Да работиш по-малко има редица положителни страни за служителите и за техните работодатели. Светът трябва да се подготви за идването на 4-дневната работна седмица. На това мнение са двама експерти, коментирали темата в Давос.
Психологът от Wharton School в Пенсилвания Адам Грант казва:
"Смятам, че вече имаме добри експерименти, показващи , че ако бъдат намалени работните часове, хората насочват вниманието си по-ефективно, по-производителни са, а понякога и качеството на работата е по-високо, както и креативността. Също така те са по-лоялни на организацията, която им е дала тази свобода да се погрижат за живота си извън работа.".
Икономистът и историк Рутгър Брегман, който е автор на книгата "Utopia for Realists" се съгласява с тази теза и обяснява, че преминаването към по-кратката работна седмица всъщност не е толкова радикална промяна.
Той посочва, че от дълго време стои въпросът как служителите да имат повече свободно време. "От десетилетия всички големи икономисти, философи, социолози вярват, че ще работим по-малко и по-малко", обяснява Брегман.
"През 20-те и 30-те години много капиталистически предприемачи стигат до извода, че по-кратката работна седмица прави работниците им по-продуктивни. Хенри Форд, например, открива, че промяната от 60 часова на 40 часова работна седмица помага на служителите му да работят повече, тъй като те не са толкова уморени", допълва той.
vladi-kirilov
на 27.01.2019 в 08:32:50 #2И ако един способен лекар работи с 20% по-малко, 20% по-малко болни хора ще имат щастието да са лекувани или оперирани от него. Не всички са офисни или заводски роби на затъпяването.
krastiu-toskov
на 26.01.2019 в 18:24:45 #1Предлагам да работим само в сряда. Мммммм макар че се чудя дали нее малко множко всяка сряда да се бачка.