Безпилотните таксита ще доведат до истинска революция в масовия транспорт, променяйки напълно начина на придвижване и транспортните системи.
Самоуправляващите се превозни средства, като тези, които Uber се опитва да разпространи в САЩ, ще предложат много по-ниски цени от настоящите в обществените транспортни мрежи, твърдят анализатори от UBS в изследователска бележка.
Автономните превозни средства, известни като робо-таксита, ще бъдат въведени през следващите няколко години, прогнозират експертите.
"Преминаването към електрически и автономни превозни средства, съчетано със засилващата се конкуренция, трябва да намали таксата, начислявана на пътниците, до 80% в сравнение с днешна дата", предвиждат изследователите.
Според тях до няколко години технологията ще бъде напълно завършена и революцията на робо-такситата ще стане реалност. "При тези нови условия, да притежаваш частен автомобил ще струва 2 пъти по-скъпо, отколкото да използваш робо-таксита", твърдят анализаторите на UBS.
Регулаторните органи също ще са благосклонни към самоуправляващите се таксита, тъй като автономните автомобили ще предлагат по-широк достъп до мобилност, ще спестят домакинствата около 5000 евро годишно и ще намалят броя на автомобилните произшествия.
Разработчиците на самоуправляващите се коли обаче ще трябва да поработят още доста, тъй като те все още далеч не са толкова сигурни, колкото е необходимо. Доказателство за това са няколкото произшествия, в които участваха колите без шофьор.
През февруари едно от автономните автомобили на Google предизвика катастрофа в Калифорния. През март Uber изтегли всичките си безпилотни таксита от улиците на Аризона, Питсбърг и Сан Франсиско след катастрофа в Аризона, включваща самоуправляващ се автомобил на компанията.
Редица технологични гиганти се опитаха да ускорят въвеждането на самоуправляващи се автомобили на пазара. В разгара на надпреварата компанията за самоуправление на Google дори заведе съдебен иск срещу Uber, твърдейки, че компанията за споделено пътуване е откраднала търговски тайни, свързани с нейната технология.