Наскоро ви представихме данни от доклад, който следи миграцията на милионерите по света. Според него развиващите се икономики оглавяват класацията за най-желани точки за миграция на богаташите.

Според поредния доклад, който прави подобни класации някои страни, като Тайван, ще получат до 50% повече милионери през това време до 2028 година.

UBS проследява 56 държави за годишния си доклад за богатството, публикуван наскоро. Компанията за финансови услуги установява, че 52 от тях ще добавят милионери до 2028 г.

Две европейски страни обаче ще станат свидетели точно на обратната тенденция. Това са Обединеното кралство и Нидерландия, които правят "забележителни изключения" в този списък, според UBS. Прогнозира се, че и двете ще загубят милионери.

Обединеното кралство и Нидерландия са привлекли така нареченото "номадско богатство" - хора, които са избрали да се преместят в тези страни, вместо там, където са направили парите си", пише Пол Донован, главен икономист в UBS Global Wealth Management, цитиран от Business Insider.

Трите милиона милионери в Обединеното кралство го поставят на трето място сред страните с най-голям брой милионери миналата година, измерено в щатски долари, според UBS. Това е "по-голям брой милионери, отколкото би трябвало да има, предвид размера на икономиката", казва Донован.

Въпреки това UBS прогнозира този брой да намалее със 17% до 2028 г. Загубата продължава тенденцията от преди години, когато между 2017 г. и 2023 г. Обединеното кралство е загубило 16 500 милионери според консултантската компания за имиграция Henley & Partners.

Някои милионери напуснаха Обединеното кралство в търсене на по-добри данъци и по-стабилна, благоприятна за бизнеса политика, докато други бяха засегнати от санкции срещу Русия.

Страните с най-много нови милионери са далеч от Европа. В една от тях те се увеличават с близо 100% за 10 години

Страните с най-много нови милионери са далеч от Европа. В една от тях те се увеличават с близо 100% за 10 години

Южна Африка пък отбеляза забележителен спад от 20% в милионерското си население

Обединеното кралство променя дългогодишната благоприятна за милионерите данъчна политика, която на практика позволява чуждестранното богатство да се печели без облагане с данъци. Десетките хиляди жители на Обединеното кралство сега трябва да да плащат данъци върху доходите си в чужбина, което е голямо сътресение за богатия елит. Алтернативните пристанища за тази група милионери вероятно ще са Париж, Дубай, Сидни и италианската Ривиера, според Henley & Partners.

Нидерландия

Нидерландия също се хвали с брой богати жители: над 1,2 милиона милионери, което е приблизително същото като Италия и Испания, но с по-малка икономика от своите връстници. UBS прогнозира броят на милионерите в страната да намалее с 4% до 2028 г.

От 2013 г. до 2023 г. броят на милионерите в Нидерландия е скочил с 32%, според данни, предоставени на BI от Андрю Амоилс, ръководител на изследванията в New World Wealth.

Но геополитическата нестабилност в Европа, след възхода на крайнодесни партии и потенциални конфликти, накара богатите да търсят алтернативни места за пребиваване чрез програми за миграция на инвестиции.

През последните месеци заявленията са скочили с близо 60% за такива програми, които предлагат възможност за пребиваване или гражданство в замяна на значителни финансови вноски.