспособна възраст, стана ясно по време на конференцията. В същото време някои работодатели твърдят, че изпитват трудности при наемането на персонал, особено на работни места, изискващи висока квалификация.