Германското правителство се е обърнало към чешкия милиардер Даниел Кретински като един от възможните кандидати за държавната енергийна компания Uniper. Това съобщи Ройтерс, като се позова на трима източници, запознати със ситуацията.

Берлин се опитва да продаде своя дял от 99,12% в Uniper, който национализира по време на енергийната криза през 2022 г., за да спаси компанията от фалит. Източниците твърдят, че обект на разговори е частична или дори пълна продажба на дела.

Към момента Uniper струва €19 милиарда, но Берлин вероятно ще направи отстъпка в името на продажбата. Все пак това може да бъде една от най-големите сделки в Европа през тази година.

Засега EPHolding и Uniper не са коментирали възможността за поглъщане. Говорител на Министерството на финансите на Германия, което контролира дела на правителството в Uniper, заяви, че се проучват всички сценарии за намаляване на държавната собственост в дружеството и предстои да бъде взето финално решение.

Ключов енергиен играч

Със сигурност подобна успешна сделка ще затвърди позициите на чешкия бизнесмен като един от най-влиятелните в енергийния бизнес на континента.

Вторият по богатство чех притежава EPHolding, който включва над 70 компании в цяла Европа, чрез своята инвестиционна група EPCG. Част от него са дружества като EP Infrastructure и EP Power Europe.

През декември миналата година EPH обяви две покупки. Първо, тя придоби 50% дял в британската енергийна фирма West Burton Energy, която притежава газова електроцентрала и съоръжения за съхранение на батерии.

Енергийният холдинг на милиардера Даниел Кретински става собственик на ядрени мощности в Словакия

Енергийният холдинг на чешки милиардер става собственик на ядрени мощности в Словакия

През миналата година компанията отбеляза рекордна нетна печалба от €559 милиона

Няколко дни по-късно групата закупи дял от две трети в най-големия производител на електроенергия в Словакия Slovak Power Plants.

В самия край на 2024-та Кретински финализира и друга станала емблематична сделка - тази за британските пощи. След продължили дълго преговори и процедури Royal Mail смени своя собственик срещу £5,3 милиарда.