Великобритания е похарчила 107.7 млн. паунда (136.76 млн. долара) за наемането на фериботи, за да смекчи риска от "тежко претоварване" на пристанището в Дувър в случай на Brexit без сделка, според правителствени документи, цитирани от AFP.
Правителството е сключило сделки с британски, френски и датски фериботни компании, които ще позволят на близо 4000 допълнителни камиона на седмица да използват други пристанища на южния бряг на Англия, за да предотвратят очакваните тежки задръствания в Дувър.
"Този значителен допълнителен капацитет е малък, но важен елемент от планирането на Министерството на транспорта в случай на Brexit без сделка. Министерството помага да се гарантира, че останалата част от правителството е напълно подготвена за редица сценарии, включително конкретен акцент върху потенциален сценарий без сделка и за смекчаване на въздействието на всеки изход от Brexit за всички видове транспорт", обяснява говорител на британското ведомство.
Договорите с френската Brittany Ferries, датската DFDS и британската Seaborne ще осигурят доставки до половин милион тона месечно, с което правителството се надява да смекчи удълженото време, необходимо за извършване на митнически проверки на входящи и изходящи товари.
Британските власти се надяват да предотвратят един от най-големите рискове при Brexit без сделка - доставките на основни продукти за Острова, които до момента се извършват главно през Дувър.
Не всички обаче са очаровани от действията им, а лидерът на либерал демократите Сър Винс Кайл ги определи като "пълна лудост". "Правителството има право да спре (сценария) "без сделка" по всяко време, а вместо това да харчи милиони за договори в последния момент", каза Кайл.
Транспортното министерство предупреди, че увеличаването на граничните проверки може да "доведе до забавяне на доставката на жизненоважни стоки" и "значително по-голямо нарушаване на икономиката на Великобритания".
Британският премиер Тереза Мей постигна споразумение с лидерите на Европейския съюз, че Великобритания ще напусне, запазвайки тесни търговски връзки с държавите членки на блока.
Но договореното от нея среща сериозен отпор в дълбоко разделения британски парламент, като е критикувано както от най-крайните поддръжници на Brexit, така и от тези, които искат Островът да запази по-близки връзки с континентална Европа.