Какво се върти в главата на един младеж, който тъкмо е помахал за сбогом на гимназията си и аха се обръща, за да се изправи лице в лице с живота на зрял мъж? Може би той иска да стане хилядният, ако не и милионният правист или икономист с диплома в ръка. Или пък лекар, спортист... По-вероятният отговор обаче е програмист.
Болшинството от младите хора в България гледат към IT сферата, като на най-добрата перспектива за реализация, а семействата им се надяват, че там те ще могат да намерят сигурна работа и повече от добро заплащане.
В последните години технологичната индустрия у нас успя да си изгради почти митологичен образ със своето бурно развитие, привличането на големи чуждестранни играчи и раздаването на големи заплати. Ако обаче същият млад човек реши, че именно това е неговият кариерен път, трябва да приеме с всички облаги още трудностите и отговорността, с която трябва да върши работата си.
За реалистичния образ на професиите и условията в IT сферата, за трудностите по пътя на успеха и пречките пред младите програмисти разказва едно от най-добре познатите имена в индустрията Светлин Наков.
Източник: nakov.com
Първата стъпка е да разбереш какво искаш
Изборът на различни дейности в технологичния сектор е толкова голям, че най-важно е човек да си изясни с какво точно иска да се занимава.
"Първата стъпка е да си изясниш какво искаш, защото разнообразието е много голямо. В нашата сферата има всякакви възможности. Едно е да искаш да се занимаваш с програмиране, друго с дигитален маркетинг и трето - с графичен дизайн. Трябва да си изясниш какъв искаш да станеш и след това да провериш дали имаш данни и би ли вложил усилия, за да постигнеш целта си", казва Светлин Наков.
Светлин Наков има над 20-годишен опит като софтуерен инженер, мениджър на софтуерни проекти, консултант, лектор. Той е автор на 7 книги за компютърно програмиране и софтуерни технологии, C# и Java, както и на десетки технически и научни публикации. Светлин Наков е участвал в създаването Софтуерния университет в София.
"Винаги препоръчвам на хората първо да почнат някой безплатен курс, за да преценят дали това е за тях, дали ги пали. Въпросът е да пипнеш с ръка програмирането, дигиталния маркенинг, дизайна. В момента, в който решиш, че ще го учиш сериозно, продължаваш", допълва той.
Кога е твърде късно да започнеш от нулата?
По думите на основателя на Софутерния университет най-добрата възраст да се захванеш с работа в технологичната сфера е под 30 години.
"Ако почваш от абсолютната нула и си бил готвач, нямаш представа за какво става дума, след 40 години е късно според мен. Препоръчително е да си под 30 години. Ако не почваш от начало обаче, бил си хардуерен инженер и искаш да станеш софтуерен специалист, и на 50 години можеш да го направиш", посочва Наков.
Според него обаче няма как да бъде твърде рано да проявиш интерес към технологиите, така че първите ти стъпки могат да бъдат и преди да си завършил училище.
Светлин Наков дава и своята формула да успех в IT сферата по отношение на възрастта: "В добрият случай човек на 15 години се научава да програмира, на 20 години вече е много добър и влиза да работи във фирми, след това прави свой старт-ъп. На 30 години, максимум на 40 спира да пише код и започва да управлява свой бизнес.".
Качествата, които могат да те направят програмист
Хората, които са решили да градят кариера в най-бързо развиващия се сектор на икономиката, трябва да разполагат с набор от няколко качества и умения. На първо място те трябва да имат желание да учат и да не се страхуват от много работа. Наред с това трябва да имат алгоритмично мислене, което би им помогнало да станат добри програмисти.
"Трябва да имаш нагласата да работиш здраво и да учиш цял живот, защото обучението в дигиталната сфера не е еднократен акт, това е нещо, което се случва години напред. Не може да си специалист веднъж", казва Светослав Наков.
