Според Азиатската банка за развитие (ADB), ръстът на БВП на Китай през 2008 г. ще се укроти до 10%, намалявайки до 9.8% през 2009 година.

Докладът на банката, цитиран от китайската информационна агенция Синхуа, прави прогнозите си предвид затягането на монетарната политика и кредита в Китай и по-слабото търсене навън. През 2007 г. ръстът на БВП на Китай възлезе на 11.4%, което е най-бързия темп от 13 години насам, пета поредна година с двуцифрен икономически растеж.

От ADB също така предупреждават, че високите цени на храните ще доведат до сериозен инфлационен натиск в страната - до 5.5% през 2008 г. През септември прогнозата на базираната в Манила банка ADB бе за икономически ръст от 10.8% през 2008 г. и инфлация 3.8% в Китай.

Прогнозите за макроикономиката на Китай предвиждат намаляване на ръста на износа до 19% през настоящата година (26% през 2007) - заради забавяне на световната икономика и съответно по-слабо търсене. Вина имат и реформите на правителството в системата на експортните отстъпки.

Едновременно с това вноса вътре в Китай ще се увеличава с 20% през 2008 и 2009 паралелно с поскъпване на китайската валута, по-ниски вносни мита и въвеждане на други ориентирани към вноса политики.

По отношение на валутния курс, според Азиатската банка за развитие Китай ще позволи на юана да поскъпва по-бързо спрямо долара на САЩ, тъй като правителството съзнава, че огромните търговски излишъци и нарастващия приток на капитали носи със себе си прекомерна ликвидност.

За да остане китайската икономика в лентата за бързо движение, нужно е справяне с големите дисбаланси в икономиката: да се увеличи вътрешната консумация, да се решат проблемите с екологията и енергията, да се хвърли мост над пропастта от неравенство в доходите между селското и градското население.

Докладът на Азиатската банка за развитие е обнародван ден след прогнозата на Световната банка, която вижда ръста на БВП на Китай през 2008 г. да се забави до 9.4%. Според главния икономист на СБ в Пекин, ревизията надолу от предишните прогнози се дължи изцяло на външни за китайската икономика фактори.

Световната икономика през последните два месеца се е забавила съществено и това не може да не се отрази негативно на китайския износ. Сега надеждите за икономически ръст се свързват на първо място с вътрешните резултати на китайската икономика: големи инвестиции и стабилна консумация, които според последния доклад на Световната банка трябва да компенсират забавянето в САЩ и покачващата се нестабилност на глобалните финансови пазари.

Освен икономическото забавяне в САЩ и въздействието на световната икономика, негативни за китайската икономика фактори са покачването цените на енергоносители, индустриални материали и селскостопански продукти, като основно предизвикателство остава инфлационния натиск.

Световната банка освен това предрича забавяне от около 1 - 2 % за развиващите се пазари на източна Азия до около 8.5% през 2008 г. в резултат на финансовите трудности в САЩ. През 2007 г. икономиките в региона, които се характеризират с „нисък" и „среден" доход (напр. Китай, Индонезия, Малайзия), са нараствали с 10.2%. Подобен темп е най-високият, регистриран през последните 10 години.

Азиатската банка за развитие посочва малко по-различни статистики: развиващите се икономики в Азия са нараствали средно с 8.7% през 2007 г., което е най-висок ръст на БВП от две десетилетия. Прогнозата за икономически ръст в региона през 2008 г. е 7.6%, а през 2009 - 7.8%.

Китай е „поле на ръст" за световната икономика, като уравновесява забавящите се развити индустриални икономики. Предвижданията на СБ са икономическият ръст в източна Азия и Тихоокеанския регион да продължи да бъде „жизнен". Повечето държави от тази част на света направиха значителни структурни реформи и приложиха стабилни макроикономически политики през последните 10 години, така че те остават добре позиционирани за навигация в световното икономическо забавяне.

В на практика всяка източноазиатска страна инфлационната спирала се превръща в главен проблем, може би по-сериозен от кризата в САЩ. Поскъпването на храната и енергията е товар, който ще натежи най-вече на бедните. 

След анализите на двете банки, да погледнем към плановете на китайското правителство, също според агенция Синхуа. През март властите в Китай заявиха, че ще се цели икономически ръст от осем процента в страната, а инфлационната цел е фиксирана на 4.8%.