"Възходът на биомасата", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Шест централи с общо инсталирана мощност от 7 мегавата. Това се крие зад ръста от приблизително 206% на произведената енергия от биомаса за времето от началото на годината до 7 юни, сравнено спрямо същия период на миналата година, според оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Тази енергия в момента се изкупува най-скъпо. Дори след планираното намаление така произведеното електричество ще струва два пъти повече от цената за фотоволтаици на покриви. Към другият вид централи на биомаса - със суровина от дървесина, интересът падна, защото новите проекти вече няма да получават преференции от държавата, а ще трябва да продават енергията си по пазарни цени.
На пръв поглед незначителни, седемте работещи мегавата вероятно са апогея в развитието на този тип централи. Причината е, че законодателството вече дава преференциална тарифа само за централите на биомаса до 1.5 мегавата, които оползотворяват 50% животински тор и фотоволтаичните инсталации до 30 киловата. Според представители от сектора обаче заради ограниченото количество суровина капацитетът за изграждането на първите в България е не повече от 18 мегавата (в момента при 15 работещи мегавата те са 0.26% от производството на енергия в България според справка в ЕСО).
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Столът на пенсионирания чиновник празен 3 години" четем на първа страница във в. "Монитор"
Въвеждане на мораториум от 3 години за назначаване на нов служител на мястото на пенсиониран или съкратен чиновник в държавната администрация. Такава идея е била обсъдена между депутати от ГЕРБ и синдикати при срещите им в НС във връзка с пенсионната реформа и хроничната липса на средства в бюджета за социално осигуряване. Предложението дошло от зам.-шефа на парламентарната група Красимир Велчев като първа стъпка към по-сериозни мерки за свиване на държавната администрация и оттам на разходите за бюрокрация.
Конкретният брой на годините, в които да не се назначава човек на освободената позиция, разбира се, може да бъде и друг, уточни пред „Монитор" Велчев. По време на разговорите с представителите на профсъюзите той поискал да се направи справка за това колко чиновници годишно излизат в пенсия и на база на тази информация да се определи времето на мораториума. Депутатът коментира, че евентуалното въвеждане на подобна мярка трябва да стане след сериозно обсъждане.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Цигарите поскъпват средно с 30 стотинки догодина", пише в. „24 часа"
С 3,4% ще поскъпнат цигарите в края на 2016 г. и с 3,6% през 2017 г. Това означава средно по 30 ст. за кутия. Догонването на минималните за ЕС акцизи за цигарите ще става чрез увеличаване на специфичния акциз на три стъпки - от 101 до 168 лв. и на пропорционалния - с 1% за първата и с 2% през втората година.
Това е записано в актуализиран вариант на средносрочната прогноза за 2016-2018 г., обявена за обществено обсъждане.
В документа е предвидено още, че се разработва нова схема за намалена акцизна ставка върху газьола. Ако бъде одобрена от ЕК, тя ще се прилага от 2016 до 2020 г.
Очакванията, записани в документа, са за средногодишна инфлация от 1,8-2% за двугодишния период. Според прогнозата цените на петрола ще спрат да се понижават, което ще забави поевтиняването на горивата от 14,4% в края на 2014 г. до 4,1% за 2016 г.
Прочети още от в. „24 часа"
"Влоговете на домакинствата растат, на фирмите намаляват" е заглавиe от в. "Труд"
Докато спестяванията на домакинствата продължават да растат, фирмените влогове намаляват, сочи статистиката на БНБ.
Повече от половината от депозитите на домакинствата са концентрирани в петте най-големи банки у нас. Банките продължават да бъдат много ликвидни, отчитат от Централната банка, цитирана от БНР. За първите четири месеца на годината печалбата на банковия сектор се е увеличила с 68 млн. лева и е достигнала 374 млн. лв.
Над 72 млрд. лева е общият размер на депозитите в края на април. Спестяванията на домакинствата продължават да растат и представляват повече от половината от всички влогове - над 42 млрд. лева. Близо половината от спестяванията на домакинствата (24,6 млрд. лева) са концентрирани в петте най-големи банки у нас.
Прочети още от в. "Труд"
"България трябва да усвои 2 млрд. евро пряко сили до края на годината" е водещo заглавиe на в. "Сега"
До края на годината България трябва да представи пред ЕК разходи в размер на близо 2.1 млрд. евро, за да не загуби средства от старите оперативни програми. Отсега е ясно, че бюджетите няма да бъдат усвоени напълно, като премиерът Борисов е задал като цел да бъде постигнато ниво от поне 90%.
При оперативните програми 10% неизпълнение би означавало страната ни да изпусне около 667 млн. евро от бюджета на ЕС, става ясно от справка на екипа на вицепремиера Дончев за напредъка по еврофондовете до края на месец май. Наред с ударното разплащане на проекти по стария програмен период министерствата трябва да движат паралелно процедури и по новия програмен период.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Заводи губят по 10 млн. от скока на тока", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Ако нямаме отстъпка от 1 юли, да се отложи увеличението на ел.енергията, настоява бизнесът.
Предприятия ще спрат работа за един ден. Така работодателите ще протестират срещу поредното увеличение на тока от 1 юли, съобщи в събота председателят на КРИБ Кирил Домусчиев. Преди дни КЕВР обяви, че ще вдигне за фирмите таксата "Задължения към обществото" от сегашните 18 лева на 40 лв. за мегаватчас.
