Ваксината срещу COVID-19, разработена съвместно от AstraZeneca и Оксфордския университет, е 79% ефективна за защита срещу коронавируса в най-голямото изпитване на ваксината досега. Това обявиха от британско-шведската фармацевтична компания, цитирани от "Бизнес инсайдър".
Производителят на лекарства сега може да представи данните от проучването, които да бъдат разгледани за одобрение от американския регулатор, Администрацията по храните и лекарствата (FDA).
Сара Гилбърт, професор по ваксинология и водещ изследовател в Оксфордския университет, заяви пред Би Би Си, че може да отнеме "няколко седмици" за окончателното решение на FDA.
Резултатите идват в труден момент за AstraZeneca. През последните седмици повече от дузина страни спряха използването на ваксината ѝ, за да разследват досега необоснована връзка между получаването на ваксината и образуването на кръвни съсиреци.
Ваксината е безопасна и няма данни за кръвни съсиреци в американското проучване.
Компанията също е в центъра на политическа битка между Великобритания и ЕС за доставката на препарата.
Проучването в САЩ тества ваксината от две дози на AstraZeneca, за да се види дали тя предпазва от симптоматичен COVID-19, като се разглеждат случаи, настъпили поне 15 дни след втората доза. Проучването е включило повече от 30 000 участници на възраст над 18 години в 117 места в САЩ според протокола на изпитването.
Съществуващите ваксини срещу коронавируса в САЩ от Moderna и Pfizer/BioNTech бяха приблизително 95% ефективни в защита срещу COVID-19 в подобни изпитвания през ноември.
Световната здравна организация (СЗО) препоръча ваксината на AstraZeneca за хора над 18 години на 10 февруари. Ваксината вече е разрешена за спешна употреба във Великобритания, ЕС и няколко други страни.
COVAX, схемата на глобалната инициатива на СЗО за осигуряване на равномерно разпределение на COVID ваксините, заяви на 8 февруари, че планира да разпространи близо 350 млн. дози от ваксината на AstraZeneca през първата половина на годината. Ваксината е по-лесна за съхранение и разпространение от наличните от Moderna и Pfizer, които изискват по-ниски температури. Освен това тя е и по-евтина, защото AstraZeneca обяви, че ще продава без печалба през цялата пандемия.
През ноември компанията обяви, че създава производствен капацитет за до три млрд. дози от ваксината през 2021 г.
Проучването в САЩ е било с по-малко сложен дизайн от предишните изпитвания, провеждани от Оксфордския университет и AstraZeneca.
Изследвания, проведени в Обединеното кралство и Бразилия, установиха, че ваксината е средно 72% ефективна при защита срещу симптоматичен COVID-19. Тези 72% са средни стойности, тъй като ваксината действа различно при различни дози, с 62% ефикасност, когато са дадени две пълни дози, но с 90% ефикасност, когато първата доза е намалена наполовина.
В американското проучване участниците са получили две пълни дози от ваксината.
Гилбърт уточни, че няма спад в защитата за възрастни хора.
20% от участниците в изпитването са възрастни хора.
Somebodyelse
на 22.03.2021 в 18:13:02 #3Абе леке необразовано самонаричащо се ГАФ, ти по-голям учен от учените ли стана та знаеш за колко време се прави ваксина ? Това тука да не са ти палмичките или на баща ти Сорос чифлика бе ?
Striker
на 22.03.2021 в 11:48:02 #2Хората забравиха и скоро чакат вторите дози, някои още обмислят дали изобщо да се ваксинират...
ce
на 22.03.2021 в 10:17:46 #1доста слабо ама така и не разбраха, че това не е основния проблем, а той е какви други ефекти имат тези ваксини