Най-големият независим търговец на петрол в света Vitol Group ще спре да търгува с петрол и петролни продукти от Русия до края на годината. Холандският търговец няма да сключва и нови сделки за търговия с руски суров петрол и продукти. Това съобщи CNN, позовавайки се на свои източници. Vitol потвърди информацията, но не коментира новината.

От началото на конфликта между Русия и Украйна, който започна през февруари, Съединените щати, Обединеното кралство, Канада и Австралия обявиха забрана за внос на руския петрол в страните си.

ОПЕК предупреди ЕС: замяната на руския петрол ще бъде „почти невъзможна“

ОПЕК предупреди ЕС: замяната на руския петрол ще бъде „почти невъзможна“

Организацията не спести коментар за тежката реалност, ако ЕС реши да забрани вноса на руски суров петрол

Големи компании като Shell, TotalEnergies и финландската Neste Oyj спряха да купуват руски петрол. Някои от тях заявиха, че прекратят покупките до края на годината.

Като много купувачи странят от руският петрол, затова и руският сорт Urals се търгувана все по-ниска цена на светните пазари. Сега той струва 34 долара за барел по-малко от американския сорт петрол Brent.

Международната агенция по енергетика прогнозира, че доставките на руски петрол ще намалеят с 1,5 милиона барела на ден през април и може да намалеят с до 3 милиона на ден следващия месец май, заради отдръпване на купувачите.

Китай се отказа от сключване на нови договори за доставки на петрол от Русия

Китай се отказа от сключване на нови договори за доставки на петрол от Русия

Страната е най-големият купувач на руски петрол

"Някои купувачи, най-вече от Азия, увеличиха покупките на фона на по-ниските цени за руския сорт, но като цяло клиентите намаляват", коментират от агенцията.

След като икономиките се отвориха отново след блокирането и търсенето на петрол се възстанови, приходите на Vitol се удвоиха през миналата година до 279 милиарда долара. Компанията е търгувала 7,6 милиона барела суров петрол и други петролни продукти на ден, по информация от сайта й.

Това е по-голямо количество от дневния износ на суров петрол от Русия, който МАЕ оценява на около 4,7 милиона барела през 2021 г. От тях 2,4 милиона барела на ден се изнасят за за Европа.

Европейският съюз обаче обсъжда алтернативни доставки на петрол в стремежа си да намали зависимостта от петрол и газ от Русия.

Миналата седмица председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че блокът обмисля петролно ембарго в нови санкции.

Русия е вторият по големина износител на суров петрол в света, след Саудитска Арабия, и задоволява 14% от глобалните доставки миналата година, според МАЕ.

Цената на суровия петрол Brent се покачи в началото на март до 139 долара за барел, което е 14-годишен връх. Цената отново падна до около 107 долара.