Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) завиши рязко бюджета по една от схемите, предвидени за финансиране във въглищните региони от Фонда за справедлив преход. За производствени инвестиции на големи предприятия в региона на Стара Загора догодина ще бъдат отпуснати 462,7 млн. лв. вместо предварително планираните 250 млн. лв. От парите ще могат да се възползват големи предприятия, инвестиращи в Стара Загора, както и в Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа, пише в "Сега".
Това показва сравнението между последните актуални данни на МРРБ за планираните инвестиции от Фонда за справедлив преход за 2025-а година и последния публичен проектобюджет за мерките, които ще бъдат финансирани. Проектът за индикативна годишна програма за 2025 г. на "Развитие на регионите" беше публикувана на 1 октомври, като до 24 октомври по нея тече обществено обсъждане. Одобрените корекции в числата и сроковете са в резултат на получените коментари от различни заинтересовани страни, като Европейската комисия, Националното сдружение на общините и др.
Парите за големи предприятия бяха повод за скандал заради появавата на индикативен списък с инвестиционни намерения от конкретни дружества. По регламента на ЕК България беше длъжна да прати примерен списък с инвестиции, който не е обвързващ. Изготвянето му стана набързо и без достатъчно прозрачност, с цената на много недоразумения и включване на съмнителни инвестиции, като това доведе до шумен политически скандал, пише "Сега".
Процедурата за избор на инвеститор според проекта на годишна програма, следваше да бъде обявена през 2-ро или 3-то тримесечие на 2025-а година. Тогава ще станат ясни точните параметри на схемата. Предвидено е по нея да има 50% съфинансиране и горен лимит на публичното финансиране, което може да бъде получено.
Както "Сега" писа, за догодина по линия на Фонда за справедлив преход са предвидени схеми в размер на над 2 млрд. лв. Извън процедурата за големите предприятия по предвидените първоначално бюджети има и други корекции.
Няма промяна на първоначално предвидения бюджет по процедура "Рекултивация на минни терени" - почти 476 млн. лева. Намален е първоначално предвиденият бюджет по процедура "Подкрепа за фотоволтаични паркове" - от 280 млн. лева на 141,8 млн. лв., както и на схемата "Чиста енергия" - от 213 млн. лв. на 138,7 млн. лв. По-малко почти наполовина пари в програмата за догодина ще има и за квалификация - 127,5 млн. лв., съобщи в отговор на въпроси на "Сега" регионалното министерство.