Разходи за вода от над 1000 кубика месечно за хълма Царевец покрива Регионалният исторически музей. За февруари, когато заради ограничения брой посетители на крепостта консумацията е свита до минимум, в музея получили сметка за 1600 кубика вода на стойност около 3400 лв, съобщи в. Янтра Днес.

"Водил съм разговори по проблема с директора на "ВиК Йовковци", управителят шеф н.с. Иван Църов. Идваха екипи от ВиК и правиха замервания. Казаха, че имало някакви течове, но нищо конкретно", допълва той.

"Лично аз поне три пъти съм викал специалисти от ВиК, като в един от случаите беше свързано с проблеми във водомера. Все още чакаме техния писмен анализ по проблема, коментира директорът на Общинската агенция по туризъм "Царевград Търнов" Даниел Панов.

Единственият открит консуматор на вода на Царевец е тоалетна, разположена непосредствено до Пирамидата. Други чешми там няма. Пълнят се и два резервоара, които изпомпват вода до Патриаршията.

До преди 2 г. количеството животворна течност в тях се ползвала за лазера, който по време на спектакъла "Звук и светлина" трябвало да се охлажда. Монтираният нов лазерен лъч обаче не се нуждае от охлаждане, затова водата в резервоарите служи най-вече за противопожарни нужди. Големият разход на вода се дължи на течове във водопреносната мрежа на Царевец, обясни главният инженер на "ВиК ­ Йовковци" Илия Сирмов.

"Съвместно с другия ползвател на хълма ­"Царевград Търнов" следим какво количество вода се пълни в резервоарите, но без резултат. За да спестим средства, обсъждаме варианта да караме с водоноски вода за тоалетната", споделя Иван Църов.