Мащабната и ефективна инфраструктура е задължително условие, за да функционира конкурентно която и да е икономика в света. Тази инфраструктура трябва да бъде поддържана и дори обновявана, ако дадена страна иска икономиката ѝ да върви плавно.

През последните няколко години обаче след финансовата криза качеството на инфраструктурата се влоши в много развити страни, като САЩ, Германия и Франция, според скорошния доклад на Световния икономически форум (СИФ).

Ето и кои са 11-те държави с най-висококачествена инфраструктура, според данните на СИФ, цитирани от Business Insider.

11. САЩ

По отношение на качеството на цялостната инфраструктура САЩ е на 13-о място. Държавата е на 15-о място по ЖП инфраструктура и 14-а по качество на пътищата.

Америка е първа по налични места в самолетите и пета по качество на инфраструктурата във въздушния транспорт. Страната се намира на 99-о място за мобилни телефонни абонаменти.

10. Испания

Страната е четвърта по качество на железопътната инфраструктура. По отношение на цялостната инфраструктура Испания заема 14-а позиция.

Качеството на пристанищната инфраструктура и тази на въздушния транспорт са класирани на 12-о място, а доставката на ел. енергия е на 24-то.

Преди няколко години Испания премина през „безразсъдни публични разходи на зле обмислени проекти, които оставиха страната осакатена с дългове" и няколко „призрачни" летища, които са напълно неизползвани - като „Сиудад Реал".

9. Великобритания

Качеството на цялостната структура в Обединеното кралство е класирано на 24-то място. Страната е девета по качеството на доставките на ток, 29-а по качество на пътищната инфраструктура и 19-а по инфраструктура на въздушния транспорт.

Железопътните мрежи на Великобритания са най-скъпите в Европа и при тях има постоянни закъснения.

8. Франция

Франция е на десето място по цялостна инфраструктура. Страната е шеста по отношение на ЖП инфраструктурата и седма по качество на пътищата.

Пристанищната инфраструктура заема 26-а позиция, а качеството на доставката на ел. енергия е на 14-о място.

7. Германия

Германия е на 11-о място по цялостна инфраструктура, на 13-о по качество на пътищата и на девето по железопътна инфраструктура. Качеството на пристанищната инфраструктура е класирано на 14-о място, а на доставката на електроенергия - 20-о.

Според доклада, както в САЩ, така и в Германия качеството на инфраструктурата се е влошило след финансовата криза.

6. Швейцария

Държавата е първа в света по качество на цялостната инфраструктура и на доставка на електроенергия. Швейцарската ЖП инфраструктура е на второ място, а качеството на пътищата е на девето. Пристанищната инфраструктура е чак на 47-о място.

Качеството на инфраструктурата е намаляло след световната финансова криза.

5. Япония

Железопътната инфраструктура на Япония е първа в света, а цялостната инфраструктура на страната е класирана на седмо място. Пристанищната инфраструктура заема 22-ра позиция, а тази на въздушния транспорт - 25-а.

„Япония се възползва от отлично развита инфраструктура и една от най-здравите работни сили, с продължителност на живота от над 80 години", според доклада.

4. Обединени арабски емирства

Държавата е на първо място в света по качество на пътищата и втора по инфраструктура на въздушния транспорт. Цялостната инфраструктура е класирана на втора позиция.

„Отличната макроикономическа среда, силно развитата инфраструктура и силните институции осигуряват солидна база, а икономиката на емирствата е значително по-разнообразна от другите страни в Съвета за сътрудничество в Персийския залив", се посочва в доклада на Световния икономически форум.

3. Холандия

Страната е на първо място по пристанищна инфраструктура и на второ по качество на пътищата. Цялостната инфраструктура е класирана на пето място в света.

„Икономиката на Холандия преживя малко, но общо подобрение и потвърди силното представяне на страната в области като образование, инфраструктура и институции през последната година", според доклада.

2. Сингапур

Страната е първа по качество на инфраструктурата във въздушния транспорт и втора по развитие на пристанищната инфраструктура. Качеството на ЖП инфраструктурата е на осмо място, а на пътищата - на трето. Цялостната инфраструктура е четвърта в света.

„Икономиката на Сингапур може да разчита на първокласна инфраструктура, прозрачна и ефективна институционална рамка и стабилна макроикономическа среда", е записано в доклада.

1. Хонконг

Въпреки че цялостната инфраструктура е класирана на трето място, Хонконг заема челната позиция по отношение на абонаментите към мобилни оператори и е втора по качество на доставките на ел. енергия. Качеството на пътищата и на пристанищната инфраструктура е на пето място в света, а на ЖП инфраструктурата и тази на въздушния транспорт - на трето.

„Хонконг продължава да води в инфраструктурата пред Сингапур, отразявайки изключителното качество на съоръженията при всички видове транспорт", сочи докладът на Световния икономически форум.

Искате ли да разберете къде се намира България в световната класация? Вижте ТУК.