Дефицитът на качествени български зеленчуци си казва думата и това се отрази върху цените на доматите, пипера и краставиците, които това лято заковаха високи нива.

Дори от следващата година вътрешното производство да нараства, това няма да спре поскъпването на основните зеленчуци. Напротив, в следващите години се очаква да има известно покачване на цените, се посочва в анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA), коментира sinor.bg.

Тенденцията ще се изрази най-силно при доматите за прясна консумация, където цените на дребно средногодишно за периода 2018-2022 г. ще се движат в рамките на 2,6-2,8 лв./кг. За сравнение - в периода 2013-2017 г. са били 2,45 лв./кг. При пипера търговията на дребно ще надхвърли 2,10 лв. за кг, при 1,90 лв. до 2017 година.

Тази година краставиците поскъпнаха неочаквано до близо 3 лева за килограм, но според прогнозите от следващата година ще върнат предишните си нива, като средногодишните стойности ще се ориентират към 2,10-2,20 лв., каквито наблюдавахме през 2014 и 2015 г.

От 2007 година с присъединяването на страната в Евросъюза и последвалия срив в зеленчукопроизводството България се утвърди като отчетлив нетен вносител на зеленчуци, припомнят от CAPA. По данни на статистиката през 2016 г. в страната са внесени зеленчуци на стойност 133 млн.евро, а е изнесена продукция едва за 86 млн. евро.

Темповете на ръст на вноса на зеленчуци през последните години изпреварва този на износа, като за периода 2007-2016 година вносът е нараснал с 110%, а износът с около 90%.

Консервната промишленост работи под 30% от капацитета. Липсват зеленчуци ...и приоритети

Консервната промишленост работи под 30% от капацитета. Липсват зеленчуци ...и приоритети

А внасяме такива, които произвеждаме в излишък

Особено силно изразен е отрицателният търговски баланс при доматите и пипера. Вносът в общото потребление (прясно и преработено състояние) се очаква да достигне 34% при доматите, 27% при пипера и 26% при краставиците.

Изводите на експертите от CAPA са, че в следващите години ще нараства ролята на оранжерийното производство в предлагането на зеленчуци, тъй като гарантира целогодишното предлагане с високи добиви, на високи цени. Предизвикателството там е в намиране на начини за намаляване на разходите.

Поради структурата на зеленчукопроизводството, доминирано от малки производители, има голям дефицит на знание какво да се произвежда, как да се произвежда, на какво да отговаря.

Много малко са производителите въвели системи за качество, което е задължително изискване, за да влезеш на пазара в търговските вериги.

Голяма част от потреблението на зеленчуци в страната не минава през търговските вериги заради високия процент семейни градини, самозадоволяване и други форми на търговия на дребно.

В България хоризонталната форма на коопериране трудно ще започне да работи заради разпокъсаността, маломерността на стопанствата и техният дефицит от суровини.