Ръководството на китайската компания iFlytek, занимаваща се с разработване на технологии за изкуствен интелект, обвини над 100 свои служители в прекалено дълги обедни почивки, пише Bloomberg.

Нарушителите на трудовите разпоредби са обвинени, че прекарват в почивка за обяд повече от 1 час, който официално е определен за обедни почивки. Ръководството на компанията не е било доволно от факта, че в разгара на работния ден повечето служители напускат работните си места, за да се наредят за получаване на безплатни обяди с пиле в кафенето на сградата.

За да избегне повторение на подобни "инциденти", ръководството на компанията е издало вътрешна заповед за цялата организация, заплашвайки нарушителите с дисциплинарни мерки.

Така съгласно нововъведенията, служителите които прекарват повече от час за обяд, ще получат за работата си незадоволителна оценка "С" (от което зависи и възнагражданието им). "Ние ще кажем "не" на всякакви действия, които противоречат на ценностите на компанията", коментират в тази връзка от ръководството на iFlytek.

Какви качества трябва да има "идеалният" служител – според работодателите

Какви качества трябва да има "идеалният" служител – според работодателите

Техниката STAR за провеждане на интервю за работа

Понастоящем iFlytek е един от лидерите на китайския пазар за високи технологии. Компанията със седалище в Шанхай разработва различни категории технологични продукти - от роботи-преводачи, до програмно осигуряване (софтуер) за изкуствен интелект за автомобили.

До 2021 г. служителите в редица компании в Китай се оплакваха от строгите трудови порядки. Така наречената секторна култура "996" - която означава шестдневна работна седмица и 12-часов работен ден - беше отменена в разгара на пандемията от коронавирус. Според действащото сега официално законодателство в Китай, работният ден не трябва да надвишава осем часа, а продължителността на работната седмица не може да бъде повече от 44 часа.

Проблемите пред икономиката на Китай

Проблемите пред втората икономика в света

Засега очакванията не се оправдават, какви са причините

Премахването на "убийствения" работен график, обаче доведе и до някои негативни последствия за част от работещите. Както Reuters съобщи, след като правителството на Китай забрани т.нар. система "996", работните заплати на служителите в някои местни технологични компании бяха намалени с около 17%. В същото време служителите твърдят, че след намаляването на продължителността на работния им ден, натоварването им всъщност като цяло не се е променило.

Китайските инвестиции си тръгват от САЩ и Европа - къде отиват

Китайските инвестиции си тръгват от САЩ и Европа - къде отиват

Способността на Китай да насочва инвестиции към чуждестранни напреднали икономики намалява, но ще има и потърпевши държави