Бившият шеф на Столичното следствие Петьо Петров е подал молба за напускане на съдебната система. Това съобщи в началото на заседанието на ВСС главният прокурор Сотир Цацаров.
Петров обясни, че мотивите му били лични и решението му няма връзка с проверката, която беше разпоредена от Сотир Цацаров, след решението на ВКС по делото "Цонев, Попов, Сантиров".
Припомняме, на 3 февруари Петьо Петров подаде оставка като завеждащ Следствения отдел (СО) към Софийска градска прокуратура.
Оставката на Петров дойде след емблематично решение на ВКС, с което бившият военен министър Николай Цонев, финансистът Пенчо Попов и съдията Петър Сантиров бяха напълно оправдани по дело за даване на подкуп, а действията на основния свидетел по делото именно Петьо Петров, бяха определени като "емблематичен пример на полицейска провокация, инсценирана и проведена с участието на свидетеля П. Петров под ръководството на лица от службите за сигурност, полицията и държавното обвинение".
Процесът започна публично и шумно с ареста на бившия военен министър Николай Цонев на 1 април 2010 година, като по време на ареста тогавашния зам.-главен прокурор Роман Василев го обяви за "абсолютен престъпник". Това струва кариерата на прокурор Роман Василев.
Самото назначаване на следователя Петьо Петров за шеф на СГП, известен вече като Петьо Еврото, събуди съмнения и предизвика коментари сред обществеността. Петров бе избран от тогавашния градски прокурор Николай Кокинов, който беше уволнен дисциплинарно, след като в публичното пространство излязоха записите на разговорите му в компанията на Бойко Борисов и Мирослав Найденов.
Следователят Петров основен свидетел по процеса срещу бившия шеф на Софийската районна прокуратура Славчо Кържев, както и по делото срещу бившия военен министър Николай Цонев, бившия главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов и съдията от Софийския градски съд Петър Сантиров, припомня специализираният сайт „Съдебни репортажи".
Петров обясни, че решението му да напусне системата било отдавна. По думите му, според социолози и психолози, добре е човек да сменя професията си на 5-6 години, което той сега решил да направи.
Предстои по-късно Висшя съдебен съвет да се произнесе по искането на Петров да напусне системата.