Румъния даде официален старт на първата си изцяло румънска програма за разработка на дронове, която ще включва стратегическо сътрудничество между правителството и частния сектор. Протоколът беше подписан от министъра на научните изследвания, иновациите и цифровизацията Богдан-Груя Иван и министъра на икономиката Щефан-Раду Опреа, като целта е да се разработят технологични решения за безпилотни летателни апарати (UAV), които да отговорят на нуждите на националната сигурност.

Програмата ще бъде реализирана с участието на Националния институт за аерокосмически изследвания и развитие (INCAS) и Министерството на икономиката, предприемачеството и туризма (MEAT). Технологиите ще се разработват с помощта на румънската научноизследователска и иновационна инфраструктура, като се предвижда значителна инвестиция за подкрепа на индустриалния сектор.

Турция се обяви за най-големия производител на бойни дронове в света

България граничи със страната, обявила се за най-големия производител на бойни дронове в света

Страната иска да създаде многопластова система за противовъздушна отбрана

Финансирането ще се осигури чрез Националния план за научни изследвания, развитие и иновации (PNCDI IV), като основната цел е да се постигне технологично ниво от TRL 4 до 8.

Програмата включва 3 основни области на технологично развитие - дронове за полети на средни височини с разширена автономност, подходящи за граждански и военни цели (MALE UAV); дронове, които могат да заменят традиционните боеприпаси с автономни възможности и решения за многоцелеви дронове за морски операции (морски UAV).

Проектът има амбицията да създаде конкурентоспособни румънски технологии за дронове, които ще бъдат прилагани в индустриите на страната. Паралелно с това ще има роля за укрепване на националната сигурност.

Също така стана ясно, че Румъния планира създаването на център за обучение на оператори на дронове за военни и граждански цели.

Румъния стана най-големият производител на природен газ в ЕС

Румъния стана най-големият производител на основна енергийна суровина в ЕС

Страната е произвела 2,3 милиарда куб. м. газ през второто тримесечие на годината