Световният икономически форум (СИФ) наскоро обяви тазгодишния списък на младите световни лидери за 2016 г. – хора под 40-годишна възраст, които променят света.

Тази година той включва лидери от всякакви области. Някои са известни личности, като актьора и инвеститор Аштън Къчър и писателя Джон Грийн, други пък са инвеститори, главни изпълнителни директори, филантропи и учени, които работят по революционни идеи.

Когато бъдат избрани от Световния икономически форум, тези лидери стават част от програмата в продължение на пет години – присъстват на срещи, участват в инициативи и проучвания и работят с останалата част от общността на СИФ.

Представяме ви 7 млади американци, които променят света. Списъкът е подбран от Business Insider:

Аштън Къчър, THORN: технологична иновация за борба със сексуалната експлоатация на деца

Американският актьор, продуцент и технологичен инвеститор открива фондацията DNA Foundation през 2011 г. с тогавашната си съпруга Деми Мур с основната цел да сложи край на секс робството сред децата. Година по-късно компанията се ребрандира на “Thorn: Digital Defenders of Children” с по-специфичен фокус: ролята на технологиите в сексуалната експлоатация на деца.

С помощта на партньори като Facebook, Tumblr и Microsoft компанията се бори със сексуалната злоупотреба в интернет и предоставя подкрепа на жертвите.

През ноември миналата година Аштън Къчър обяви, че организацията ще открие лаборатория за иновации, която ще позволи на анализатори на данни и учени да изобретят нови технологии за предотвратяване на онлайн нападателното поведение към деца.

Дане Рингелман, Indiegogo

Indiegogo е основана от Дане Рингелман като краудфъндинг платформа, която позволява на предприемачи да събират пари без помощта на банки или венчър фирми. От старта си през 2007 г. проектите, качени на сайта, са събрали повече от 800 милиона долара.

На Международния ден на жената Рингелман обяви, че Indiegogo ще си партнира с компании като Dell Women’s Entrepreneur Network и Girls In Tech за инициатива, която насърчава цените да започват собствени проекти и бизнес.

Дивиа Сурядевара, General Motors

Сурядевара управлява активи за над 80 милиарда долара в качеството си на главен изпълнителен директор на GM Asset Management в американската корпорация General Motors – пост, който оглавява от 2014 г.

Миналото лято тя бе повишена във вицепрезидент по финансите и касиер на General Motors, като отговаря за капиталовото планиране и банкирането в цял свят, наред с други задачи.

Джо Гебиа, Airbnb

Гебиа съосновава платформата за споделяне на жилища Airbnb през 2008 г., когато той и съквартирантът му се опитват да намерят пари за наема. Оттогава насам компанията се разраства, като предоставя услуги в повече от 30 000 града и е оценена на над 25 милиарда долара. Състоянието на Джо Гебиа възлиза на 3,3 милиарда долара.

Джон Грийн, писател

Американският автор на фантастика е написал четири бестселъра: „Къде си, Аляска?”, „Множество Катрини”, „Хартиени градове” и „Вината в нашите звезди”.

Последните две книги се превърнаха в успешни филми, докато „Къде си, Аляска?” е в застой в продължение на години.

През март тази година той замина за Йордания, за да посети сирийските бежанци заедно с Върховния комисариат на ООН за бежанците.

Пени Абейвардена, кабинет на кмета на Ню Йорк

Преди да работи за кмета на Ню Йорк Бил де Блазио като комисар по международни отношения, Пени Абейвардена е работила за фондация „Клинтън” като директор по интеграцията на жените.

В момента тя работи като връзката между Ню Йорк и дипломатическите общности, чуждите правителства, ООН и Държавния департамент на САЩ.

Роланд Фрайър Джуниър, Университет „Харвард”

Преди да стане всепризнат професор по икономика в Харвардския университет, Ролад Фрайър не бил сигурен, че ще се измъкне от родния си град Дейтона Бийч, Флорида, където израснал сред дилъри на крек.

И докато много от най-добрите му приятели се озовали в затвора или починали, до 30-годишната си възраст Фрайър се превърнал в най-младия афроамерикански икономически професор, който получава мандат в Харвард, отчасти благодарение на новите проучвания, които изследват расовото неравенство и образование.

Миналата година той стана и първият чернокож носител на медала „Джон Бейтс Кларк” – второто най-високо отличие в икономиката след Нобеловата награда.

Настоящите му проекти включват изучаване на това как висококачествените чартърни училища влияят върху печалбите на учениците по-късно в живота и изследване върху колежите, в които студентите в неравностойно положение предпочитат да учат.