Какво се върти в главата на един младеж, който тъкмо е помахал за сбогом на гимназията си и аха се обръща, за да се изправи лице в лице с живота на зрял мъж? Може би той иска да стане хилядният, ако не и милионният правист или икономист с диплома в ръка. Или пък лекар, спортист... По-вероятният отговор обаче е програмист.

Болшинството от младите хора в България гледат към IT сферата, като на най-добрата перспектива за реализация, а семействата им се надяват, че там те ще могат да намерят сигурна работа и повече от добро заплащане.

В последните години технологичната индустрия у нас успя да си изгради почти митологичен образ със своето бурно развитие, привличането на големи чуждестранни играчи и раздаването на големи заплати. Ако обаче същият млад човек реши, че именно това е неговият кариерен път, трябва да приеме с всички облаги още трудностите и отговорността, с която трябва да върши работата си.

За реалистичния образ на професиите и условията в IT сферата, за трудностите по пътя на успеха и пречките пред младите програмисти разказва едно от най-добре познатите имена в индустрията Светлин Наков.

Снимка 318637

Източник: nakov.com

Първата стъпка е да разбереш какво искаш

Изборът на различни дейности в технологичния сектор е толкова голям, че най-важно е човек да си изясни с какво точно иска да се занимава.

"Първата стъпка е да си изясниш какво искаш, защото разнообразието е много голямо. В нашата сферата има всякакви възможности. Едно е да искаш да се занимаваш с програмиране, друго с дигитален маркетинг и трето - с графичен дизайн. Трябва да си изясниш какъв искаш да станеш и след това да провериш дали имаш данни и би ли вложил усилия, за да постигнеш целта си", казва Светлин Наков.

Светлин Наков има над 20-годишен опит като софтуерен инженер, мениджър на софтуерни проекти, консултант, лектор. Той е автор на 7 книги за компютърно програмиране и софтуерни технологии, C# и Java, както и на десетки технически и научни публикации. Светлин Наков е участвал в създаването Софтуерния университет в София.

"Винаги препоръчвам на хората първо да почнат някой безплатен курс, за да преценят дали това е за тях, дали ги пали. Въпросът е да пипнеш с ръка програмирането, дигиталния маркенинг, дизайна. В момента, в който решиш, че ще го учиш сериозно, продължаваш", допълва той.

Кога е твърде късно да започнеш от нулата?

По думите на основателя на Софутерния университет най-добрата възраст да се захванеш с работа в технологичната сфера е под 30 години.

"Ако почваш от абсолютната нула и си бил готвач, нямаш представа за какво става дума, след 40 години е късно според мен. Препоръчително е да си под 30 години. Ако не почваш от начало обаче, бил си хардуерен инженер и искаш да станеш софтуерен специалист, и на 50 години можеш да го направиш", посочва Наков.

Трите сектора, които ще отворят най-много нови работни места до края на 2017-а

Трите сектора, които ще отворят най-много нови работни места до края на 2017-а

Перспективите за наемане на служители не са били толкова добри от 7 години

Според него обаче няма как да бъде твърде рано да проявиш интерес към технологиите, така че първите ти стъпки могат да бъдат и преди да си завършил училище.

Светлин Наков дава и своята формула да успех в IT сферата по отношение на възрастта: "В добрият случай човек на 15 години се научава да програмира, на 20 години вече е много добър и влиза да работи във фирми, след това прави свой старт-ъп. На 30 години, максимум на 40 спира да пише код и започва да управлява свой бизнес.".

Качествата, които могат да те направят програмист

Хората, които са решили да градят кариера в най-бързо развиващия се сектор на икономиката, трябва да разполагат с набор от няколко качества и умения. На първо място те трябва да имат желание да учат и да не се страхуват от много работа. Наред с това трябва да имат алгоритмично мислене, което би им помогнало да станат добри програмисти.

"Трябва да имаш нагласата да работиш здраво и да учиш цял живот, защото обучението в дигиталната сфера не е еднократен акт, това е нещо, което се случва години напред. Не може да си специалист веднъж", казва Светослав Наков.

Той разказва и как човек трябва да възприема програмирането. "Програмиране е да се научиш да пишеш код, но на първо място то е начин на мислене. Трябва ти алгоритмичното мислене - да намираш решения на задачи чрез поредица от навързани стъпки. Следващото нещо е да научиш основните технологии и парадигми: обектно ориентирано програмиране - работа с обекти, работа с функции, база данни, релационен модел, уеб технологии и т.н.".

Заплатите в най-бързорастящия сектор тръгнаха надолу

Заплатите в най-бързорастящия сектор тръгнаха надолу

Единственото намаление за тримесечието

Java, C++ или PHP?

