Има градове в Западна и Централна Европа, в които загубата на вода не превишават 15 %, а у нас за повечето градове се счита, че загубите на вода не са по-малко от 50%.
Това каза Цветилиян Йончев - експерт ВиК към „Юни проджект", консултант в подготовката на предпроектни проучвания и в изготвянето на проекти за цялостен интегрален план за решаване на ВиК проблеми.
„Решава една община да прави цялостен интегрален проект. Това означава да започне с проучване на водоизточниците, резервоарите за питейна вода, мрежите за пренос, след което преминава към канализационните проблеми", посочи Йончев, пред Фокус. Първият проблем, с който се сблъсква общинската администрация, е липсващата информация за ВиК системата.
По думите му, след това не се знае, какво е актуалното състояние на водоизточниците и колко вода е останало от първоначалното им включване. Йончев посочи, че липсват точни измервания за загубите на вода във водопроводните мрежи.
„За огромна част от селищата се предполага, че загубите се движат от 50% до 100 %, това твърдят и самите общини, но в никакъв случай тези загуби не са доказани", каза още експертът.
Той съветва, всяко селище, което ще кандидатства с проект за европейски средства за подобряване на ВиК инфраструктурата, първо да отдели времето, в което да се направят измервания и да се докажат въпросните загуби.
Цветилиян Йончев каза още, че не е маловажен проблемът с липсата на устройствени планове, които да са приети от общинските съвети.
„В тези устройствени планове може да се проследи цялостното развитие на селището за период 25 -30 години, както и прилежащите нови зони, които ще се прикрепят към съществуващата регулация, за да е ясно каква функция ще имат", уточни експертът.
Той каза още, че европейските експерти най-много държат на така наречения генерален план за бъдещето развитие на селището. В този план по думите му се изясняват приоритетите във водоснабдяването и канализацията, както и кои са неотложните ремонти.
Така експертът обясни, че ако селището се нуждае от 20 млн. евро, а по програмите могат да се отпуснат 5 млн. евро, точно в тази първа част на проекта, описана в генералния план, се отпускат средствата, като за разходването им, общината трябва да има и работен проект за разходването на парите.
Нарастват населените места, които кандидатстват с проекти за изграждане на пречиствателни станции и изграждане на ВиК мрежи. В края на август Money.bg писа за село Джулюница, което реализира тази година рекордни инвестиции именно по такива проекти.
Крупен проект по ИСПА ще докара в Джулюница 3 млн. лв. Парите ще бъдат разпределени за изграждане на нова пречиствателна станция за отходните води на местната Джулюнска река. Обектът ще бъде разположен в най-ниската точка в северозападната част на селото.
С парите от проекта ще бъде подменена изцяло и канализацията на Джулюлица, тъй като 40% от голямото село в Лясковската община кара на септични ями. Паралелно с всичко това предстои и пълна смяна на водопроводите, което ще намали загубите по системата и ще задоволи нуждите след нарасналото потребление.
Загубата на вода в българските градове - не по-малко от 50%
02.10.2008 14:52:42
![Загубата на вода в българските градове - не по-малко от 50%](https://webnews.bg/uploads/images/99/0399/10399/orig.jpg?_=1446936421)
sofeto
на 03.10.2008 в 10:49:59 #7"Загубата на вода в българските градове - не по-малко от 50%" - е нали това беше и мотивът да ги приватизират - частникът бил добър стопанин и щял да работи по обновяването на водопреносната мрежа! Докато тези загуби са включени в цената на водата на частниците това им е супер изгодно
anti-bobi
на 03.10.2008 в 00:55:00 #6На ВиК не му пука какви са загубите, защото потребителя ги плаща. Преди 20 години в София се завърши пречиствателната станция ( в Бистрица) с озониране, френско оборудване и т.н., оказва се, че озонирането се заплаща за да може 50% от водата да изчезне по трасето, а от останалото количество само минимална част се използва за пиене, а дали се къпеш с озонирана вода или вода без озониране-никаква разлика(озонирането се прави заради водата, която реално се изпива). В държавите, в които се мисли, никой не озонира водата, хората пият минерална вода и излиза по-евтино, ама ние сме богата нация...блазе ни...или по-точно блазе на тарикатите като Ганчо Хитров(по това време той водеше шоуто с изграждането на станцията), а останалите...хм...могат да пият по една студена вода(ОЗОНИРАНА)
viki
на 02.10.2008 в 22:33:41 #5загубата потъва в джобовете на управителите на ВиК проучването трябва да започне от там
Hinko
на 02.10.2008 в 20:21:36 #4Извинете за добавката: Водата изтичаше ОТ ГЛАВНИЯ ВХОД и се бе образувало 20м езеро, блоскирайки минаването към Кулата и пътя на пешоходците към Телевизионната кула.
Hinko
на 02.10.2008 в 20:18:54 #3Ами само до преди седмица от Водната кула до Семинарията по главната алея чак до Летния театър течеше цяла река - не по-малко от 20л/сек и то повече от 3 седмици. Сами изчислете колко кубика от язовир "Искър" са прахосани през това време. Ако някой ми каже, че нещо случайно се е спукало... щу му спукам гьона от подигравки!!!![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/mad.gif?_=1446728989)
tony82
на 02.10.2008 в 16:30:10 #2Как ще инвестират като такова безхаберие и партизанщина цари във всичките ВиК
Абе скоро май ще гръмне нов скандал по подобие на Топлофикацията
Бойчо
на 02.10.2008 в 15:58:41 #1Ами вместо шибаните ВиК-ата само да прибират тлъсти печалби да вземат и да ремонтират мрежата. достатъчно е висока цената на водата, за да могат да се правят инвестиции.