Министерският съвет прие План за действие за 2007 г. с мерките, произтичащи от членството на България в ЕС. Той е удобен наръчник за работа, който включва колективния разум на целия екип, занимаващ се с материята, коментира министърът по европейските въпроси Меглена Кунева. За нея това беше последното правителствено заседание, в което участва преди да поеме функциите на член на Европейската комисия.

Мерките, включени в плана за 2007 г., са свързани с въвеждане на новоприетото законодателство на Съюза. Министър Кунева подчерта, че за 2007 г. те са 251 - чувствително по-малко от 762-те за 2006 г. Те обаче съдържат много повече подзаконови актове, което увеличава отговорността на правителството за изпълнението, добави министърът по европейските въпроси.

В плана са посочени и сроковете за нотифициране на българското законодателство, с което се транспонират директиви на Европейските общности.

Нов елемент в документа е обособяването на отделни глави „Общи политически въпроси", „Лисабонска стратегия" и „Общи икономически и финансови въпроси". Министър Кунева припомни, че през месец март е първото заседание по Лисабонската стратегия, на което България ще излезе със своя позиция.

В Плана за действие за 2007 г. е включен и списък на предстоящите през 2007 г. заседания на Съвета на Европейския съюз със сроковете, в които трябва да бъдат изготвени българските позиции за участие в различните му формати. Гласът на България вече е един от 27-те пълноправни гласа в ЕС, подчерта министър Кунева.

Тя съобщи, че докато бъде избран нов министър, за досегашния й ресор ще отговаря директорът на правителствената дирекция „Координация по въпросите на ЕС и международните финансови институции" Зинаида Велева. Тя ще председателства ежеседмичните заседания на заместник-министрите, отговарящи за евроинтеграцията.