Готвеният дебют на Saudi Aramco беше една от големите теми, които вълнуваха инвеститорите на финансовия пазар през миналата година. Причината беше, че излизането на саудитския гигант на борсата трябва да бъде най-голямото първично публично предлагане (IPO) в историята.
След като тази стъпка обаче беше отлагана на няколко пъти все още не е сигурно дали и кога инвеститорите ще могат да купят акции на смятаната за най-мащабната компания в петролната индустрия.
Въпреки че дружеството не публикува официална информация за своите финансови резултати според изчисленията на Bloomberg само за първите шест месеца на миналата година Aramco е спечелила 33,8 милиарда долара.
Според плановете на принц Мохамед бин Салман от излизането си на борсата компанията ще може да набере рекордните 100 милиарда долара след продажбата на 5% от акциите си.
По тези изчисления пазарната капитализация на дружеството е около 2 трилиона долара. Редица експерти обаче спорят, че тя е значително по-ниска или малко над 1 трилион долара.
Независимо обаче дали капитализацията е в горната или в долната граница, тя прави Saudi Aramco най-голямата петролна компания в света. А през тази година се навършват 85 години от създаването й. Ето и кои са по-важните акценти в историята на саудитския гигант:
1933-а: Saudi Aramco се "ражда" след подписването на споразумение между Саудитска Арабия и базираната в Калифорния петролна компания Socal. С него се дава разрешение за добиване на петрол на територията на арабската държава.
1944-а: California Arabian Standard Oil Company е преименувана на Arabian American Oil Company или по-известна с акронима Aramco. Тя е управлявана от консорциум от американски енергийни компании, вкючващ Chevron, Texaco и Exxon Mobil.
1960-а: След създаването на ОПЕК Саудитска Арабия и другите страни производителки започват да национализират находищата си за добив на петрол.
1980-а: Правителството на страната придобива активите на Aramco като през 1988 година създава Saudi Arabian Oil Company.
2012-а: Aramco създава дъщерна компания, която се занимава с купуването и продаването на около 1,5 милиона барела годишно химикали и полимерни продукти. Това помага на гиганта да ограничи зависимостта си от външни търговци и да задържи приходите в своята структура.
2016-а: Принц Мохамед бин Салман обявява, че се обмисля пускането на държавната компания на борсата, като плановете са за продажбата на 5% от акциите й.