20-процентови съкращения са в ход в редакцията на най-тиражния вестник в Европа - германския таблоид Bild. Стотици служители, сред които - десетки журналисти, губят работата си заради внедряването на изкуствен интелект и прехода към изцяло дигитални платформи, съобщава Quartz.
Детайли: Около 200 от 1000-те служители на Bild ще бъдат съкратени, става ясно от съобщение на издателската група Axel Springer, цитирано от FAZ.
В рамките на оптимизацията 6 от 18-те регионални издания ще спрат да излизат, а две трети от кореспондентските бюра ще бъдат затворени.
Сред първите освободени ще са тези, за които ръководството е преценило, че могат да бъдат заменени от изкуствен интелект. Сред тях са текстови и фото редактори и даже главни редактори, защото тези позиции "не съществуват в този вид днес".
"Започваме ясна AI офанзива, защото освен това трябва да минем изцяло онлайн. AI скоро ще може напълно да се грижи за оформлението и странирането на печатното издание. За съжаление, ще трябва да се разделим с нашите колеги, чиито задачи са поети от AI или други дигитални процеси и които не могат да намерят място за себе си в новата ситуация с оглед възможностите, които притежават", се посочва в съобщението.
Контекст: Axel Springer е една от най-големите медийни групи в Европа, като тя притежава и големи американски медии като Insider и Politico.
Нейният изпълнителен директор Матиас Дьопфнер заяви на служителите си през февруари, че инструменти като ChatGPT дават възможност "независимата журналистика да бъде по-добра, отколкото когато и да било преди това - или даже да я заменят".
От друга страна: Генеративните платформи с изкуствен интелект като ChatGPT създават съдържание по заявка, като се опират на милиарди единици информация. Те изглеждат правдоподобно, но това не е достатъчно, за да създават ботовете добра журналистика.
Проблемите са няколко:
- AI може да "наследи" неточности и предразсъдъци от информацията, с която е бил захранван;
- Ботовете са склонни да си измислят факти в случаите, когато не могат да намерят реална информация;
- Това в крайна сметка все още не са програми с реален интелект и, съответно, те не разбират контекста на събитията по начина, по който го правим ние;
- Заради начина, по който са "тренирани" генеративните платформи понякога плагиатстват и не са способни на качествено оригинално писане, каквото намираме във всяка рецензия на нов албум, например.
До момента всички експерименти с AI са доказали, че той не е готов за журналистическа кариера - технологичният портал CNET се наложи да редактира десетки свои статии, тихомълком писани от AI след голям скандал в началото на годината.
Тъй като темата с машините, отнемащи работни места от хората, е твърде деликатна, от Axel Springer публично отричат съкращенията в Bild да имат каквото и да е общо с AI - въпреки че в съобщението до служителите определено пише друго.
projekt
на 26.06.2023 в 18:40:15 #3islander ....................... не е ли вярно това което съм написал?
islander
на 23.06.2023 в 13:11:56 #2Ето първият бот вече е коментирал
projekt
на 23.06.2023 в 10:07:07 #1ами нормално е. мотото на "запада" е "пари, пари, пари". човешкия фактор никога не е бил важен. малка част безумно богати, 20-30% "добре живеещи средна класа", 10-20% бедно живеещи и 10--20% бедни "работещи бедни" и 20-30% изключително бедни. който е живял в западна Европа, а не само да е ходил на екскурзия знае за какво става дума. едно е да отидеш на разходка, друго е да живееш. всеки си представя как отива в Германия и му дават 5000 евро заплата, ама то се оказва че чисто се взимат 1600-1800-2000 евро чисто. масово българите зад граница живеят много по бедно отколкото в България. качват снимки от луксозни заведения, красиви имоти....а то било докато чистят някоя богаташка къща. цяла година спестяват 2-3000 евро за да може лятото да се похвалят на "слънчака"