Простреляният мъж Марио Панчев с прякор Големия е бил главен свидетел по делото срещу избягалия затворник Владимир Пелов, който беше убит при стрелбата в Ботевград късно снощи. Това заяви пред Нова мъж, който познава двамата вероятни участници в престрелката и който е бил в една килия с Пелов.
През 2016 година Големия свидетелствал срещу Пелов за двойно убийство, за което Пелов е осъден. Именно заради свидетелските показания на Марио Панчев Владимир Пелов е бил преместен от домашен арест в затвора.
Източникът на Нова заяви, че е видял Марио Панчев вчера вечер преди престрелката. "Бях в заведението, на 30 метра от което е станала стрелбата. Той също стоеше там с още двама души, които аз не познавам", посочи мъжът. Убийството станало по-късно.
По думите на мъжа Пелов е разпознаваем и не би си позволил да се разхожда свободно. Той заяви и че Пелов е започнал да пише писмото, което изпрати до президента и омбудсмана, още докато бил в затвора. Пелов бил решен, че няма да се предаде, докато не докаже, че е невинен.
Източникът заяви и че простреляният Марио Панчев не е бил богат и не се е занимавал с лихварство. Той се издържал с грабежи, кражби, изнудване и рекет.
Всичко обаче му било простено, защото давал информация на разследващите органи и прокуратурата.
Припомняме, застреляният Владимир Пелов избяга от Централния софийски затвор на 3 април 2018 година. Тогава с него избяга и съучастникът му Радослав Колев, като двамата излязоха от затвора през централния вход, след като стреляха с пистолет по охраната.
МВР веднага предприе действия по издирването на двамата бегълци, но без успех. Граждани подаваха стотици сигнали за това, че са забелязали затворниците на различни места в София, но те не бяха установени от властите.
Според един от последните сигнали до полицията Владимир Пелов е бил забелязан в Ботевград. Заради сигнала на 2 юни в града беше проведена полицейска акция по издирването на затворника. Последният сигнал за Пелов е бил подаден преди 3 дни.
На 17 май до президента и омбудсмана беше изпратено писмо от затворника. В осем страници Пелов описал мотивите си да избяга от затвора. Твърдял, че е осъден несправедливо, получил е тежко наказание, което е равносилно на смъртна присъда и това предизвикало бягството.