Той разказва и как човек трябва да възприема програмирането. "Програмиране е да се научиш да пишеш код, но на първо място то е начин на мислене. Трябва ти алгоритмичното мислене - да намираш решения на задачи чрез поредица от навързани стъпки. Следващото нещо е да научиш основните технологии и парадигми: обектно ориентирано програмиране - работа с обекти, работа с функции, база данни, релационен модел, уеб технологии и т.н.".
Java, C++ или PHP?
По думите на Светлин Наков изборът на програмен език, на който да се научиш да работиш, не е решаващ. За него от основно значение е да се научиш да пишеш кодове.
"C#, Java, Java Script и PHP са най-търсените програмни езици в България. Вече със значителна дистанция след тях са C++ и Python", посочва експертът.
"Аз препоръчвам да се започне с някой от тези четирите езика, но изрично подчертавам, че важното не е точно това, а да се научиш да програмираш. Умението да правиш софтуер няма нищо общо с езика. Просто е грешно да се тръгва от езика. Но това често е необяснимо за хората", обяснява той.
За колко време можеш да се научиш да пишеш кодове?
"В интернет ще срещнете реклами, които ще ви кажат, че с 2 месеца курс ще станете програмист. Истината е, че това е невъзможно", твърди Светлин Наков.
Той предпочита да измерва необходимото време за научаване на базовите неща не в седмици и месеци, а в часове работа и в редове изписани кодове.
"За мен човек трябва да вложи някъде 2000-3000 часа, да напише едни 30 000 реда код и тогава той добива основа за стажант. Истината е, че в софтуерната индустрията входът е много много висок и е нужна поне една година здраво писане", посочва специалистът.
За тези, които нямат амбицията да стават софтуерни магьосници обаче, а предпочитат да се развиват в друга сфера, периодът може да е много по-малък.
"При дигиталния маркетинг, например, е различно. За да се научиш да правиш кампании и да пускаш банери, може да ти стигнат и една, две седмици. В програмирането обаче изискванията са много големи и това е причината да има толкова свободни работни места, които не могат да се запълнят", добавя Наков.
Легендата за заплатите на програмистите
Информацията за заплащането в IT бизнеса е разнообразна, а цифрите варират в широки граници. Нагласата на повечето хора извън сектора обаче е, че работещите в него, независимо от позицията и усилията си, вземат космически суми.
"Легенди за заплатите на програмистите има много. Ако гледаме реалистично обаче, за човек, който тепърва започва работа в сектора, учил е 1-2 години здраво, започва на едни между 700-800 до 1000-1200 лева. Зависи обаче от фирмата, в която е нает, зависи и от неговото ниво", разяснява Светлин Наков.
На интервю за работа в каквато и да е компания обаче най-важното нещо е да покажеш какво можеш или иначе казано да представиш свои проекти.
"На входа се иска едно - да донесеш последните си няколко проекта. Ти изваждаш едни 10 хиляди реда код и ги обясняваш и ето доказателство, че можеш да пишеш на Java, например. Точно това обаче не осъзнават начинаещите програмисти - ако нямаш проекти зад гърба си, ако не си работил и нямаш опит, ти реално си абсолютно кръгла нула", предупреждава експертът.
Светлин Наков признава, че няма значение колко млад си в IT индустрията, ако си достатъчно добър. А знанията ти плюс уменията са равни на това, което получаваш като възнаграждение.
"В нашата индустрия се плаща добре и се бачка сериозно. Развитието е много непропорционално на годините. Познавам хора, които на по 20 години вземат по 2000, по 3000 лева заплата, но и си ги изкарват. Има и такива с 10 години опит, които получават малко повече от начинаещи, защото не им се учи толкова и ги устройва да стоят на това ниво", казва той.
Но има и минуси
Примамливото заплащане и възможностите за бързо развитие вероятно са и причините толкова много хора да търсят реализация в технологичната индустрия, но те си имат своята цена.
