Понякога, за да се преодолее лошия, но често разпространен навик, да се отлага изпълнението на делата и задачите за неопределено време, си струва да се въоръжите с някои прости психологически техники.

Психоаналитиците обясняват защо човек може да има желание да "отложи нещата за по-късно". Работата е там, че отлагането (понятие в психологията, което обозначава тенденция към постоянно "отлагане" на неприятни мисли и дела) не е причинено от чувство на мързел, както обикновено вярват хората.

Има три причини, поради които се опитваме да отложим работата за следващия или друг ден. И как да преодолеем навика да отлагаме изпълнението на задачите за неопределено време?

Снимка 455514

Източник: iStock

Липса на интерес

Една от тях е банална липса на личен интерес. В този случай човек, задаващ си въпроса: "Защо да правя това?", не може да му отговори. И именно липсата на интерес кара човек да отлага възложената задача за неопределено време.

В този случай решението може да бъде появата на мотивация за изпълнение на необходимата задача или превъзлагането на този проблем на по-заинтересовано лице във вашата месторабота или обкръжаваща среда.

Снимка 607752

Източник: iStock

Страх от провал

Втората причина може да се счита за страх от провал в бизнеса или някаква друга житейска ситуация. Хората много често се страхуват да изпълняват задълженията си поради липсата на необходимата квалификация и компетентност.

При решаването на този проблем ще помогне разширяването на полето на знанието и усъвършенстваното обучение в областта на дейността, с която се занимавате.

Снимка 533320

Източник: iStock

Конфликт със себе си

Третата, и може би най-важна причина е вътрешният конфликт. Всички видове аномалии и разстройства не позволяват на човек да осъзнае причината за отхвърляне на задълженията си.

В този случай човек просто се нуждае от помощта на специалист, защото повечето от нас не могат самостоятелно да анализират и разберат причините за липсата на желание да изпълняват тази или онази работа.

Снимка 514292

Източник: iStock

Списък със задачи за деня - в кой случай ще има ефект?

Експертите в областта на психологията напомнят, че изготвянето на списъци със задачи ще бъде полезно, само ако човек ясно разбира целта си и осъзнава, че всичките му действия работят за него.

Това е така наречената черта на успеха. И само когато човек е достатъчно мотивиран, той ще може рационално да разпредели времето и действията си. Чертата на успеха е присъща на хората, които са постигнали много в живота си и са доволни от него. Успешните хора се различават от неуспешните хора по това, че имат способността да мислят и веднага да започнат да правят нещата.

В противен случай списъците със задачи ще се превърнат в начин за самоизтезание и довеждане до стрес или даже психоза.