Българската икономика се нуждае от над 250 000 кадри в различни сектори. Не достигат както тесни специалисти, ката и ръководен персонал. На този фон бизнесът у нас очаква ръст на разходите си за труд, за да задържа квалифицираната работна сила, съобщават от Българската стопанска камара (БСК).

В момента за две професии работодателите наддават най-много. Това са строителството и здравните грижи. Недостигът тук е толкова голям, че предлагането заплащане вече е доста над пазарното. Средната заплата в сектора на строителството вече е около 3 000 лева, а в здравните грижи около 2000 лева, показва проверка на Money.bg.

В същото време административното увеличение на минималната работна заплата и ръста на възнагражденията в администрацията увеличават разходите за труд на бизнеса. Това принуждава работодателите да ограничават инвестициите, наемането на персонал и да повишават цените на произвежданите стоки.

Снимка 452349

Източник: iStock

Какви кадри търси индустрията?

Индустрията търси високо квалифициран, среден и висш персонал. Сезонни работници се търсят в селското стопанство и туристическия сектор. Кадри не достигат в търговията и услугите. Според бизнеса процедурата по вноса на работници от трети страни е възпрепятствана от тежката бюрокрация и липсата на дигитализация на процеса и на промени в нормативната уредба.

Банкери и учители: най-скъпоплатените служители във Великотърновска област

Българската област, в която банкери и учители са най-скъпоплатените служители

На този фон средната заплата там е с 500 лева по-ниска от средната в страната

Проучване на Агенцията по заетостта показва, че 26% от бизнеса е готов да обучава служителите си по време на работа, но голямата част от близо 2/3 разчита обучението на работниците да се случва преди да бъдат наети.

"Само с високо образовани и квалифицирани хора ние ще успяваме да подобряваме своята конкурентност на фона на всички останали. Да се обърне внимание на специализираните обучения на работниците и служителите, не на онова общо образование, от което знаем за всичко, но малко, а за специализирани обучения, които да отговарят на изискванията на работодателя", коментира председателят на БСК Добри Митрев, цитиран от БНР.

Българската икономика навлиза в период на несигурност, като прогнозите за растеж през 2025 година варират между 1,8% и 2,9%, показва анализ на икономиста Красен Станчев. Според експерта, "Българската народна банка залага на 2,6% ръст, но предложените в края на миналата година бюджетни мерки, макар и добре изглеждащи на хартия, будят съмнения относно тяхното реално изпълнение".

Анализът на пазара на труда разкрива тревожни тенденции. Въпреки че средната работна заплата бележи ръст от 17%, което се дължи на недостига на работна ръка, обявите за работа са намалели с 50 на сто. Това предполага забавяне на растежа на възнагражденията в близко бъдеще.

Средната учителска заплата ще наближи 3000 лева догодина

Средната учителска заплата ще наближи 3000 лева догодина

Възнагражденията в държавните школа ще са сравними с тези в частните

Само 60 000 предприятия в България имат намерение да назначат нови кадри тази година. Близо 40 000 планират да свиват дейността си.