Известно повече като родното място на прочулия се в Япония Котоошу - българинът Калоян Махлянов, село Джулюница вече спечели няколко проекта, които ще докарат най-големите инвестиции в историята на населеното място. Това разказа кметът Янко Янков. Постижението е на новото ръководство на община Лясковец, която разкри и специален отдел за европроекти, съобщава selo.bg.

Крупен проект по ИСПА пък ще докара в Джулюница, която вече наброява повече от 2300 жители, 3 млн. лв. Парите ще бъдат разпределени за изграждане на нова пречиствателна станция за отходните води на местната Джулюнска река. Обектът ще бъде разположен в най-ниската точка в северозападната част на селото.

Село Джулюница е родното място на Калоян Махлянов - Котоошу. Благодарение на своята популярност в Япония той има значителен принос за спечелването на единия от проектите (цялостен ремонт на местната детска градина на стойност 60 000 евро), като договора ще бъде подписан днес в японското посолство в София.

С парите от проекта ще бъде подменена изцяло и канализацията на Джулюлица, тъй като 40% от голямото село в Лясковската община кара на септични ями. Паралелно с всичко това предстои и пълна смяна на водопроводите, което ще намали загубите по системата и ще задоволи нуждите след нарасналото потребление.

Кметът Янков ще проведе разговори и за газифициране на Джулюница, което ще се отрази благоприятно на местния бизнес, който е ангажиран приоритетно със зеленчукопроизводството.

На предстоящата сесия на местния парламент в Лясковец съветниците ще решават дали общината да поеме част от дофинансирането на проекта. За целта те трябва да одобрят изразходването на около 200 хил. лв. от местния бюджет.

„Милионите инвестиции дойдоха след разработването на проекти от наша страна. Кметът д-р Гецова привлече в екипа си бившия директор на РИОСВ инж. Елена Григорова и Мария Илчева, която е един от най-добрите специалисти в сферата на еврофинансирането, и това веднага се отрази на работата ни", разказа кметът Янко Янков.

Повече за селото
Джулюница е старо селище,съществувало през ХІІІ - ХІV век. Изчезнало в началото на турското иго и заселено отново през ХVІ - ХVІІ век. Южно от селото има следи от средновековно укрепление и селище.

В землището на село Джулюница са открити находки като: най-старите кости от човек в Европа, селищна могила от неолита, тракийско погребение, византийско, римска цитадела, по-късно превърната в крепост по време на Второто Българско царство /на местността "Имането"/, турско селище /на "Романа"/ и т.н.