"Няма система, която не може да се манипулира. Всяка една система може да се манипулира". До това заключение стигна министърът на правосъдието Данаил Кирилов, след като участва в случайното разпределение на дела на Търговската колегия на Върховния касационен съд (ВКС). Посещението е в отговор на отправена покана от председателя на ВКС Лозан Панов.
Кирилов смята, че той като правосъден министър и председателят на ВКС Лозан Панов са длъжни да пазят и да съхраняват доверието в съдебната система, както и във всички нейни системи. Той изтъкна, че не е казал че: "председателят (на ВКС - б.р.) не може да манипулира системата, а организира възлагането на такава система".
Новият правосъден министър Данаил Кирилов би желал да има много повече време, за да изследва материя, която е строго специализирана и техническа. Той се нуждае и от професионална експертиза в областта на случайното разпределение на дела. По думите на правосъдния министър тази система не може да се види по никакъв начин отвън, т.е. "тя е невидима дори за министъра на правосъдието".
Той поясни, че системата има един сървър във Висшия съдебен съвет и потребителите, които са отделните съдилища. "Тази система е била разработена в голямата си част инцидентно. Тя е била една от трите разпространени и действащи системи в съдебната система", обясни Кирилов.
Той припомни, че е имало дебат във ВСС на 18 април, но в крайна сметка се е стигнало до заключението да се извърши независим външен одит на системата. "Субект, който не е свързан нито с възложителя, нито с потребителя, нито с разработчика трябва да оцени външните и вътрешни рискове системата да се манипулира от техническа страна", обясни Кирилов.
По думите му това, което се видяло на мониторите при системата за случайното разпределение на дела, би могло да се види от инспектората на ВСС. Целта на посещението била да поиска и да ангажира вниманието на медиите към скорошното извършване на такъв независим одит на тази система. Съобразно препоръките от одита, тя трябва да бъде подобрена.
Системата в момента е на доброволна гаранция и не се знае списъкът на хората, които имат достъп до нея, обясни Кирилов и обвини медиите, че са си написали материалите по темата, за която говори още вчера и помоли журналистите да го изслушат.
Министърът ще иска и от Висшия съдебен съвет (ВСС) във всеки един дебат да се одитират тези системи. "Време е да се направи следващата стъпка, но докато се направи тази система трябва да се действа прецизно", призова Кирилов.
Изводът на министъра на правосъдието е, че към момента има основание да се твърди, че системата е една нелоша система, която обаче се нуждае от грижа, нуждае се от верификация, поддръжка и одитиране.
"Одит се налага и подкрепям решението на Висшия съдебен съвет. Одитът е назначен и е започнала процедурата", посочи Кирилов. Според него лошото е, че не е явил нито един кандидат, но се надява, че при повторното провеждане на процедурата да има по-голям интерес.