Подготвяното увеличение на максималния осигурителен доход касае над две трети от ИТ специалистите у нас и от бранша категорично не са съгласни с промените. Това заяви пред Money.bg председателят на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) Доброслав Димитров.
"Нараво сме бесни", заяви Димитров и подчерта, че проведената среща на представителите на сектора с финансовия министър Асен Василев "не е била задоволителна".
Представителите на сектора са сигурни, че ще са сред най-потърпевшите и не са съгласни с резките промени.
От 1 април максималният осигурителен праг в България става 3 400 лева, реши на второ четене бюджетната комисия в парламента. В момента таванът е 3 000 лева. За да влезе окончателно в сила този текст обаче, трябва да бъде одобрен на второ четене и в пленарната зала.
Председателят на БАСКОМ заяви, че от бранша са отворени за продължаващ диалог, но са недоволни от твърденията, че е постигнат консенсус. Както и от решения, взети "в 6 без 5".
"В момента средната заплата в ИТ сектора у нас е над 4000 лева. Над две трети от служителите се осигуряват на максималния осигурителен доход, а има компании, в които тези служители са почти 100 процента", коментира Димитров.
Според справка, представена от управителя на Националния осигурителен институт (НОИ) Иван Иванов - 217 000 лица в България имат облагаем доход над 3 000 лева. От тях около 25% са ИТ специалисти, 11% са заети в сферата на здравеопазването, а в държавното управление са около 6%. Следват служители от консултантския бизнес - 4,2% и от финансовия сектор - 2,5%. "Другите" формират 44%.
Според представителите на ИТ индустрията вдигането на осигурителната ставка може да изгони много чуждестранни инвеститори в сектора. Към момента страната ни е привлекателна за тях именно заради ниските данъци. Съответно, съществува и риск хиляди компютърни специалисти да останат без работа.
alexander-dichev-mtEpsUC9
на 20.02.2022 в 13:19:01 #1До FOA Доста посредствен коментар изпълнен с доста неточности. Първо тези, който се осигуряват на максимума плащат съответно доста повече, от тези така наречени бедни от теб. Данъците върху 3000 са доста повече от тези върху 650(минималната работна заплата). Второ, голям брой от тези, които се осигуряват на МРЗ, всъщност получават доста повече, но под масата. Трето, което също е доста важно. Максималното осигуряване тук е доста несправедливо, защото нито ще получаваш по висока пенсия, пенсионни модел е разходно покривен, нито получаваш по добро здравеопазване. Всъщност повечето, които са на макс. Имат допълнително здравно и изобщо не използват услугите на здравната система, въпреки, че заплащат много повече от така наречените бедни. Сравненията с Германия изобщо не са уместни, тъй като там пенсионната система е различна, здравната система също като и нивото на сива икономика е мн по ниско. Излиза, че отново най честно плащащите си и то, мн повече от така наречените бедни, пак ще бъдат несправедливо натоварени. За всеки здраво мислещ, учещ и борещ се да живее нормално българин увеличението на макс осиг доход не е приемливо докато, не се намали нивото на сива икономика, не се направи реформа на пенсионната и здравните системи.