"Някои си мислят, че тук се изкарват лесни пари. В нашата професия няма лесни пари, тя е напрегната, често се гонят срокове и трябва да се поемат отговорности. Ако работиш в някоя онлайн услуга и тя "падне", няма почивка, докато не отстраниш проблема. Тогава се работи и през нощта", признава Светлин Наков.
"Работата ни е свързана с постоянно учене и бързане. Особено, ако си в сериозна компания, трябва да си готов за труд на големи обороти. Почивка има тогава, когато си напуснал едната фирма и чакаш да те наемат в следващата. Аз имах период от 5 години, в които не бях почивал повече от 3 последователни дни", спомня си Наков.
Какво съветва Светлин Наков всички, които се чудят дали да прекрачат прага на IT индустрията?
"Моят съвет е да пробват. Това е най-добрият начин да разбереш, дали нещо е за теб. Защото, ако не пробваш, се доверяваш на мнението на някакви други хора. Трябва да имаш персонално мнение от първо лице"."
fnif
на 26.06.2018 в 06:39:55 #6фифи The_thunder на 20.10.2017 в 18:23:00 Ти май нещо не си разбрал! Човек учил 10 години програмиране и работил фриланс НЕ Е начинаещ, въпреки че стъпва за първи път на редовна работа! Той НЕ може да почне с 800 лв на месец, защото това ще го върне обратно към фриланса!!
shiskachadokatumoji
на 29.04.2018 в 13:29:55 #5"Хейтърите" да сте тихички, че сте едни комплексирани душици масово. Наков на колкото хора е помогнал да излязат от посредственоста, вие толкова бани в морето нямате. В СофтУни ясно се казва, даваме старт в кариерата на хората които учат по 8 часа на ден в продължение на близо две години и това е неоспорим факт. Това, че някакви fail-ове са изкарали два курса и са казали, че са завършили и ги взимат някакви гаражни фирми и после са разочаровани си е техен проблем. #NakovEManqk
vladislav-kehayov
на 22.12.2017 в 21:32:51 #4Потъващият кораб Софтуни и с платени реклами не може да се спаси. А Наков от много време е символ на интернет трол.
dimitar-georgiev-PhjuCq1X
на 28.11.2017 в 14:58:04 #3"Πpи дигитaлния мapĸeтинг, нaпpимep, e paзличнo. Зa дa ce нayчиш дa пpaвиш ĸaмпaнии и дa пycĸaш бaнepи, мoжe дa ти cтигнaт и eднa, двe ceдмици." Тотално непознаване на сложността на онлайн маркетинга е демонстрирал тук. То е като при строителството - това, че стържеш с флекса по парното не значи, че се върши работа, та на същия принцип - да 1-2 седмици и пускаш банери...и 1-2 години да започнат банерите да вършат някаква работа...и това го казвам и от двете страни - учил съм информатика, работя онлайн маркетинг и SEO в IdeaMAX...ако се ставаше Google Premier Partner за 2 седмици ...ехеее
The_thunder
на 20.10.2017 в 18:23:00 #2finik, хора като теб създават тези митове. Аз преди 8 години като започнах получавах тамън 700-800лв в началото. Всичките ми познати и колеги са тръгнали на сходна заплата. Разбира се, сега след тези години опит взимам няколко пъти по толкова. Пълни глупости са това, че начинаещ ще тръгне на 3000лв. Тия пари няма откъде да дойдат, освен от твоята продуктивност. А програмирането е такава работа, че начинаещ програмист, без 1 ден трудов стаж може може и 20 пъти по-малко продуктивен да е от опитен програмист.
todor-tuparov
на 19.10.2017 в 10:26:13 #1Всъщност човек трябва да работи нещо, което му носи удовлетворение. Самоцелното препускане към даден сектор е самоубийство и ще донесе нещастие. Пари могат да се изкарват в различни сфери и те не са най-важното. Но това се разбира след години. Колкото до ИТ сектора-да, ще върви все по-напред и нагоре защото всичко се цифровизира.