По 10 млн. лева ще изгубят заводите, ако токът поскъпне от 1 юли. Причината е, че наредбата, която ще осигури компенсации на големите предприятия заради т. нар. такса задължения към обществото, ще трябва да бъде съгласувана с Брюксел като вид държавна помощ. А процедурата ще трае поне до ноември.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Ще последва ли "Турски поток" съдбата на "Южен поток"", пише в. "Капитал Daily"
Обявеният наскоро газов проект "Турски поток", който трябва да доставя в Европа руски природен газ през Турция, започва да напомня за изоставения по-рано от Москва "Южен поток", казва Михаил Крутихин, партньор в консултантската компания Rusenergy, цитиран от руския информационен портал РБК Daily.
Без да е сключил споразумение с Турция, "Газпром" обяви през май, че в началото на юни започва да полага тръбите на трасето. Този срок мина, а строителството не само че не е започнало, но Турция има силни резерви към окончателно споразумение, твърди Крутихин, като се позовава на високопоставени чиновници в Анкара. Те подозират, че руският гигант ще поиска правото да контролира турския участък от трасето, както и бъдещия разпределителен възел, към който според замисъла на Москва европейските партньори ще трябва да построят газова инфраструктура.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„9 причини да се разминават бизнесът и висшето образование", пише в. "Сега"
У нас преподаването все още е разделено от научната дейност, а съвместната работа на изследователи и фирми е по-скоро изключение.
ак да се стимулират студентите да развият своята изобретателност, а обучението им да допринесе за повишаване на благосъстоянието на обществото? Как университетите да развият научната си дейност, а изследванията им да се използват за реалните нужди на икономиката? Тези въпроси стават ключови с оглед на редица нови международни изследвания, отреждащи икономическа преднина на тези държави, които отрано посвещават учениците си в тайните на предприемачеството и иновациите.
В България нуждата от промяна в системата идва и от други фактори - безработицата сред висшистите, липсата на връзки с бизнеса и многото атрактивни възможности за обучение зад граница.
Прочети още от в. "Сега"
"ОМВ мисли за руско "Набуко"" пише в. „Труд"
Австрийската компания ОМВ обмисля да съживи проекта „Набуко", като новият вариант на газопровода ще се захранване не с азербайджански, а с руски газ, съобщи вестник "Ди пресе".
Според австрийското издание, което се позовава на свои източници, начело на новата компания ще застане бившият шеф на „Набуко" Рейнхард Мичек. От самата ОМВ отказват коментар. От „Газпром" пък публикуваха снимка от среща между новия шеф на ОМВ Райнер Зеле, Мичек и шефа на руската компания Алексей Милер.
Приоритетният за ЕС проект за газопровод „Набуко" беше спрян през 2013 г., след като стана ясно, че за него няма достатъчно газ. По план газопроводът трябваше да доставя гориво от Каспийско море през Турция (чрез Трансанадолския газопровод) и оттам през България, Румъния, Унгария до Австрия. Заради „Набуко" у нас беше създадена и проектна компания, която спря работа в началото на годината и беше обявена в ликвидация.
Прочети още от в. „Труд"
"Пазим розовия домат „Идеал" с пари от Европа", четем във в. "Монитор"
Любимият салатен домат от сорта „Идеал", „Куртовската капия", зелето „Кьосе" и лукът „Асеновградска каба" са само част от дългия списък на застрашените от изчезване местни сортове, за които стопаните ще получат подпомагане с европейски средства, ако се нагърбят да ги отглеждат. „Черният" списък на изчезващите родни зеленчуци, плодове и китки има 220 позиции, но е отворен и може да се допълва при необходимост. Ако не се вземат мерки навреме, трапезата ни може да се лиши също така от кюстендилската хрущялка, ябълката петровка, която узрява първа още в края на този месец, жълтата и червената джанка, няколко сорта силистренски кайсии и дори петричките и сливенските праскови.
Застрашени са също така 26 сорта десертно грозде между които „Кехлибар" и „Чауш", без които не минава нито един селски двор с асми. Под заплаха са ягодите „Биляна", бялата маслодайна роза, българските сортове лавандула, ментата и невенът.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„1/3 от убитите на пътя в София на Околовръстното и "Цариградско шосе"", пише в. „24 часа"
Девет от 30-те загинали след тежки катастрофи в София от началото на годината са намерили смъртта си на Околовръстното шосе и на бул. "Цариградско шосе". Това показват данните на столичната Пътна полиция, предоставени на "24 часа".
7 са загиналите на околовръстното шосе и двама - на "Цариградско". Най-опасен там е участъкът на 4-и километър.
Разстоянието от Националния исторически музей до разклона за кв. Симеоново е отсечката с най-голяма концентрация на катастрофи на околовръстния път.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Всеки втори софиянец иска Фандъкова за кмет", пише в. "Стандарт"
Новите метростанции са постижение №1 за столичани, най-голям проблем са задръстванията.
Малко над половината софиянци (50,9%) смятат, че няма нужда от избор на нов кмет на столицата. На противното становище пък са 33,2%, а останалите нямат мнение.
Йорданка Фандъкова има и най-висока средна оценка (4,2) по шестобалната система от кметовете на изследваните 5 общини в телефонно проучване на "Барометър България" за отношението и очакването на гласоподавателите към работата на местната власт.
Проучването е по поръчка на фондация "Европа" и бе огласено днес.
За столицата изследването е направено сред 819 души над 18-годишна възраст между 6 и 13 юни. Другите общини освен София са Пловдив, Русе, Велико Търново и Стара Загора.
Според оценката за работата подгласник на Фандъкова е старозагорският кмет Живко Тодоров със средна оценка добър (4,12), следван от колегите си Пламен Стоилов (Русе, 3,41), Иван Тотев (Пловдив, 3,28) Даниел Панов (Велико Търново, 3,02).
Прочети още от в. "Стандарт"