От Министерството на правосъдието обявиха, че не може да осигури достъп на медии до помещенията на двата ареста в София на бул. "Г.М. Димитров" №42 и на ул. "М-р Г.Векилски" №2 с цел заснемане на условията там.
По-рано днес ПР на бившата кметица на район "Младост" Десислава Иванчева Петър Кърджилов се обърна към представители на медиите с искане да заснемат условията в ареста във връзка с постъпилата жалба от Иванчева и нейната заместничка Биляна Петрова.
От правосъдното министерство подчертават, че двата ареста са част от система със специален режим на контрол и охрана и достъпът до тях е строго регламентиран в законови и подзаконови актове.
По отношение срещи на подсъдими и обвиняеми, режимът за това е регламентиран в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража. Според него "право на достъп до обвиняемите и подсъдимите имат прокурорът, разследващият орган, съдиите, експертите, адвокатите, защитниците и поверениците по делото"
От министерството отбелязват още, че режимът за допускане на медии при арестанти също е записан в закона, който гласи, че срещи на обвиняеми и подсъдими с представители на медиите се допускат само след писмено разрешение на съответния прокурор или съд.
Във връзка с изпратените препоръки на омбудсмана Мая Манолова , относно условията в ареста на ул."М-р Г.Векилски" №2, правосъдният министър Цецка Цачева ще свика съвещание с ръководствата на Прокуратурата, МВР, Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и Областна служба "Изпълнение на наказанията" - София.
На срещата ще бъде поканен и Мая Манолова.
Припомняме, че по-рано днес стана ясно, че от спецпрокуратурата не искат да предоставят делото срещу Десислава Иванчева и Биляна Петрова на съдиите от ВКС за проверка.
Преди това председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов нареди да се извърши проверка на организацията на дейността на Апелативния специализиран съд (АСНС) във връзка с мерките на Десислава Иванчева и Биляна Петрова и протестирането на определенията на първоинстанционния съд.
На 16 ноември магистратът промени мерките за неотклонение на двете от "задържане под стража" на "домашен арест", но до освобождаване реално така и не се стигна.
Прокуратурата обаче светкавично протестира определението и Апелативният съд спря изпълнението му. Реално това се случва за втори път.
Междувременно прокуратурата обжалва домашния арест на Петко Дюлгеров - кмета, който ръководеше столичния район "Младост" преди Десислава Иванчева.
Той бе задържан на 17 април 2018 г., паралелно с Десислава Иванчева и Биляна Петрова, но не толкова показно. За него се разбра едва на следващия ден, когато му бяха повдигнати обвинения като помагач, който умишлено е улеснил Иванчева и Петрова да поискат и приемат подкуп.
berdj-vartanyan
на 29.11.2018 в 19:19:00 #1Струва ми се ,Лозан Панов ако бе в Румъния,отдавна би станал клиент на DNA,независимо дали е било преди по времето на Моника Маковей или Кьовеши,а в настоящият момент от нов прокурор. Някой ще позволили ,ако не сте дали съгласие да Ви снимат спалнята. Едва ли и г-н Л.Панов в качеството си на председател на ВКС,би разрешил да му снимат спалнята,а учудващо че познавайки материята, като институция ще се разпорежда като пионерче. Слушайки ,вчера казаното от г-н Магдалинчев, поведението на г-н Панов ми напомня за самураите!!