За БАН промяна в Бюджет 2022 г. няма. Продължаваме по "дянковски без Дянков", заявиха на пресконференция в БТА учените и определиха бюджета като вреден и дискриминационен. Позицията изрази председателят на ръководния орган на БАН проф. Евелина Славчева.

По думите ѝ в БАН текат дискусии на учените в отделни звена и ситуацията е почти взривоопасна заради бюджета и отделените средства за наука за следващата година. Учените са разочаровани и много, много гневни за отделеното в Бюджет 2022 г. за Академията.

Проф. Николай Витанов от БАН запита към кой кайзер да се обърне - към премиера или президента? Българските университети са създадени отпреди 300 до 500 години и ако караме така и след 100 години няма да стигнем останалите висши учебни заведения, посочи проф. Витанов.

Защо БАН трябва да се бори за оцеляването си, недоумява проф. Витанов и добави, че план винаги има и първата стъпка от него е МОН да поиска средствата от парламента - 20 млн. лв. за БАН. Сега трябва да се върви от МОН нагоре към Харвард. С Харвард обаче не се приказва така, а трябва да се разбира тяхното добро положение, заяде се проф. Витанов с правителството.

Когато човек иска да направи нещо, търси начин да го направи, а когато не иска, си търси оправдания да не го направи. Министър-председателят е практичен човек и като такъв защо не подкрепи една организация, която е на първо място по патентна дейност в държавата? Защо не направим живота на младите учени такъв, какъвто трябва да бъде, запита проф. Витанов.

Според него в България се работи по системата "Андрешко Ганьов". "Наслушах се на приказки, искам да видя действия", подчерта проф. Николай Витанов.

Славчева изтъкна, че бюджетът на правителството е вреден, дискриминационен, опасен и обиден за учените в Академията. Бюджет 2022 ще направи изпълнението на нашите задължения към обществото и държавата невъзможни, посочи тя.

Славчева отбеляза, че за пореден път от 2009 г., когато един финансов министър минал през БАН като тайфун и нанесъл непоправими последици за нея, като всяка година учените от БАН трябвало да обясняват какво правят, защо го правят, за кого го правят и какви са ползите от това. Бюджет 2022 г. е опасен, защото поставя пред реален риск възпроизводството на научния капацитет на Академията. Бюджетът затваря и затръшва вратите на Академията за младите, умните и талантливите хора на България, които искат да правят наука. Това означава, че веригата на познанието, създавана в продължение на много години и изграждана с последователност и упоритост към нашите предшественици е пред опасност да бъде скъсана. "Веригата скъса ли се, е трудно да бъде споявана", предупреди Славчева.

Тя призова народните представители да осъзнаят опасностите и да направят необходимото това да не се случи. "Да спасим БАН, преди да е станало късно", изтъкна Евелина Славчева.

Проф. Емануил Мутафов, зам.- председател на ОС на БАН заяви, че предложението на БАН към МОН е бюджетът на Академията да се увеличи с минимум малко над 30 млн. лв. МОН е приело за тази година да се поискат средства само за академичния състав и е предложило увеличение на бюджета за БАН за 2022 г. да е над 20 млн. лв., което не е одобрено от Министерство на финансите и отхвърлено от Министерски съвет. Има индикации, че се провеждат разговори, но отново ще ни замотаят. Ние сме се реформирали и наши учени 25 наброй за 2020 г. са в топ 2% на световната наука. За 2021 г. са 41 учените на БАН в световната наука и нас условия не ни плашат, открои професорът. Учените от БАН искат логика, а вирусът на мизерията, който се засажда в БАН е далеч по-опасен от коронавируса, защото поваля цялото негово семейство. Ако това не се промени и ако постоянно учените от БАН трябва да обясняват какво правят и защо го правят, всичките хора със семействата си ще напълнят площадите на София и ще гътат правителството. Баста!, категоричен бе проф. Мутафов.

Българската държава трябва да спре да провежда политика на парче спрямо БАН, призова гл. ас. д-р Ива Дойчева. Ние не сме опитни обекти и не може да се експериментира с нас, за да се види докъде може да оцелеем в настоящите условия. С този бюджет БАН няма да може да оцелее, предупреди тя.

Властта ще продължи да провежда политика на статуквото като старите си предшественици и БАН ще продължи да бъде държан на командно дишане. Правителството индиректно намеква, че ще продължи да отнема живота на най-разпознаваемата научна организация. Младите учени не искат да се заиграва с техните възнаграждения и не искат да бъдат разглеждани по-отделно от останалите учени в БАН, настоя Дойчева.

Тя призова управляващите да вземат пример от БАН и да се учат от тях. Дела трябват, а не думи, цитира Дойчева думи на Апостола на свободата, от който трябва да се вслуша правителството.

БАН плаши с протест заради отделеното им в Бюджет 2022

БАН плаши с протест заради отделеното им в Бюджет 2022

Минималната заплата на асистент в БАН през 2021 г. е 946 лв