WPP Gorichane ("ВтЕЦ Горичане"), български разработчик на вятърна енергия e приключил продажбата на 80MW проекти за вятърни паркове Горичане и Пролез на финландския инвеститор във възобновяема енергия Taaleri Energia. Това съобщиха от компанията в профила си в платформата Linkedin.
ВтЕЦ Горичане ще работи с Taaleri Energia през следващите две години за разработване на проектите до етапа на готовност за изграждане.
Вятърните паркове Горичане и Пролез ще бъдат първите проекти в България, които внедряват сегашното поколение технология за вятърни турбини, с капацитет до 8 MW на генератор.
"Много сме доволни да имаме Taaleri Energia на борда като наш инвеститор. Осигурихме силната подкрепа, от която се нуждаем, за да завършим разработката и да организираме финансиране за строителството", каза Кен Лефковиц, съвместен предприемач в WPP Gorichane.
Сделката, включваща продажбата на 100% от проекта SPV и финансиране на останалите разходи за развитие, е завършена на 19 май т.г. и e вписана в българския Търговски регистър на 26 май т.г.
Проектите за вятърни паркове Горичане и Пролез, разположени на около пет километра западно от Шабла, североизточна България, в момента са в напреднал етап на развитие, със земя за до 14 турбинни площадки и подстанция, договор за свързване към мрежата и добре установена вятърен ресурс.
След като бъдат пуснати в експлоатация, те ще бъдат третият по големина вятърен електроцентрал в България. С 52 турбини най-големият ВяЕЦ в България е "Свети Никола" край каварна, а вторият по големина вятърен парк в България, с 29 турбини е "Ветроком" край Казанлък.
ВтЕЦ Горичане повторно разрешава проектите за сегашното поколение вятърни турбини, тъй като проектите първоначално са били разработени и разрешени за много по-малки второ поколение турбини.
"Очакваме с нетърпение да работим с нашите партньори и общностите, за да завършим тези проекти", каза Станислав Гочев, съвместен предприемач във ВтЕЦ Горичане. "Ще дадем голям тласък на местната икономика и значително подобрение на инфраструктурата."
ВЕЦ Горичане е съвместно предприятие между Лефковиц и Гочев. Екипът за разработка се състои от осем професионалисти в областта на енергетиката и гражданското строителство, собствеността и индустриалното развитие и финансите.
New Europe Corporate Advisory Ltd. и правна кантора Yankulov & Associates консултираха ВтЕЦ Горичане по продажбата.
Общата инвестиция е разчетена на около 120 млн. евро,
като самите турбини са по около 1 млн. евро на мегават инсталирана мощност (общо около 80 млн. евро), а останалото са мрежи и подстанции, пише "Про нюс Добрич". Интересното при вятърната технология е, че разходите за реализация на проектите остават почти същите във времето, но реално от една и съща инсталирана мощност се получава три пъти повече енергия.
Като финансиране за такива проект в масовия случай може да се използва експортно кредитиране в зависимост от това какви турбини се купуват - американски, германски, скандинавски и т.н. Това ще позволи голяма част от разходите да бъдат покрити по този начин. Решение за това ще бъде взето от финландския собственик.
Taaleri Energia е базиран във Финландия мениджър на фондове за вятърна и слънчева енергия, който в момента набира шестия си фонд за възобновяема енергия. Taaleri Energia има един от най-големите специализирани екипи за инвестиции във вятърна и слънчева енергия в Европа и е един от най-големите частни акционери-собственици-оператори на финландския вятърен пазар, със 116 турбини, произвеждащи приблизително 1,8% от цялата електроенергия в страната.
Taaleri Energia е част от Taaleri Group, която е листвана на борсата Nasdaq Helsinki. Taaleri Group управлява активи на стойност 2,5 милиарда евро.
Хирам
на 11.08.2023 в 09:05:32 #1Разпродават за последно. Секст дървета, съсипеат земя, насреща измамници и тарикати, хазари. Вятърните перки са измама, нали разбрахме, вътре имат дизел за да върти перката чат -пат, а енергия прехвърлят от захранването от доставчика, като я продават па скъпата екоратифа. Мерси за такива инвеститори!