Екстремните горещини, които обхванаха голяма част от Европа, застрашават производството на вино на Стария континент. В България също се очаква по-слаба реколта, заявиха за Money.bg от Национално сдружение на българските лозари (НСБЛ).
Причината отново е свързана с времето. Меката зима, дъждовната пролет с градушки и голямата суша през лятото затрудняват българския сектор.
"Българските лози са изложени на все по-голям стрес и е от ключово значение да се инвестира в големи системи за напояване на лозовите масиви. Трябва да се наложат и промени в растителната защита в лозята, защото има все повече болести, които доскоро не са съществували у нас", коментира Атанас Василев - председател на НСБЛ.
Драматичната ситуация в Южна Европа
Винената индустрия на гръцкия остров Санторини се намира в тежка криза, съобщава CNBC, цитирайки местни производители. Заради горещините е застрашено гроздето асиртико, което е от решаващо значение за международно признатите бели вина на острова.
Източник: iStock
Миналогодишното производство на Gaia Wines на Параскевопулос е около една трета от това през 2022 година, като тазгодишната реколта се очаква да спадне до една шеста от нивото преди две години.
Според оценките на Gaia Wine за 2023 година, сортът асиртико може да се окаже пред изчезване до 2040 година. Сега този график дори изглежда оптимистичен.
Световното производство
Световното производство на вино е спаднало с 10% през 2023 година до 237,3 милиона хектолитра, което е най-ниското ниво от 60 години насам. Причината: екстремните климатични условия и то най-вече в Европа". Индустрията за вино на Стария континент се оценява на €130 милиарда.
Според официалните данни производството в Гърция е спаднало с повече от една трета още през 2023 година, а това в Италия и Испания - с повече от една пета, тъй като винарните в Южна Европа все по-често изпитват неблагоприятни климатични ефекти.
Проблемите, с които се сблъскват винарната индустрия доведоха до политическа намеса в ЕС. През месец юли в Европа беше създадена група на високо равнище за политиката в областта на виното, която се занимава с предизвикателствата и възможностите за сектора.
По-слабото производство и по-трудните производствени условия повишават разходите на потребителския пазар, който и без това е все по-чувствителен към покачващите се цени.
no-noi
на 24.08.2024 в 20:27:36 #1То тия вина дето се произвеждат са по скоро химически продукти от колкото вино