По думите на Светлин Наков изборът на програмен език, на който да се научиш да работиш, не е решаващ. За него от основно значение е да се научиш да пишеш кодове.

"C#, Java, Java Script и PHP са най-търсените програмни езици в България. Вече със значителна дистанция след тях са C++ и Python", посочва експертът.

"Аз препоръчвам да се започне с някой от тези четирите езика, но изрично подчертавам, че важното не е точно това, а да се научиш да програмираш. Умението да правиш софтуер няма нищо общо с езика. Просто е грешно да се тръгва от езика. Но това често е необяснимо за хората", обяснява той.

За колко време можеш да се научиш да пишеш кодове?

"В интернет ще срещнете реклами, които ще ви кажат, че с 2 месеца курс ще станете програмист. Истината е, че това е невъзможно", твърди Светлин Наков.

Той предпочита да измерва необходимото време за научаване на базовите неща не в седмици и месеци, а в часове работа и в редове изписани кодове.

"За мен човек трябва да вложи някъде 2000-3000 часа, да напише едни 30 000 реда код и тогава той добива основа за стажант. Истината е, че в софтуерната индустрията входът е много много висок и е нужна поне една година здраво писане", посочва специалистът.

За тези, които нямат амбицията да стават софтуерни магьосници обаче, а предпочитат да се развиват в друга сфера, периодът може да е много по-малък.

"При дигиталния маркетинг, например, е различно. За да се научиш да правиш кампании и да пускаш банери, може да ти стигнат и една, две седмици. В програмирането обаче изискванията са много големи и това е причината да има толкова свободни работни места, които не могат да се запълнят", добавя Наков.

25 000 са заетите в ИТ компаниите в София

25 000 са заетите в ИТ компаниите в София

45% от живеещите в столицата са на възраст между 25 и 45 години

Легендата за заплатите на програмистите

Информацията за заплащането в IT бизнеса е разнообразна, а цифрите варират в широки граници. Нагласата на повечето хора извън сектора обаче е, че работещите в него, независимо от позицията и усилията си, вземат космически суми.

"Легенди за заплатите на програмистите има много. Ако гледаме реалистично обаче, за човек, който тепърва започва работа в сектора, учил е 1-2 години здраво, започва на едни между 700-800 до 1000-1200 лева. Зависи обаче от фирмата, в която е нает, зависи и от неговото ниво", разяснява Светлин Наков.

На интервю за работа в каквато и да е компания обаче най-важното нещо е да покажеш какво можеш или иначе казано да представиш свои проекти.

"На входа се иска едно - да донесеш последните си няколко проекта. Ти изваждаш едни 10 хиляди реда код и ги обясняваш и ето доказателство, че можеш да пишеш на Java, например. Точно това обаче не осъзнават начинаещите програмисти - ако нямаш проекти зад гърба си, ако не си работил и нямаш опит, ти реално си абсолютно кръгла нула", предупреждава експертът.

Светлин Наков признава, че няма значение колко млад си в IT индустрията, ако си достатъчно добър. А знанията ти плюс уменията са равни на това, което получаваш като възнаграждение.

"В нашата индустрия се плаща добре и се бачка сериозно. Развитието е много непропорционално на годините. Познавам хора, които на по 20 години вземат по 2000, по 3000 лева заплата, но и си ги изкарват. Има и такива с 10 години опит, които получават малко повече от начинаещи, защото не им се учи толкова и ги устройва да стоят на това ниво", казва той.

Секторът от българската икономика, който е направил 10 милиарда лева през 2016 година

Секторът от българската икономика, който е направил 10 милиарда лева през 2016 година

В него са заети 70 хиляди души

Но има и минуси

Примамливото заплащане и възможностите за бързо развитие вероятно са и причините толкова много хора да търсят реализация в технологичната индустрия, но те си имат своята цена.

"Някои си мислят, че тук се изкарват лесни пари. В нашата професия няма лесни пари, тя е напрегната, често се гонят срокове и трябва да се поемат отговорности. Ако работиш в някоя онлайн услуга и тя "падне", няма почивка, докато не отстраниш проблема. Тогава се работи и през нощта", признава Светлин Наков.

"Работата ни е свързана с постоянно учене и бързане. Особено, ако си в сериозна компания, трябва да си готов за труд на големи обороти. Почивка има тогава, когато си напуснал едната фирма и чакаш да те наемат в следващата. Аз имах период от 5 години, в които не бях почивал повече от 3 последователни дни", спомня си Наков.

Какво съветва Светлин Наков всички, които се чудят дали да прекрачат прага на IT индустрията?

"Моят съвет е да пробват. Това е най-добрият начин да разбереш, дали нещо е за теб. Защото, ако не пробваш, се доверяваш на мнението на някакви други хора. Трябва да имаш персонално мнение от първо лице"."